W Grębowie walka o utrzymanie opłat śmieciowych. Jednak...

  W Grębowie walka o utrzymanie opłat śmieciowych. Jednak oferty o 300 procent droższe

  Zdjęcie autora materiału

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Radni Grębowa uchwalili budżet na 2019 rok. Przedyskutowali także problem drożejących odpadów. Gmina unieważniła już dwa przetargi z powodu wyższych
  1/3
  przejdź do galerii

  Radni Grębowa uchwalili budżet na 2019 rok. Przedyskutowali także problem drożejących odpadów. Gmina unieważniła już dwa przetargi z powodu wyższych cen.

  Spodziewane dochody wyniosą ponad 46 milionów złotych, wydatki ponad 54 miliony złotych, a deficyt ponad 7 milionów złotych - tak wygląda budżet gminy Grębów na 2019 rok, który jednogłośnie uchwalili radni. Przedyskutowali także problem drożejącej wywózki odpadów.
  Projekt budżetu został oceniony pod kątem formalnym i rachunkowym przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie, która wydała pozytywną opinię. - Swój budżet planujemy perspektywicznie. Jest przemyślany, skrupulatnie wyliczony, realny do wykonania - mówi wójt gminy Kazimierz Skóra.- Planując budżet braliśmy pod uwagę przede wszystkim te kierunki, które są już określone, jasne oraz potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w trakcie zebrań wiejskich oraz przez radnych i sołtysów.
  Konieczne jest, aby brać pod uwagę przede wszystkim prognozy finansowe po stronie dochodów podatkowych i majątkowych. Należy mieć świadomość, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na wydatki obowiązkowe, narzucone ustawą, a mamy tu na uwadze nie tylko wydatki związane z infrastrukturą gminy, ale przede wszystkim oświatą, bezpieczeństwem, ochroną zdrowia i kulturą. Będziemy starać się i zabiegać o środki unijne. Wiemy, że ten budżet nie jest w stanie zadowolić wszystkich. Pozostałe zadania muszą poczekać na następne lata.

  Najważniejsza jest kanalizacja

  Wśród inwestycji najważniejszym zadaniem, którego wartość szacuje się na ponad 20 milionów złotych jest budowa kanalizacji sanitarnej w Zabrniu, Porębach Furmańskich, Sokole, Zapoledniku, Nowym Grębowie. Przy poprawie gospodarki wodno-ściekowej gmina posiłkuje się unijnym dofinansowaniem oraz kredytem.

  Kolejnym wyzwaniem jest równie ważne dla gminy zadanie - przygotowanie remontu oczyszczali ścieków. W tym roku gmina zabezpieczyła 300 tysięcy złotych na opracowanie projektu tej inwestycji, która będzie droga i pracochłonna, może kosztować nawet 6 milionów złotych. W budżecie przewidziano także pieniądze na remont sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury oraz na drogowe inwestycje między innymi w Stalach - Siedliskui Krawcach. Spory kawałek budżetowego tortu, bo aż 15,8 miliona złotych pochłonie oświata. Gmina musi dołożyć do otrzymanej subwencji 6,5 mln złotych.

  Kosmiczna kwota za śmieci

  Podczas budżetowej sesji radni przedyskutowali także problem drożejącej wywózki odpadów. Przez ostatnie trzy lata mieszkańcy gminy Grębów płacili 5 złotych miesięcznie za odpady segregowane. - Te tanie czasy już niestety nie wrócą - komentuje wójt Skóra. W grudniu unieważnił dwa ogłoszone przez gminę przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem były o 300 procent wyższe stawki w stosunku do poprzednich.

  - Z wyliczeń wynika, że mieszkańcy płaciliby od 12 do 15 złotych za wywóz śmieci. To jest kosmiczna kwota. W styczniu ogłaszamy nowy przetarg, a póki co utrzymujemy stare stawki na podstawie miesięcznej umowy z wolnej ręki z firmą Santa Eko. Jednak kosztem komfortu mieszkańców. Śmieci będą wywożone rzadziej.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love