Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Hucie Stalowa Wola ruszy seryjna produkcja zdalnie sterowanego systemu wieżowego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdalnie Sterowany System Wieżowy zamontowany na Rosomaku, prezentowany na kieleckim salonie przemysłu obronnego
Zdalnie Sterowany System Wieżowy zamontowany na Rosomaku, prezentowany na kieleckim salonie przemysłu obronnego Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji seryjnej Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych kaliber 30 mm. Rozwiązanie to znajdzie się w najbliższych kilku latach na wyposażeniu kołowego transportera opancerzonego Rosomak produkowanego w Siemianowicach Śląskich oraz nowych pływających bojowych wozów piechoty Borsuk, projektowanych w Hucie Stalowa Wola.

Jak na swojej stronie internetowej poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, w skład której wchodzi Huta Stalowa Wola, wprowadzenie Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych na wyposażenie wojsk pancernych i zmechanizowanych jest jedną z najpilniejszych potrzeb tego rodzaju wojsk. Nowe systemy wieżowe, oparte na innowacyjnym, krajowym systemie kierowania ogniem działającym z funkcją hunter-killer, oznaczają skokowy wzrost zdolności do skutecznego rażenia pododdziałów zmechanizowanych przeciwnika. System został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics.

– Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych, owoc współpracy przemysłu państwowego z prywatnym, to jeden z naszych najważniejszych produktów, którego wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przewidujemy w najbliższym czasie. Potrzeby wojska na wieże zdalnie sterowane są znaczące i obejmują nie tylko jednostki operujące kołowymi transporterami opancerzonymi, ale także w dalszej kolejności pływających bojowych wozów piechoty Borsuk, które aktualnie przygotowujemy do produkcji przedseryjnej – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

W celu przyspieszenia procesu produkcyjnego Huta Stalowa Wola S.A. rozpoczęła budowanie łańcuchów dostaw kluczowych komponentów oraz podzespołów. Wystosowano zamówienie na partię armat Bushmaster Mk 44 do producenta tego rozwiązania – firmy Northrop Grumman. To amerykański koncern technologiczny i obronny. Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze do ustanowienia potencjału serwisowo-produkcyjnego, który pozwoli produkować sprzęt w ilościach wymaganych przez zamawiającego, w tym z udziałem polonizacji niektórych komponentów.

– Już dzisiaj jesteśmy gotowi na produkcję polskich komponentów istotnych z punktu widzenia Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej. To wszystko zapewni zarówno wykonawcy, jak i przede wszystkim Ministerstwu Obrony Narodowej bezpieczeństwo dostaw systemu, również w wersji dla pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Zdalnie Sterowany System Wieżowy ma armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR. W projekt zaangażowanych jest szereg dostawców z Polskiej Grupy Zbrojeniowej takich jak PCO S.A., odpowiadające za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. dostarczające uzbrojenie pomocnicze czy Rosomak z Siemianowic, współpracujący w obszarze przygotowania KTO Rosomak 8×8 do integracji z wieżą. W projekcie znaczącą grupę dostawców stanowią również inne polskie przedsiębiorstwa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie