W Hucie Stalowa Wola ruszyło referendum czy spółka ma być...

  W Hucie Stalowa Wola ruszyło referendum czy spółka ma być włączona do Bumaru

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Hala montażowa Centrum Produkcji Wojskowej w HSW. Czy będzie ostemplowana znakiem Bumaru?

  Hala montażowa Centrum Produkcji Wojskowej w HSW. Czy będzie ostemplowana znakiem Bumaru? ©Zdzisław Surowaniec

  W Hucie Stalowa Wola rozpoczęło się we wtorek referendum przygotowane przez związki zawodowe. Potrwa do środy. Zatrudnieni w HSW mają się wypowiedzieć czy chcą włączenia spółki do koncernu Bumar, gdzie już jest dwadzieścia osiem spółek zbrojeniowych.
  Hala montażowa Centrum Produkcji Wojskowej w HSW. Czy będzie ostemplowana znakiem Bumaru?

  Hala montażowa Centrum Produkcji Wojskowej w HSW. Czy będzie ostemplowana znakiem Bumaru? ©Zdzisław Surowaniec

  Referendum jest szybkie, bo pytanie jest jedno i bardzo proste. Ma dać odpowiedź załogi na arcyważną decyzję związaną z pomysłem na "konsolidację kapitałową spółek przemysłu zbrojeniowego" czyli na zgrupowanie ich pod jedną czapę. Tyle tylko, że "czapa" czyli Bumar ma problemy finansowe i wygrzebuje się z problemów.

  NARODOWY KONCERN

  "Solidarność" i OPZZ przemysłu zbrojeniowego chcą dokończenia rozpoczętej w 2007 roku konsolidacji firm zbrojeniowych i utworzenia narodowego koncernu obronnego, mającego jednego właściciela. W przypadku braku odpowiedzi rządu związki zapowiadają pogotowie strajkowe. Bo niektóre zakłady zbrojeniowe są w kiepskiej sytuacji i wierzą, że dostaną wsparcie w bumarowskiej rodzinie.

  Jednak zatrudniająca 800 pracowników HSW jest w szczególnej sytuacji. Ma dobrą kondycję, sporo zamówień od armii i świetne perspektywy rozwoju. Nawet przejmuje inne zakłady, jak w ubiegłym roku Jelcza-Komponenty. Zawiera także porozumienia z innymi zakładami i wspólnie z nimi szykuje się do przetargów na kołowy transporter opancerzony i broń artyleryjską.

  SALOMONOWE WYJŚCIE

  Tymczasem szef hutniczej "S" Henryk Szostak znalazł się między młotem i kowadłem. Jako członek sekcji zbrojeniowej związku, został przegłosowany przez tych, którzy chcą, aby Bumar wchłonął wszystkie spółki zbrojeniowe. Jednak jako związany z HSW, wie jakie są nastroje wśród załogi, która ciężkimi wyrzeczeniami wypracowała sobie dobrą pozycję jako producent sprzętu dla Wojska Polskiego.

  W tej sytuacji salomonowym wyjściem jest przeprowadzenie referendum. W razie sprzeciwu załogi (na co się zanosi), będzie mógł z czystym sumieniem lobbować za pozostawieniem HSW poza Bumarem. Nie będzie sam. W lipcu 2011 roku przeciw włączeniu do Bumaru opowiedziały się trzy związki działające w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach, produkujące kołowy transporter opancerzony rosomak.

  SPOTKANIE Z MINISTREM

  A jakie zdanie na temat Bumaru ma Szostak. W poniedziałek spotkał się z wicepremierem I ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Nie chciał powiedzieć o czym rozmawiali. - Jestem za programem rządowym - powiedział Szostak enigmatycznie we wtorek. Dodał, że rząd ma 29 stycznia podjąć decyzję w sprawie, która dotyczy związku Bumaru i HSW.

  Przed tygodniem gruchnęła wiadomość, że dojrzewa pomysł zbudowania drugiego obok Bumaru koncernu pancerno-artyleryjskiego, co podobno lansuje MON. Do grupy skupionej wokół HSW miałyby przejść niektóre spółki grupy Bumar. MON nie komentuje tych pogłosek. Także zarząd HSW opędza się od komentowania. - Pracujemy nad badaniami sprzętu i jego rozwojem - usłyszeliśmy od pełnomocnika zarządu Bartosza Kopyty.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love