Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Niedzielę Palmową Jezus wjedzie na osiołku do Rudnika

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przed dwoma laty wielki osioł nie nie dał się dosiąść księdzu odgrywającemu rolę Jezusa i nie było wjazdu tylko przejście
Przed dwoma laty wielki osioł nie nie dał się dosiąść księdzu odgrywającemu rolę Jezusa i nie było wjazdu tylko przejście Zdzisław Surowaniec
W Rudnik nad Sanem Niedziela Palmowa jest dniem szczególnym. Tego dnia grupa około stu aktorów i statystów bierze udział w inscenizacji „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy”. Są dzieci, młodzież i starsi. Uczniowie i studenci oraz przedstawiciele różnych profesji - pracownicy administracji samorządowej i rządowej, architekt i farmaceuta, służba zdrowia, nauczyciele, biznesmeni i wielu, wielu innych.

Zorganizowana po raz ósmy inscenizacja rozpocznie się o godzinie 13 w Rynku przed pomnikiem hrabiego Ferdynanda Hompescha. Trasa prowadzić będzie ulicami: Rynek, Grunwaldzką, 3 Maja, Rzeszowska, Daszyńskiego, Słowackiego, Sandomierską, Rynek i Mickiewicza, do kościoła. - Kończymy Mszą świętą około godziny 14.30.

Scenariusz przewiduje osiem scenek (łącznie z wjazdem Jezusa do Jerozolimy) oraz udział około osiemdziesięciu aktorów i statystów. Będzie prawdziwy osiołek. Można mieć nadzieję, że będzie mniej uparty niż przed dwoma laty, kiedy sprawił sporo zamieszania. Stał na trawniku i czekał na moment, w którym apostołowie wysłani przez Chrystusa, przyprowadzą go na ulicę. Nagle zobaczył konia idącego w dorożce. Doszło między nimi do głośnej „dyskusji” - koń zarżał, osioł zabeczał. Po takiej wymianie głosów osioł w żaden sposób nie chciał zejść z trawnika na chodnik i ulicę. Nic nie pomogło, nawet poszturchiwanie i w efekcie Chrystus nie miał nawet możliwości dosiąść osła i dalszą podróż kontynuował pieszo. Tym razem nie było więc wjazdu.

Kolejny raz w inscenizacji wezmą udział panie z rudnickiego Klubu Seniora oraz Senatorowie Bractwa Świętego Józefa Opiekuna Rodzin z Niska. Mieszkańcy Rudnika nad Sanem - ci starsi i młodsi, są dumni z tego, że w mieście odbywają się takie wspaniałe uroczystości uliczne i z radością w sercu w nich uczestniczą.

Rudnik nad Sanem jest jedyną miejscowością, w której - w takiej formule odbywa się Orszak Trzech Króli w okresie Bożego Narodzenia oraz inscenizacja „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” przed Wielkanocą.

W marcu członkowie rudnickiego orszaku brali udział w Warszawie na Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków Trzech Króli. Zjazd odbył się w Domu Arcybiskupów Warszawskich Uczestniczyło w nim blisko 200. organizatorów. Rudniczanie byli najliczniejszą 12. osobową grupą. Marian Pędlowski przy okazji promował rudnicką wiklinę i miasto, jako Polską Stolicę Wikliny, przypomniał historię orszaku, i dynamiczny rozwój.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie