Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nisku powstaje mural z wizerunkami bohaterskich Polaków. Będzie animowany!

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace przy powstawaniu muralu są za zasłoną
Prace przy powstawaniu muralu są za zasłoną NCK sokół
Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” przystąpiło do realizacji projektu pod nazwą „W drodze po Cud. 1918 – 1920”.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami projektu są Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Czarnieckiego oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Nisku.

Niebawem na jednej ze ścian bloku mieszkalnego w Nisku pojawi się mural, będący nośnikiem wiedzy na temat miejscowych bohaterów walczących o kształt polskich granic, poległych w latach 1919-1920. Autorem projektu i wykonawcą muralu będzie artysta Arkadiusz Andrejkow. W ramach projektu Niżańskie Centrum Kultury przygotowuje aplikację wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej, która pozwoli oglądającym mural poznać losy trzech bohaterów: Stefana Kościółka, ppor. Jana Olechowskiego i ppor. Mariana Zaremby. Mural będzie gotowy w połowie października tego roku. - O dacie, miejscu uroczystego odsłonięcia będziemy informować - powiedziała Karolina Kutyła z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji.

Rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika.

Żeby skorzystać z możliwości, które daje rzeczywistość rozszerzona, oglądający nasz mural muszą posiadać telefon komórkowy typu „smartfon” z Androidem. Niezbędnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji, która powstaje na nasze specjalne zamówienie. Wystarczy nakierować telefon na mural, by zobaczyć naszą animację.

Autor i wykonawca muralu Arkadiusz Andrejkow jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Sztuki, kierunek edukacja plastyczna). Dyplom artystyczny zrobił w pracowni malarstwa profesora Marka Pokrywki w roku 2010. Uprawia malarstwo, rysunek i street art.

Bogaty dorobek Andrejkowa prezentowany był na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Auror kilkudziesięciu murali, z których część powstała na Podkarpaciu w ramach stypendium otrzymanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jest autorem projektu „MuralMapa”, polegającego na wykonaniu 11 murali w mieście Sanok, inspirowanych starymi fotografiami dawnych mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie