Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niżańskim szpitalu będzie nowy sprzęt dla noworodków

Konrad SINICA [email protected]
  Konferencja prasowa w niżańskim szpitalu. Od lewej siedzą: ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Jerzy Piechnik, starosta niżański Gabriel Waliłko oraz dyrektor szpitala Stanisław Krasny.
Konferencja prasowa w niżańskim szpitalu. Od lewej siedzą: ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Jerzy Piechnik, starosta niżański Gabriel Waliłko oraz dyrektor szpitala Stanisław Krasny. Konrad Sinica
Oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy Szpitala Powiatowego imienia Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku zostaną w tym roku znacznie doposażone. Dzięki temu ma zwiększyć się bezpieczeństwo matek i noworodków, a porody mają odbywać się w mniejszym stresie i bólu.

Podczas konferencji prasowej w niżańskim szpitalu, pełniący obowiązki dyrektora placówki Stanisław Krasny podsumował ubiegłoroczną działalność lecznicy. Jak przyznał, miniony rok był dla szpitala pomyślny. Udało się go zamknąć pozytywnym wynikiem finansowym. Przychody szpitala były wyższe od kosztów o ponad 126 tysięcy złotych.

SZCZEGÓLNA TROSKA

- Starosta niżański i zarząd powiatu nie muszą się martwić o szukanie możliwości ewentualnego pokrywania straty, bądź przekształcania w spółkę - powiedział dyrektor Stanisław Krasny.
W ubiegłym roku szpital miał zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na poziomie 33 milionów złotych. Podobny kontrakt został zawarty na ten rok.

- Dążymy do tego, ażeby utrzymać osiągnięte standardy w procesie diagnostyczno-leczniczym w zakresie hospitalizacji w oddziałach chirurgii, ortopedii, dziecięcym i wewnętrznych - mówił dyrektor. - Ponadto, systematycznie podwyższamy je w oddziałach ginekologiczno-położniczym i noworodkowym. Te obszary naszej działalności były w roku ubiegłym i są w roku bieżącym przedmiotem szczególnej troski.

NOWOCZESNY SPRZĘT

Diagnostyka tych oddziałów ma zostać wsparta nowoczesnymi urządzeniami medycznymi, między innymi: ultrasonografem wielogłowicowym dla dorosłych, ultrasonografem dla noworodków, dodatkowym jezdnym aparatem rentgenowskim, kardiomonitorami dla noworodków i dorosłych, kardiotokografami i detektorami tętna płodu.

Jako ponadstandardowe wyposażenie oddziału noworodkowego mają pojawić się lampy do fototerapii, dodatkowy inkubator zamknięty i stanowisko do intensywnej opieki medycznej.

Już teraz na wyposażeniu oddziału noworodkowego znajdują się cztery inkubatory zamknięte, trzy stanowiska do resuscytacji, dwa stanowiska do intensywnej opieki medycznej, dwa kardiomonitory, dwa respiratory, sześć pomp infuzyjnych, dwie lampy do fototerapii oraz stanowisko do wspomagania oddechu.

- Ten ogromny wysiłek wkładamy po to, aby oddziały położniczy i noworodkowy były w pełni przygotowane do przyjmowania porodów oraz leczenia i pielęgnacji noworodków, w tym także wcześniaków - podkreślał dyrektor Krasny. - Oddziały położniczy i noworodkowy funkcjonują u nas bardzo dobrze i cieszą się dużym uznaniem. My ze swej strony dokładamy wszelkich starań, aby porody były bezpieczne zarówno dla matek, jak i dla noworodków, a sam poród odbywał się w jak najmniejszym stresie i bez bólu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie