W Rudniku nad Sanem rozpoczęto przygotowania do obchodów...

  W Rudniku nad Sanem rozpoczęto przygotowania do obchodów rocznicy Bitwy Rudnickiej

  Konrad SINICA tarnobrzeg@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Doktor Marek Florek z UMCS w Lublinie podczas wykładu prezentował archiwalne fotografie z okresu Bitwy Rudnickiej.

  Doktor Marek Florek z UMCS w Lublinie podczas wykładu prezentował archiwalne fotografie z okresu Bitwy Rudnickiej. ©Konrad Sinica

  Kilkanaście tysięcy osób zginęło na przedpolach Rudnika nad Sanem. Niedługo minie sto lat od krwawych walk.
  Doktor Marek Florek z UMCS w Lublinie podczas wykładu prezentował archiwalne fotografie z okresu Bitwy Rudnickiej.

  Doktor Marek Florek z UMCS w Lublinie podczas wykładu prezentował archiwalne fotografie z okresu Bitwy Rudnickiej. ©Konrad Sinica

  Sto lat temu w Rudniku nad Sanem rozegrały się najtragiczniejsze w dziejach miasta wydarzenia. W Bitwie Rudnickiej życie straciło około piętnaście tysięcy osób. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. Komitet Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Rudnickiej rozpoczął przygotowania do upamiętnienia krwawych walk.

  W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem odbyła się konferencja naukowa "Bitwa Rudnicka w historii miasta". Rozpoczęła ona cykl wydarzeń związanych z upamiętnieniem dramatycznych wydarzeń z czasów pierwszej wojny światowej.

  ZNISZCZONE MIASTO

  Chodzi o Bitwę Rudnicką, czyli walki toczone w październiku i listopadzie 1914 roku na przedpolach Rudnika nad Sanem. W krwawej bitwie starły się wojska rosyjskie i austrowęgierskie. W ich szeregach nie brakowało Polaków, którzy ubrani w różne mundury strzelali do siebie nawzajem.

  - W wyniku działań wojennych, na przedpolach naszego miasta zginęło około piętnastu tysięcy żołnierzy - mówi burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski. - Zginęło wielu mieszkańców Rudnika nad Sanem i okolicznych miejscowości, a nasze miasto zostało zniszczone.

  - Ta bitwa była jednym z najważniejszych wydarzeń od momentu założenia naszego miasta - dodaje burmistrz. - Szkoda, że wydarzenia tak znaczące dla Rudnika nad Sanem, były aż tak tragiczne. Tak historia pisała los naszego miasta. Naszym przodkom należy się ogromne uznanie, że umęczeni wielkim pożarem miasta, biedą, doświadczeni cierpieniami, podjęli się trudu odbudowy miasta, a później jego rozwoju.

  Konferencja została zorganizowana przez Komitet Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Rudnickiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Rudnickiej oraz Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Swoje wykłady wygłosili Janusz Chmiel, architekt i pasjonat dziejów wiklinowego grodu, doktor Marek Florek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Sławomir Kułacz z Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencji towarzyszyła też wystawa zdjęć z okresu Bitwy Rudnickiej, które pochodzą ze zbiorów Andrzeja Olaka.

  NIEZNANE WYDARZENIA

  Komitet Obchodów 100. Rocznicy Bitwy Rudnickiej, w którego skład wchodzą Ryszard Żurecki, Janusz Chmiel, Maria Lachowicz, Stanisław Gazda, Stanisław Sekulski, Franciszek Sieńko i Marek Piecuch, do października przyszłego roku zamierza prowadzić kampanię informacyjną, wydać książkę na temat bitwy i okolicznościowy medal. W planach jest również odnowa cmentarzy wojennych, okolicznościowa wystawa, cykl spotkań z mieszkańcami oraz zorganizowanie uroczystości dla upamiętnienia ofiar Bitwy Rudnickiej. Uruchomiona została również strona internetowa www.bitwarudnicka.pl.

  - Chcemy rozpowszechnić materiały informacyjne o tragicznych dniach października i listopada 1914 roku. Dniach, które choć były czasem ogromnej hekatomby miasta, są prawie nieznane ogółowi społeczeństwa - mówi Ryszard Żurecki, jeden z głównych organizatorów konferencji.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!