W Sobowie nie będzie budowy spopielarni

Klaudia Tajs tajs@echodnia.euZaktualizowano 
Spopielarnia miała się mieścić w domu pogrzebowym, jaki powstał przy cmentarzu komunalnym na terenie podmiejskiego osiedla Sobów w Tarnobrzegu, w którym część pomieszczeń będzie dzierżawiła spółka A.S.A.
Spopielarnia miała się mieścić w domu pogrzebowym, jaki powstał przy cmentarzu komunalnym na terenie podmiejskiego osiedla Sobów w Tarnobrzegu, w którym część pomieszczeń będzie dzierżawiła spółka A.S.A. M. Radzimowski
Kremacja zwłok w Tarnobrzegu nie zyskała aprobaty biskupa. A inwestycja była niemal dogadana…

Ksiądz Michał Józefczyk, proboszcz największej tarnobrzeskiej parafii, nie otworzy w domu pogrzebowym przy cmentarzu komunalnym na osiedlu Sobów spopielarni zwłok. Na drodze stanął biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.

Biskup podczas poświęcenia kaplicy skarcił pomysłodawców i porównał ich zapędy do masowego palenia zwłok w hitlerowskich obozach zagłady.

O budowie spopielarni w cmentarnej kaplicy na podmiejskim osiedlu Sobów w Tarnobrzegu, mówiło się coraz częściej i głośniej. O pomyśle w pozytywnym znaczeniu wypowiadał się lokalny samorząd, jak również jedna z działających w mieście spółek, zainteresowana prowadzeniem spopielarni. Jednak plany przyszłych inwestorów zakończyły się fiaskiem. Na drodze stanął biskup Edward Frankowski, który w Dzień Zaduszny, jako gość honorowy święcił nowo wybudowaną w Sobowie kaplicę. Niestety, jego słowa, w których w jasny i dosadny sposób wypowiedział się, na temat kremacji zwłok, stały się zimnym prysznicem dla tych, którzy planowali w podziemiach sobowskiej kaplicy uruchomić spopielarnię. Po wystąpieniu biskupa temat stał się na tyle niewygodny, że nawet sam prałat Michał Józefczyk, właściciel obiektu, w którym miał stanąć piec, nie chce komentować zamieszania, jakie powstało wokół spopielarni. Mało tego, prałat Michał Józefczyk zapewnia, że o planach jej budowy nic nie wiedział. - Dlatego nie będę komentował całego zamieszania, jakie wokół tej inwestycji powstało - stwierdził w środę po południu ksiądz Michał.

CHŁODNIA I WINDA

Za sam cmentarz i pochówek w Sobowie odpowiada dziś spółka A.S.A., w której miasto ma 40 procent udziałów. Kiedy parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy księdza Michała Józefczyka postawiła, obok cmentarza dom pogrzebowy, A.S.A wystąpiła do parafii o dzierżawę części pomieszczeń w podziemiu. Na około 200 metrach spółka planuje zainstalować chłodnię oraz windę, która będzie wywoziła zwłoki na wyższe piętro, gdzie spoczną w trumnie na katafalku.

To sposób zagospodarowania podziemi kaplicy, o którym mówi się oficjalnie. Jednak podziemia liczą 400 metrów, stąd pytanie, co parafia zrobi na drugiej połowie. Ze względu na podziemie w grę nie wchodzi ani kwiaciarnia ani inna działalność komercyjna, skierowana do rodzin i osób, opłakujących swoich bliskich.

Spopielania miała wypełnić 200-metrową powierzchnię podziemi w kaplicy, a z drugiej przynosić dochód na rzecz kaplicy, której budowa pochłonęła krocie i nadszarpnęła budżet parafii, głównego inwestora.

ZRÓBMY SPALARNIĘ

O planach stworzenia na dodatkowych 200 metrach spopielarni wiemy od osób, które uczestniczyły w rozmowach. Na ich prośbę nie podajemy nazwiska. - Kiedy okazało się, że w podziemiach zostaje 200 metrów do zagospodarowania, padł pomysł uruchomienia spopielarni - mówią nasi informatorzy.

- Temat podchwyciły władze parafii, dla których inwestycja stałaby się szansą na podreperowania nadszarpniętego budżetu. Parafia zaproponowała spółce A.S.A., aby ta wydzierżawiła drugie 200 metrów i ruszyła z inwestycją. O dokumentację i zezwolenia miała postarać się parafia. Jednak władze A.S.A. zastrzegły, że dopóki nie będzie ostatecznej umowy na papierze do inwestycji nie przyłożą ręki.
Temat powoli dojrzewał. A.S.A. rozejrzała się nawet za specjalnym piecem do kremacji. Wstępnie wybrano piec o wartości 2 milionów złotych, który sprowadzono by ze Szwecji. W tym czasie parafia miała załatwić formalności związane z zezwoleniami.

NEGATYWNY ODDŹWIĘK

Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, by spopielarnia ruszyła. O dobrej współpracy z parafią mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Andrzej Speczik, członek zarządu i dyrektor ds. operacyjnych A.S.A., który zdradził dziennikarzom, że korzystając z pobytu w Tarnobrzegu, dzień po sesji, spotyka się z prałatem Józefczykiem w sprawie spopielarni. Do spotkania doszło, jednak jego przebieg był zaskakujący. - Proboszcz powiedział tylko, że pojawiła się krytyka uruchomienia spopielarni - mówi nasz informator. - Generalnie chodziło o to, że na razie temat trzeba zakończyć.

Temat definitywnie zakończył trzy dni później biskup Frankowski, który święcąc sobowską kaplicę, w swojej w homilii stwierdził, że ciepło ze spalarni zwłok, w niektórych krajach wykorzystywane jest do ogrzewania budynków wielorodzinnych, zaś brak sprzeciwu Kościoła wobec kremacji, nie oznacza aprobaty. Głos podczas poniedziałkowej mszy zabrał także proboszcz Józefczyk, który ku zaskoczeniu części uczestników na wstępie nabożeństwa krytykował pomysł spopielania zwłok, jako sprzeczny z tradycją Kościoła.

TEMATU NIE MA

Od wystąpienia biskupa wszystkie zainteresowane podmioty, które dotychczas o spalarni mówiły otwarcie nabrały wody w usta. Andrzej Wójtowicz, wiceprezydent miasta, przed tygodniem w lokalnym radiu mówił, że już jest wszystko przygotowane, aby spalarnia na Sobowie powstała, dodając jednocześnie, na najbliższej sesji radni zdecydują o jej przyszłości, a wszelkie umowy z podmiotami prowadzącymi spopielarnię, będzie podpisywał ksiądz Józefczyk, teraz podchodzi do tematu z większym dystansem. - To spółka A.S.A. miała się tym zająć - mówi wiceprezydent. - Jako miasto interesuje nas zysk spółki A.S.A, w której mamy 40 procent udziałów.

Przedstawiciele spółki A.S.A. głosu w sprawie spopielarni nie zabierają. - Nie będę komentował słów biskupa - mówi Tadeusz Wiewiórka, prezes zarządu A.S.A. Tarnobrzeg. - W najbliższych dniach podpisujemy umowę na prowadzenie w tejże kaplicy przebieralni, chłodni i budowę windy. Reszta nas nie interesuje.

DEZORIENTACJA

Dziś temat spopielarni w Tarnobrzegu stał się niewygodny i niemile widziany w niektórych kręgach. Szczególnie tych kościelnych. Temat jej planowania jest zagadkowy dla mieszkańców, którzy nie mogą pojąć, że tak poważna inwestycja, jaką jest spopielarnia, powstaje w tak zwanym drugim obiegu, a kiedy okazuje się, że temat pada z powodu krytyki biskupa, wszystkie zainteresowane podmioty przyszłą działalnością spopielarni nabierają wody w usta. Są i tacy, którzy przypominają, że inwestycje prowadzone przez prałata Michała Józefczyka, którego autorytet w mieście, ze względu na zaangażowanie społeczne, pozostaje niepodważalny, nie zawsze prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kolejno wymieniają dwa pomniki Jana Pawła II oraz Katolicką Szkołę Podstawową i Gimnazjum, które jak się okazywało na sesjach Rady Miasta Tarnobrzega, były budowane bez pozwoleń na budowę lub innych niezbędnych dokumentów.

- Miasto ma problem z prałatem nie od dziś - zauważa Marek Gosztyła, radny i były przewodniczący Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta w Tarnobrzegu. - Dlatego już dawno zaapelowałem do prezydenta, by w ramach Rady Miasta utworzyć komisję estetyki, która będzie opiniowała wszystkie większe inwestycje powstające na terenie miasta. Dziś wydawanie zezwoleń na budowę leży w gestii urzędników. Może należałoby stworzyć warunki, by radni mieli wgląd do tego, co w mieście będzie budowane. Może wtedy nie dochodziłoby do takich paradoksów, z jakimi mamy do czynienia.

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: W Sobowie nie będzie budowy spopielarni - Echo Dnia Podkarpackie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Ł
ŁUKASZ

Ten Biskupina to niezły palant i wał,jak można być tak zacofanym???

zgłoś
g
gosc
Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane decyzję tzn pozwolenie na budowę wydaje organ wykonawczy gminy- w Tbg Prezydent M.
Nikt inny nie ma tu nic do gadania. Biskup oczywiście wyraził tylko swoją opinię. Jaki jest ks. bp Frankowski każdy wie... jego myślenie czasem mnie przeraża,a porównanie do hitlerowców- żenada!
Nie było konstruktywnej rozmowy, tylko NIE BO NIE

tu cywilizacja jeszcze nie dotarła ! A co jakiś tam franek ma do gadania ? Niech się zajmie swoją stonką i ich moralnością ! ZAKAZY I NAKAZY BYŁY W KOMUNIE !!!
zgłoś
k
kudlata

Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane decyzję tzn pozwolenie na budowę wydaje organ wykonawczy gminy- w Tbg Prezydent M.
Nikt inny nie ma tu nic do gadania. Biskup oczywiście wyraził tylko swoją opinię. Jaki jest ks. bp Frankowski każdy wie... jego myślenie czasem mnie przeraża,a porównanie do hitlerowców- żenada!
Nie było konstruktywnej rozmowy, tylko NIE BO NIE

zgłoś
A
Angelika
W dniu 09.11.2009 o 10:09, BB napisał:

Oglądałam w sobotę program w TV Religia, prowadził Hołownia na temat min.pogrzebów. Gościem był Duszpasterz Król, który mówił że Kardynał Wyszyński w 1976 roku wyraził zgodę i jest to zapisane, na spalanie zwłok.Była pokazana spopielarnia w Poznaniu, nowoczesne lśniące piece, ciała są spalane w b.wysokiej temperaturze, zero dymu czy zapachu. W dużych miastach większość ludzi decyduje się na spalenie. Oszczędza to wydatki z tym związane i miejsce na cmentarzach / w jednym grobie może być pochowana cała rodzina/. Biskup lobbuje na rzecz kamieniarzy!!!


Nie sądzę aby biskup lobbował, ale krematorium dobrej jakości jest dobrą inwestycją. Szwedzkie piece kremacyjne są najlepsze na świecie, więc dobrze wybrali inwestorzy, a co do opinii biskupa to przecież to nie jest dogmat i z czasem może się sam przekona do kremacji, jak się dowie że Archidiecezja Łódzka już ma swoje krematorium.
zgłoś
l
lucy

Pozwolenie na spalarnie, pomnik, szkołę, tak może i ich nie miał ale kto w tym mieście daje pozwolenia na budowę super marketów dokładnie w samym centrum (chodzi mi o nowo powstały inter-marche!!!!!!) ludzie w cywilizowanym świecie to takie sklepy byduje się na obrzeżach miasta, skandal!!! no kto pozwolił na wybudoweanie takiej obskurnej hali jakie to ma walory estetyczne proszę napiszcie bo ja żadnych nie dostrzegam. i wcale nie chodzi o to że jestem pro-kościłowa, to nie o to chodzi ja po prostu się pytam co się dzieje w tym mieście a szczególnie na tym osiedlu. niedługo to nie będzie miejsca już na stawianie tych hal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgłoś
s
siwy1956tbg

...Do Soboru Watykańskiego II spopielanie zwłok ludzkich traktowane było przez Kościół, jako forma zbeszczeszczania ciała. Obecnie kanon 1176 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi: "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania zmarłych w ziemi. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej”. Stanowisko to potwierdził papież Jan Paweł II w 1983...
Jak sie to ma: Spopielania jakoby miała powstać, choć ks. Michał Józefczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy obejmującej cmentarz, stanowczo temu przeczy....- Nigdy nie było takiego pomysłu, nikt nigdy ze mną na ten.... skoro, przez przypadek na Tarnobrzeskiej Talewizji, wyraźnie słyszałem wypowiedź v-ce prez. Wótowicz wyraźnie powiedział, iż administratorem "spalarni bedzie proboszcz Michał... Amnezja nagła, czy co?
...Biskup Edward Frankowski w homilii porównał spopielarnię do praktyki palenia zwłok w hitlerowskich obozach. ... ale nie przeciwstawia się "spalarni" w Stalowej Woli?!- dziwne, zastanawiające. Widać wyrażnie, że chodzi o interesy. Przecie "kapelan" stalowowolskiej byłej solidarności przecie nie bedzie bruździł swoim. Przynajmniej na gruzach huty krematorium powstanie.

Jednem słowem tarnobrzescy rodacy, Tarnobrzeg trza zaorać, urzędy wszelakie wyprowadzić, wynieść do Stalowej Woli, Rzeszowa. Tarnobrzeg ma być ciemnogrodem, zapyziałym miasteczniem, daleko od szosy. Widać to po rozwoju upadającego przemysłu siartkowego, po którym praktuycznie nic nie powstaje. A strefa mielecka w jednakowym czasie powstała. Widać że ją należy najlepiej przenieść do stalówki, bo tam są mądrzejsi rajcy, wiedzący, dbający o swoich mieszkańców. Obłuda, żenada, dziwić się że nic się nie dziej, jedymie po nowych ulicach na których będą bezdomni za niedługo mieszkać, bo nie bedą mieli za co czynszów płacic. Szkoda gadać.......

zgłoś
G
Gość

W tym przypadku rację ma BP FRANKOWSKI!!!

zgłoś
G
Gość

POPIERAM FRANKA , MA INTERES BO BĘDZIE W STALOWEJ WOLI SPALARNIA A PO CO MA BYĆ KONKURENCJA I SYF W TARNOBRZEGU ?????????????/CHCECIE TO SIĘ SPALICIE W STALOWEJ WOLI, TERAZ Z PÓŁ POLSKI TRUPY BĘDĄ ZWOZIĆ DO STALOWEJ WOLI. I JADĄC DO PRACY TO NIE BĘDĘ STAŁ W KORKU NA BEMA ZA KARAWANEMI..................ŚMIECHU WARTE OD TYLU LAT NIKT NIE PRZCIĄGNIE INWESTORA Z Z PRACĄ DO TBG. A CHCĄ KREMATORIUM, I NIE MA CO SIĘ DZIWIĆ ŻE MŁODZI UCIEKAJĄ Z TGO MIASTA JAK LUDZIE SĄ WALNIĘCI...........

zgłoś
r
raftra

Apropo nie jestem księdzem. Chodziło mi o jasne podejście do w/w tematu. jednakże co niektórzy nie dorośli lub nie dojrzali do dyskusji więc.... do kredek a nie do zabierania się za poważne sprawy. Ponadto Radia Maryja nie słucham, jednakże uważam że są dwie sprawy, których co niektórzy nie oddzielają: 1. Radio Maryja, jakoi rozgłośnia katolicka 2. Kwestia osoby zarządzającej. Moim zdaniem obie sprawy winny być oddzielone od siebie.
Ponadto przypaczcie się innym wiarom, tam choćby była wewnętrzna kłótnia, to pomimo tego nie krytykują swej wiary i stają w jej obronie. A u nas "niby katolicy" a zjedliby z butami. Kwestia "wierzący nie praktykujący" poczytaj sobie Pismo Święte i nauczanie Chrystusa: "To czyńcie na moją pamiątkę" i "wiara bez uczynków jest martwa". U nas zamiast bronić to atakują: Przepraszam za określenie ale nawet ptaki nie sr..ją do swojego gniazda.
A z tego co ostatnio zauważyłem: patrząc wyłącznie na internetowe wydanie to Sz. P. Tajs upodobała sobie coś krytykę Kościoła.

zgłoś
B
BB

Oglądałam w sobotę program w TV Religia, prowadził Hołownia na temat min.pogrzebów. Gościem był Duszpasterz Król, który mówił że Kardynał Wyszyński w 1976 roku wyraził zgodę i jest to zapisane, na spalanie zwłok.Była pokazana spalarnia w Poznaniu, nowoczesne lśniące piece, ciała są spalane w b.wysokiej temperaturze, zero dymu czy zapachu. W dużych miastach większość ludzi decyduje się na spalenie. Oszczędza to wydatki z tym związane i miejsce na cmentarzach / w jednym grobie może być pochowana cała rodzina/. Biskup lobbuje na rzecz kamieniarzy!!!

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.11.2009 o 13:37, dino napisał:

Je..bnij jeszcze większe czcionki to na pewno do nas trafisz!


Prawda w oczy kole?
zgłoś
~Kinga~
W dniu 06.11.2009 o 17:37, aa napisał:

Myślę że mamy mądrych Prezydentów miasta i nie będą słuchać biskupa, tylko zrobią coś dobrego dla wszystkich mieszkańców. Tym bardziej że wybory niedługo!!!!!!


A ja myślę że się mylisz. To tylko prezydent Stalowej Woli nie pozwolił na łamanie prawa i budowę koscioła w niedozwolonym miejscu. To tylko prezydent Stalowej Woli wygrał sprawę w sądzie z wojewodą itd. Nasi skulą głowy i boczkiem, boczkiem sprawa sie rozmyje.....
zgłoś
d
dino

Je..bnij jeszcze większe czcionki to na pewno do nas trafisz!

zgłoś
G
Gość

BISKUPIE EDWARDZIE, ODWAGI!!! DZIĘKUJEMY ZA TWOJE ZAANGAŻOWANIE!!!Całym sercem jesteśmy z Tobą!!!

zgłoś
G
Gość

ZŁO TRZEBA DOBREM ZWYCIĘŻAĆ, BO CZYM INNYM JEST ZŁO NIŻ BRAKIEM DOBRA?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3