Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli odbył się IX Ogólnopolski Festiwal Kameralnych Zespołów Akordeonowych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kwintet akordeonowy ze Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli w swojej kategorii grupowej zajął III miejsce na festiwalu
Kwintet akordeonowy ze Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli w swojej kategorii grupowej zajął III miejsce na festiwalu Zdzisław Surowaniec
IX Ogólnopolski Festiwal Kameralnych Zespołów Akordeonowych zorganizowany w Stalowej Woli pokazał wysoki stopień artystycznych osiągnięć uczniów i nauczycieli naszego regionu.

Cykliczna impreza, organizowana przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Stalowej Woli, odbywa się co dwa lata, przyciągając wielu utalentowanych wykonawców z całej Polski.

W tym roku Festiwal odbywał się w dniach 21-22 marca i zgromadził 24 zespoły (Poznań, Kraków, Wieliczka, Tarnów, Ełk, Częstochowa, Kozienice, Zabrze, Sanok, Biała Podlaska, Rzeszów, Rybnik, Zgierz, Tarnobrzeg, Jeżowe, Ropczyce, Czasław, Radzyń Podlaski, Dydnia, Sienno i Stalowa Wola) rywalizujące w czterech kategoriach – zespoły jednorodne szkoły muzycznej I i II stopnia (w których występują wyłącznie akordeoniści) oraz mieszane (akordeon jest jednym z instrumentów).

- Muzycy podczas swoich występów prezentowali ciekawe programy, w których można usłyszeć kompozycje o różnorodnej stylistyce, wywodzące się z muzyki klasycznej, współczesnej oraz rozrywkowej - powiedział Piotr Szafraniec.

W tym roku wykonawców oceniało jury złożone z wyśmienitych pedagogów i ekspertów: profesor Bogdan Dowlasz (Akademia Muzyczna w Łodzi) – przewodniczący jury oraz pomysłodawca stalowowolskiego festiwalu), profesor Elwira Śliwkiewicz-Cisak (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), profesor Zbigniew Ignaczewski (Akademia Muzyczna w Łodzi), Bożena Wójtowicz ze Stalowej Woli (sekretarz jury).

Szkołę Muzyczną ze Stalowej Woli reprezentowały dwa zespoły; kwartet akordeonowy w składzie Hubert Smutek, Kajetan Kruczek, Victor Czuliński oraz Tymoteusz Kak przygotowany przez Piotra Szafrańca oraz kwintet akordeonowy (PSM II stopnia) w składzie – Mikołaj Wybacz, Karolina Wdowiak, Stanisław Madej, Michał Łyko, Bartłomiej Taper przygotowany przez Krzysztofa Garbacza. Kwintet w swojej kategorii grupowej zajął III miejsce.

Duży sukces osiągnął również kwartet akordeonowy w składzie Mateusz Siudak, Jan Gospodarczyk, Szymon Gortych, Bartosz Rzepka reprezentujący Szkołę Muzyczną I stopnia w Tarnobrzegu, a przygotowany przez Krzysztofa Garbacza. Uczniowie ci, podobnie jak kwintet, zajęli III miejsce w swojej grupie.

Oprócz części konkursowej odbywały się wystawy instrumentów. W tym roku można było oglądać najnowsze modele akordeonów firmy Pigini oraz Scandalli. Są to wiodące instrumenty na polskim rynku akordeonowym, których używa większość wykonawców dzisiejszej akordeonowej sceny.

Najbliższy festiwal Kameralnych Zespołów Akordeonowych planowany za dwa lata będzie jubileuszowym, dziesiątym festiwalem w mieście. - Obserwując ciągle wzrastający poziom wykonawczy prezentujących się artystów należy oczekiwać, że stanie się swoistym świętem muzyki - stwierdził Piotr Szafraniec.

Szkoła Muzyczna organizuje 9 maja dzień otwarty szkoły. Będzie można odwiedzić placówkę, wziąć udział w koncercie, na którym uczniowie zaprezentują różne instrumenty, pojawią się również zespoły działające w szkole. Odbędą się lekcje otwarte. Impreza organizowana jest dla dzieci i młodzieży, która chciałaby podjąć naukę w szkole muzycznej.

1 września 1951 roku rozpoczęło swoją działalność Państwowe Ognisko Muzyczne w Stalowej Woli. W 1975 roku utworzona została Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Prócz funkcji dydaktycznej szkoła pełni również rolę ważnej instytucji kulturalnej w mieście i w okolicy. Współpracuje z wieloma placówkami kulturalnymi, organizuje liczne koncerty z udziałem uczniów szkoły oraz muzyków profesjonalnych. Szkoła ma również kontakty z uczelniami muzycznymi w Polsce (Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Muzyczna w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz z Konserwatorium Muzycznym w Odessie, Orkiestrą „Wirtuozi Lwowa” oraz z Centrum Paderewskiego (Tarnów – Kąśna Dolna). Jest organizatorem seminariów, warsztatów, festiwali i konkursów o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: INSTA HISTORIE: Honorata Witańska

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie