Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstanie Akcelerator Przemysłowy dla przedsiębiorców. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli powstanie Akcelerator Przemysłowy z halami produkcyjnymi i biurami. Zbuduje go w strefie przemysłowej Agencja Rozwoju Przemysłu.

Akcelerator Przemysłowy w Stalowej Woli

Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na powstanie "Akceleratora Przemysłowego" przy ulicy Tołwińskiego w Stalowej Woli. Obiekt ma mieć charakter produkcyjno-biurowo-usługowy o łącznej powierzchni 8,5 tysiąca metrów kwadratowych.

- To zamysł inwestycji śmiałej, ambitnej, którą wyznacza hasło: "Z szacunkiem do przeszłości, tworzymy przyszłość". Stąd nazwa "Akcelerator Przemysłowy", aby gospodarkę napędzać, aby ona przyspieszała. A to wszystko w poszanowaniu zieleni, leśnego drzewostanu, okalającego nieruchomość - mówił Tomasz Miśko, dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu podczas zorganizowanej w poniedziałek konferencji prasowej w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Część przemysłowa i biurowa

Projekt i koncepcję budynku oraz jego otoczenia opracowała pracownia z Krakowa. Dominuje stal, drewno i beton. Wejście główne budynku prowadzi do holu gdzie zaprojektowano recepcję, strefę wypoczynku i zaplecze sanitarne. Wyjątkowy aspekt wizualny stanowią zielone ściany z gęsto nasadzoną roślinnością.

Część przemysłowa budynku ma mieć powierzchnię produkcyjną około 4,9 tysięcy metrów kwadratowych, z możliwością elastycznego podziału na 12 segmentów z dodatkową możliwością zagospodarowania antresol. Powierzchnie biurowe będą liczyć około 660 metrów kwadratowych.

- Ważnym miejscem będzie centrum coworkingu i usług okołobiznesowych, tworzące kreatywne środowisko pracy. To miejsce spotkań, nawiązywania relacji, wideokonferencji - wyliczał Tomasz Miśko.

Co to jest coworking?

Coworking to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów. W ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój sektora powierzchni coworkingowych.

W centrum coworkingu znajdą się biura o powierzchni 390 metrów kwadratowych, lokale typu studio o powierzchni 270 metrów kwadratowych, sale konferencyjne i wielofunkcyjne, wyposażone w nowoczesne systemy audiowizualne. Budynek zaprojektowano tak, aby posiadał dziedziniec. Teren wewnątrz obiektu będzie pełnił funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną, służącą wyłącznie do ruchu pieszego.

- Mogę zapewnić o wszechobecnej ekologii i nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie zarządzania obiektem - dodał Tomasz Miśko.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Na dachu budynku będzie znajdować się instalacja fotowoltaiczna o minimalnej nocy 100kW. Do tego zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności około 174 metrów sześciennych na gromadzenie wód opadowych z możliwością wykorzystania zgromadzonej wody do podlewania zieleni. Inne atuty jakie są wyliczane to: stacje ładowania samochodów elektrycznych, bliskość komunikacji miejskiej, 54 stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, miejsce do przechowywania rowerów, pomieszczenia wentylowane mechanicznie z odzyskiem ciepła i klimatyzowane, wyposażenie sanitarne i urządzenia zapewniające oszczędność wody, nowoczesne systemy i inteligentne rozwiązania między innymi w zakresie zarządzania obiektem.

ARP ogłosiło przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj". W połowie marca ma nastąpić otwarcie ofert. Wykonawca będzie miał 180 dni na projekt i 360 dni na realizację zadania, łącznie z wydaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu.

- Nie ma lepszego prezentu dla uczczenia 85 urodzin COP-u. Kto by pomyślał, że obiekt biurowo-produkcyjny będzie wyglądał jak sanatorium. To co kojarzyło się z szarością, zatruwaniem, patrząc na tyle zieleni, ekologicznych rozwiązań, nie ma z tym nic wspólnego - mówiła senator Janina Sagatowska.

- Warto inwestować w Stalową Wolę i w Stalowej Woli. To pionierski projekt o bardzo nowoczesnym zakresie, jakiego jeszcze nie było - stwierdził poseł Rafał Weber. Dodał, że inwestycja wpisuje się w rządową strategię zrównoważonego rozwoju.

Stalowa Wola jest atrakcyjnym miejsce do inwestowania

Wiceprezes ARP S.A. Łukasz Gałczyński zapewnił, że Stalowa Wola jest atrakcyjnym miejsce do inwestowania, dzięki zaangażowaniu samorządu, parlamentarzystów i pozytywnej energii wokół tego miasta. Akcelerator ma być uzupełnieniem oferty Inkubatora Technologicznego i nowo powstającej strefy przemysłowej Euro-Park Stalowa Wola.

- Ten projekt Akceleratora Przemysłowego najmocniej pokazuje charakter nas jako Stalowej Woli. Naszą wizję rozwoju, determinację, pracowitość i konsekwencję, aby te założenia z całym stalowym charakterem realizować - powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, dodając, że to najlepszy pomnik na 85-lecie COP-u i Stalowej Woli, budujący odważnie przyszłość w najlepszym możliwym standardzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie