Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
Stalowa Wola dostała wsparcie na utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Miasto otrzymało na ten cel 2,3 miliona złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w Stalowej Woli

W tym celu do 2025 roku pierwsze piętro budynku przy ulicy Kwiatkowskiego 6, gdzie swoją siedzibę mają Warsztaty Terapii Zajęciowej "Nadzieja" przejdzie przebudowę. To budynek naprzeciw dawnej Bramy numer 1 Huty Stalowa Wola. Najpierw był tam żłobek, potem szkoła specjalna, teraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

"Centra opiekuńczo-mieszkalne" to rządowy projekt, którego celem jest stworzenie warunków do niezależnego życia i funkcjonowania dorosłym osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym, lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na potrzeby stalowowolskiego projektu władze miasta po przeprowadzonych konsultacjach mają w planach zapewnienie sześciu osobom trybu opiekuńczego całodobowego oraz czternastu podopiecznym trybu dziennego, z wyodrębnieniem pięciu miejsc dla osób ze spektrum autyzmu.

- Ten projekt, ta inwestycja, wynika z potrzeby serca oraz obaw rodziców, co się stanie z ich dorosłymi, niepełnosprawnymi dziećmi, gdy odejdą lub gdy nie będą się w stanie się nimi opiekować. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, wielu instytucji, powstał projekt techniczny złożony do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, uzyskując dofinansowanie w wysokości 2,3 milionów złotych. Całość zadania jest wyceniana na 3,1 miliona złotych – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny

.

Na parterze nadal znajdować się będzie Warsztat Terapii Zajęciowej „Nadzieja”. Natomiast na pierwszym piętrze budynku mają znaleźć się między innymi pokoje mieszkalne, łazienki, zaplecze sanitarne, sale dzienne, świetlica, jadalnia, kuchnia, sale rehabilitacyjne, sale ciszy. Pomieszczenia będą dostosowane od potrzeb osób niepełnosprawnych. Do istniejącego obiektu będzie dobudowana nowa klatka schodowa z windą.

- Marzenia się spełniają - powiedział ze wzruszeniem w głosie kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej "Nadzieja" Kazimierz Jańczyk. Przypomniano, że w 2012 roku po wyprowadzce z budynku szkoły specjalnej, istniało duże zagrożenie, że budynek ze względu na swój stan będzie wyłączony z użytkowania.

- Ten budynek jest z 1951 roku. Swoje więc wysłużył. Udało nam się zagospodarować parter, pozyskaliśmy środki na remont kotłowni, w części dociepliliśmy go. Mam nadzieję, że gdy uda się go w całości wyremontować, będzie on wizytówką miasta - powiedział Kazimierz Jańczyk. Ponad hektarowa działka jest zalesiona i daje duże możliwości rozwojowe o kolejne rozbudowy.

Radny miejski Jan Sibiga, który od lat angażuje się w projekty społeczno-socjalne przypomniał, że procesy powstawania tego typu ośrodków są długie. O powstaniu tego typu centrum mówiło się od 20 lat.

Poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, jak ważna jest współpraca samorządu z rządem oraz jak oba te organy winne są otoczenia szczególną opieką osób dotkniętych przez los niepełnosprawnością. Wyrażono nadzieję, że niezależnie od tego, kto będzie rządził, nie będą szczędzone środki na budowę i utrzymanie obiektów służących osobom szczególnej troski.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne ma zostać oddane do użytku w roku 2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto