Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli powstanie największa i najnowocześniejsza w Polsce elektrociepłownia gazowa

Zdzisław Surowaniec
Podpisanie umowy na budowę elektrowni gazowej, od lewej Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, Jan Bury - sekretarz stanu i Mikołaj Budzanowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG.
Podpisanie umowy na budowę elektrowni gazowej, od lewej Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, Jan Bury - sekretarz stanu i Mikołaj Budzanowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG. Zdzisław Surowaniec
W Elektrowni Stalowa Wola powstanie za trzy lata największy w Polsce blok gazowo-parowy do produkcji energii. Koszt budowy sięgnie astronomicznej kwoty 1,9 mld zł. Po autostradzie będzie to największa inwestycja na Podkarpaciu.

1,9 mld zł

Budowa nowego bloku ruszy w przyszłym roku i potrwa do 2014. Koszt inwestycji dojdzie do 1,9 mld zł. Sukcesywnie do 2017 roku zmniejszany będzie udział węgla w produkcji energii elektrycznej i cieplnej w stalowowolskiej elektrowni. Dzięki tej inwestycji drastycznie spadnie emisja gazów i pyłów. Elektrownia Stalowa Wola jest niewielka, jej udział w rynku energetycznym wynosi zaledwie jeden procent. Ale ma duże znaczenie dla miejscowego przemysłu.

Wizualizacja elektrowni gazowej.
Wizualizacja elektrowni gazowej. Zdzisław Surowaniec

Wizualizacja elektrowni gazowej.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W piątek do elektrowni zjechały auta z VIP-ami. Prezesi Tauron Polska Energia SA (właściciel elektrowni) oraz Polskiego Górnictwo Naftowego i Gazownictwa SA podpisali pakiet umów przesądzających o realizacji przedsięwzięcia, przygotowywanego przez dwa lata. Parafki złożyli także przedstawiciele rządu.

BĘDZIE SUKCES

Informację o budowie bloku gazowego przekazał Jan Bury, sekretarz stanu w ministerstwie skarbu państwa. Będzie to największy w Polsce blok zasilany gazem. Ma mieć moc 400 MWe (megawatoenergii).

- Wierzymy w sukces tego przedsięwzięcia - powiedział Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG, który wspomniał, że teraz w Polsce z gazu ziemnego powstaje tylko trzy procent energii, kiedy w krajach Unii nawet sześćdziesiąt procent.

- Uruchamiamy inwestycję, która sprawnością przewyższy obecne urządzenia - ogłosił Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia. - To będzie nowe dziecko w Stalowej Woli. Inwestycję porównać można do budowy nowej elektrowni - cieszył się prezes elektrowni Janusz Teper.

MNIEJ PYŁÓW

Nowy blok gazowo-parowy powstanie w miejscu, gdzie przed ponad siedemdziesięciu laty rozpoczęła się budowa elektrowni. - Koło historii się zamyka - powiedział prezes. Nowa technologia zmniejszy trzykrotnie ilość pyłów i o kilkadziesiąt procent emisję gazów.

Jak wspomniał na konferencji Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, powstanie elektrowni gazowej w Stalowej Woli zbiegnie się z powstaniem terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, który od 2014 roku umożliwi drogą morską odbiór gazu. Dodatkowe źródła surowca będą mogły być wykorzystane do produkcji energii. Rocznie w elektrowni Stalowa Wola spalanych byłoby 540 mln m sześc. gazu.

Prace już ruszyły. Generalny wykonawca bloku gazowego zostanie wyłoniony w połowie tego roku, wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na 3 maja 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie