Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli ruszyła budowa hospicjum z poradnią medycyny paliatywnej. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Plac przygotowany pod budowę hospicjum i poradni paliatywnej przy ulicy Kwiatkowskiego
Plac przygotowany pod budowę hospicjum i poradni paliatywnej przy ulicy Kwiatkowskiego Zdzisław Surowaniec
W czwartek, 8 września ruszyła oficjalnie budowa hospicjum przy ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli. Zakończenie prac przewidziane jest na luty 2024 roku.

W sąsiedztwie ambulatorium

Obiekt hospicjum z poradnią medycyny paliatywnej powstaje w sąsiedztwie tak zwanego „ambulatorium przy hucie” czyli Zespołu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Kwiatkowskiego. Medycyna paliatywna to dział medycyny, a także specjalizacja lekarska, która obejmuje opiekę nad pacjentami znajdującymi się w terminalnym, ostatnim stadium nieuleczalnej choroby. Jeszcze zanim budowa ruszyła, trwały analizy w jakiej formie prawnej hospicjum powinno być powołane, aby wynegocjować jak najlepszy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nowa placówka ma mieć bardzo specjalistyczny charakter, a do tego będzie potrzeba zatrudnienia osób, które ukończyły specjalistyczny kurs opieki paliatywnej.

Połącznie hospicjum z ambulatorium

Planowane jest połączenie nowego obiektu hospicjum z budynkiem Ambulatorium, którego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, diagnostyczne ma być wsparciem dla funkcjonowania hospicjum. Stworzony obiekt będzie wsparciem nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich oraz wszystkich zaangażowanych w opiekę oraz codzienne towarzyszenie w chorobie.

Integralnym elementem inwestycji jest zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo tego, że pod budowę wycięto drzewa na działce, to na obrzeżach zachowano dorodne dęby i topole, a nawet otoczono je drewnianym ogrodzeniem, aby przy budowie nie doszło do ich zniszczenia.

Zaprojektują i wybudują

14,9 miliona złotych to kwota jaka znalazła się w miejskim budżecie na rok 2022 na budowę hospicjum wraz z poradnią Medycyny Paliatywnej przy ulicy Kwiatkowskiego. Wyłoniony w przetargu wykonawca firma Pesam z Dębicy miał za zadanie obiekt zaprojektować i wybudować. Na ten cel Gmina Stalowa Wola otrzymała 15 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Patrząc na braki kadrowe z jakimi boryka się szpital i przychodnie, czy uda się bez problemu skompletować personel? Prezydent Lucjusz Nadbereżny tłumaczył, że póki trwać będzie budowa hospicjum, ciężko jest mówić o kadrze i ją utrzymywać. Jednak trwa dyskusja w jakiej formie hospicjum powołać oraz prowadzone są rozmowy osobami, instytucjami, które powstanie tego miejsca wpierają. Obecnie jest za wcześnie aby ujawniać szczegóły.

W pierwszym etapie planowane jest powstanie 25 łóżek. Zapotrzebowanie ma być na bieżąco badane, a dofinansowanie pozyskiwane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ma wyróżniać stalowowolskie hospicjum to możliwość przeprowadzania na pacjencie wentylacji mechanicznej, która wspiera proces oddychania za pomocą respiratora. Dla chorych, którzy tu trafią. Bliskość rodzin i możliwość częstego widzenia się z nimi ma duże znaczenie dla cierpiących.Warto dodać, że w Skowierzynie w gminie Zaleszany powstaje Dom Aniołków – hospicjum dla dzieci chorych na raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie