Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli tłumnie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola przygotowuje się już do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, która przypada w 2018 roku. Na tę okoliczność został powołany społeczny komitet pod przewodnictwem senator Janiny Sagatowskiej. Poinformował o tym prezydent Lucjusz Nadbereżny podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego.

11 listopada w całej Polsce odbywały się uroczystości, marsze i biegi dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. W Stalowej Woli jak co roku, zorganizowano Uliczny Bieg Niepodległości w ciągu Alej Jana Pawła II. W bazylice konkatedralnej odprawiono uroczystą Mszę Świętą za ojczyznę, ulicami miasta przeszła defilada z orkiestra dętą Mieczysława Parucha, w paradnych mundurach i pelerynach. Główne obchody odbyły się na Placu Piłsudskiego, który przybrano specjalnie na tę okoliczność olbrzymim biało - czerwonym sztandarem. Przybył oddział czterech kawalerzystów na koniach, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego z niżańskiego garnizonu, uczniowie klas mundurowych, poczty sztandarowe, liczni mieszkańcy. Jeszcze przed ich rozpoczęciem do serwowanej wojskowej grochówki ustawiła się długa kolejka.

Plac Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury ma w ten dzień symboliczne znaczenie. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierza, polityka, działacza niepodległościowego są jednymi z najczęściej przytaczanych przez przemawiających oficjeli, czego przykładem był starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny mówiąc: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium". Starosta przypomniał również, że dzisiejsze święto jest patriotycznym i że władze komunistyczne, zabroniły jego obchodzenia.

Senator Janina Sagatowska przypomniała, że 98 lat temu nasza ojczyzna zmartwychwstała: - Nie było państwa, ale był silny naród. Silny Bogiem i wielkimi Polakami. Żył wiarą, nadzieją, miłością, wierząc, że powstanie wolna Polska. Dokąd żyje pamięć, naszą ojczyznę czekają piękne lata. Poseł

Rafał Weber mówił, że dziś wspominamy każdego, kto przyczynił się do tego, że mieszkamy w wolnej i niepodległej Polsce. Nawoływał, abyśmy byli dumni z naszego kraju, biało-czerwonych barw, a w Unii Europejskiej budowali silne państwo.

Zdaniem Stanisława Sobieraja, przewodniczącego Rady Miejskiej, należy pamiętać, że wolność nie jest nam dana na zawsze, trzeba ją pielęgnować i o nią stale walczyć. - Sukcesem było to, że przez lata niewoli nie daliśmy się zgermanizować ani zrusyfikować - stwierdził.

Zdaniem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, nie ma takiego drugiego narodu jak Polska. - Z jednej strony bogatego w godną historię, zaś z drugiej, w tak bolesną. Ten wielki talent Polaków, żeby przetrwać, ja nazywam geniuszem narodowym - stwierdził prezydent. Zaznaczył, że każdy z nas jest cegłą budowania narodu polskiego i to od nas zależy jaki będzie dalszy łańcuch pokoleń. Włodarz miasta zaapelował, aby najbliższe dwa lata były czasem działań edukacyjnych, kulturalnych, społecznych, podczas których będziemy mogli godnie przygotować się do setnej rocznicy obchodów niepodległości. Poinformował również o powołaniu społecznego komitetu przygotowującego do tej uroczystości, pod przewodnictwem senator Janiny Sagatowskiej.

Odczytany został Apel Poległych ze smoleńskimi ofiarami katastrofy. Kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę. Po oficjalnych uroczystościach na środku placu zapłonęło wysokie na trzy metry ognisko, przy którym mieszkańcy mogli się nie tylko ogrzać ale i śpiewać pieśni patriotyczne, z rozdawanego śpiewnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie