MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli uczniowie popisywali się wiedzą o Centralnym Okręgu Przemysłowym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zwycięska reprezentacja Szkoły Podstawowej numer 12 na turnieju wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym
Zwycięska reprezentacja Szkoły Podstawowej numer 12 na turnieju wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym Urząd Miasta
Międzymiastowym interaktywnym (prowadzonym przez internet) turniejem wiedzy o ekonomicznym dziedzictwie Centralnego Okręgu Przemysłowego zainaugurowano obchody 85-lecia powołania COP. Miało to miejsce w Spółdzielczym Doku Kultury.

Konkurs o Centralnym Okręgu Przemysłowym w Stalowej Woli

Spośród dziewięciu drużyn z copowskich miast najlepszy okazał się zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 12 imienia Jana Pawła II w Stalowej Woli. To kolejne zwycięstwo uczniów stalowowolskiej „dwunastki”.

– Chciałbym Wam pogratulować jeszcze przed rozpoczęciem tego konkursu, dlatego że przygotowując się do niego zagłębiliście się w temat Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jest już Wasza wygrana. Zbyt często, według mnie, patrzymy na bolesne momenty naszej historii, a zbyt mało na genialność narodu Polskiego. COP jest właśnie tą genialną ideą budowania niepodległej Polski, która jest oparta na zgodzie narodowej i talentach Polaków, na wierze, że Polacy potrafią budować swój własny dom. Chciałbym Wam bardzo mocno życzyć, abyście w sercu zachowali ideę Centralnego Okręgu Przemysłowego i w ten sposób patrzyli również na swoje przyszłe życie, że my, jako Polacy, potrafimy dokonywać rzeczy wielkich. Życzę, byście mieli w sobie te ideały i wiarę w Polskę, która była w naszych ojcach, budowniczych Centralnego Okręgu Przemysłowego – zwrócił się do uczestników turnieju Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Wioli, otwierając tym samym wydarzenie.

Do turnieju stanęło dziewięć trzyosobowych drużyn ze Stalowej Woli, Niska, Mielca, Pionek (w powiecie radomskim) i Sarzyny. Konkurs odbył się w formie widowiskowego interaktywnego quizspottera – nowoczesnego systemu multimedialnego z użyciem smartfonów i tabletów. Zespoły reprezentujące szkoły z miast copowskich musiały udzielić odpowiedzi na 21 pytań, a ponadto wykazać się refleksem. O liczbie zdobytych punktów decydowała wiedza, ale także czas udzielenia odpowiedzi.

Tytuł mistrzów wiedzy o COP i sławę dla swojego miasta po raz kolejny zdobyła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Opiekunem zespołu był Janusz Witek. Wydarzenie było okazją do dialogu na temat dziedzictwa COP-u, ale także prezentacji potencjału edukacyjnego, kulturalnego miast copowskich. Turniej dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli.

W Stalowej Woli przy ulicy Hutniczej trwa wyposażanie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. W obiekcie po dawnych warsztatach szkolnych znajdowała się ekspozycja „COP dla przyszłości. Ludzie, przemysł i architektura”.

W przyszłym roku powinno nastąpić otwarcie muzeum. Konsorcjum firm z Krakowa za 6,1 miliona złotych prowadzi aranżację. W pięknych wnętrzach modernistycznej hali warsztatowej zostanie zaprezentowana historia narodzin i rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wystawa wskaże Stalową Wolę jako symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX wieku w wymiarach gospodarczym, społecznym, urbanistycznym i kulturowym.

Wystawa składa się z trzech bloków tematycznych: wystawa główna „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”, wystawa dla dzieci „Miasto”. Placówka będzie żywym światem techniki, będzie pokazywać budowę maszyn, da możliwość pracy na tokarce czy frezarce. Jest nawet zabezpieczony eksponat obrabiarki z czasów Zakładów Południowych, jak początkowo nazywana była Huta Stalowa Wola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie