Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli wzrosną ceny za śmieci. Radni przegłosowali podwyżkę

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przy altankach na odpady w Stalowej Woli spotkać można osoby, które wybierają makulaturę i sprzedają papier w punkcie skupu
Przy altankach na odpady w Stalowej Woli spotkać można osoby, które wybierają makulaturę i sprzedają papier w punkcie skupu Zdzisław Surowaniec
Przy 13 głosach za, 4 przeciw oraz 1 wstrzymującym, radni miejscy podjęli uchwałę o wzroście cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi od nowego roku.

Obecnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych płacą 6 złotych za segregowane odpady i 12 za niesegregowane. Po podwyżce zapłacą odpowiednio 13 i 26 złotych. Rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały dwuzłotową zniżkę.

To i tak tanio - przekonują w urzędzie miasta, porównując stawki jakie będą obowiązywać w Nisku - 24,60 złotych, w Rzeszowie - 20 złotych czy w Tarnobrzegu - 18 złotych. Średnia opłata komunalna za śmieci w kraju waha się od 22 do 25 złotych za osobę. Po zmianie stawek wymagane jest również, by przedsiębiorcy segregowali odpady na pięć frakcji do pojemników bądź worków.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, konieczność zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wiąże się ze wzrostem kosztów obsługi systemu, głównie opłat za składowanie odpadów (tak zwana opłata marszałkowska) ustalanych przez Ministra Środowiska, wzrost minimalnego wynagrodzenia, wzrost cen paliw oraz brak rynków zbytu dla surowców wtórnych.

Stawka opłaty za składowanie odpadów zmieszanych (opłata marszałkowska) wzrosła z 74,26 złotych za tonę w 2015 roku do 170 złotych za tonę w 2019 roku, a w 2020 roku stawka ta ma jeszcze wzrosnąć do 270 złotych za tonę. Znaczący będzie wzrost od stycznia 2020 roku za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych. Obowiązująca w 2019 roku kwota 197 złotych za tonę netto wzrośnie do kwoty 490 złotych netto, co stanowić będzie wzrost o ponad 140 procent miesięcznie na każdej tonie odpadów zmieszanych. Od stycznia 2020 roku planowany jest również wzrost ceny zagospodarowania innych odpadów komunalnych w tym między innymi: tworzyw sztucznych. Obecnie obowiązująca od września 2019 roku cena 285 złotych netto za tonę wzrośnie do kwoty 450 złotych netto za tonę (do września obowiązywała cena 120 złotych netto za tonę.

Cena odbieranych w Stalowej Woli odpadów wielkogabarytowych również ulegnie zwiększeniu z obowiązujących od września 800 złotych netto za tonę do 950 złotych netto za tonę. Ponadto, aby wyeliminować zaleganie odpadów wielkogabarytowych przy altanach śmietnikowych w nowej umowie obowiązującej od lipca na odbiór i transport odpadów komunalnych zwiększona została krotność wywozów do 4 razy w miesiącu. Gmina obserwuje również wzrost o około 48 procent w roku 2019 w porównaniu do roku 2018 roku kosztów utrzymania dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jednocześnie należy wskazać, iż nastąpił wzrost ilości wytwarzanych przez mieszkańców Stalowej Woli zmieszanych odpadów komunalnych z 12 tysięcy 898,47 ton w 2016 roku do prognozowanych na podstawie dostępnych danych 14 tysięcy 594,88 ton w 2019 roku.

Od roku 2016 w Stalowej Woli nie była zmieniona stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrost jest spowodowany tylko i wyłącznie dostosowaniem jej wysokości do poziomu kosztów. A koszty gospodarki odpadami w całej Polsce, od lat sukcesywnie wzrastają.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Augustyn stwierdził, że wzrost opłat o ponad 100 procent to „terapia szokowa” dla mieszkańców Stalowej Woli i trzeba to „jakoś przeżyć”. Andrzej Szymonik zwracał uwagę, że nie została przedstawiona Radzie żadna kalkulacja i czy stawki które do tej pory obowiązywały nie były cenami dumpingowymi? Renata Butryn dodała, że podwyżka uderzy po kieszeni głównie emerytów. Paweł Madej z kolei pytał czy w cenę są wliczone podwyżki dla pracowników sortowni odpadów, bowiem osoby tam zatrudnione, kilku z nich złożyło do jego firmy swoje życiorysy z prośbą o możliwość zatrudnienia. On sam obawia się, że może w niedługim czasie dojść tam do masowych odejść.

Franciszek Zaborowski stwierdził natomiast, że należy się zapytać dlaczego te podwyżki wprowadza się tak późno i jeżeli tego nie zrobimy to położymy Miejski Zakład Komunalny, miejską spółkę.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie