Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W stalowowolskiej bibliotece uczyli o bezpiecznym internecie

Zdzisław Surowaniec
Na zajęciach w bibliotece dzieci uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po sieci internetowej, aby nie stały się ofiarami.
Na zajęciach w bibliotece dzieci uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po sieci internetowej, aby nie stały się ofiarami. zdzisław surowaniec
„Lepszy Internet zależy od Ciebie!” - pod takim hasłem 9 lutego obchodzony był Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Wtorek był nie tylko Światowym Dniem Pizzy, ale również Dniem Bezpiecznego Internetu, co było okazją do edukacji

Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbywają się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego Internetu.

W stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej pracownicy tej placówki zorganizowali specjalne internetowe zajęcia dla czterech grup szkolnych.

Uczniowie zastanawiali się do czego służy Internet, rozmawiano także o zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać kiedy korzystamy ze światowej sieci. Oglądali także liczne krótkie filmy, z których dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z wyszukiwarek internetowych i komunikatorów, a także o tym czy należy ufać osobie po drugiej stronie komputera. Dowiedzieli się także jak bezpiecznie założyć e-maila i jakich danych nie należy przy zakładaniu konta pocztowego podawać. Uczniowie dostali także informacje o wartościowych i bezpiecznych stronach, które mogą odwiedzać.

Sporo uwagi poświęcono portalom społecznościowym. Wspólne zastanawiano się jakie należy umieszczać tam informacje i zdjęcia, a jakich nie należy rozpowszechniać. Urozmaiceniem zajęć były liczne quizy i zadania, jakie rozwiązywali młodzi mieszkańcy miasta. Na koniec każdy sprawdził się w komputerowym teście dotyczącym bezpiecznego Internetu. A na pamiątkę otrzymali zakładki do książek i wydrukowane zasady netykiety. Z zajęć skorzystali uczniowie klas trzecich z ze szkół podstawowych numer 3, 7, 11 i 12.

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Partnerem wydarzenia jest firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem jest Fundacja Orange. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia 1 523 inicjatyw lokalnych z całej Polski, zorganizowanych na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Liczymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Rosnące zaangażowanie polskich szkół i placówek edukacyjnych przekłada się bezpośrednio na wzrost świadomości tego, jak istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa obecnie Internet - mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet.

Patronat honorowy nad Dniem Bezpiecznego Internetu objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. To świadczy o wadze tego problemu, z którym spotykają się dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie