Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkole w Rudniku nad Sanem uczyli sztuki używania sztućców

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Krzysztof z klasy kelnerskiej prezentował nakrywanie do stołu
Krzysztof z klasy kelnerskiej prezentował nakrywanie do stołu Zdzisław Surowaniec
W Zespole Szkół imienia generała Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem realizowany jest szkolny projekt „Z kulturą za pan brat”, którego jednym z celów jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania na co dzień i od święta oraz pokazanie uczniom, że stosowanie zasad savior vivre ułatwia życie. Pomysłodawcami i koordynatorami projektu są nauczyciele Anna Błaż i Alina Wołoszyn.

ZOBACZ: Robert Górski o aktorach występujących w "Uchu prezesa"

Uczniowie wykonując zadania konkursowe, walczą o nagrodę, którą jest wycieczka zwycięskiej klasy do stolicy. Podejmowane są także działania pozakonkursowe, które przybliżają młodym ludziom tajniki etykiety. W marcu uczniowie poznawali sztukę nakrywania stołu oraz zasady zachowania się przy stole. Dzięki życzliwości i uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Numer 3 imienia Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli Pawła Ciołkosza i dyrektor Małgorzaty Maziarz gościli w Rudniku przedstawiciele stalowowolskiej szkoły. Pokaz i warsztaty dla uczniów klas I, II i III z wielkim zaangażowaniem i swadą przeprowadziła Beata Cygan, nauczyciel przedmiotów zawodowych, a wspierali ją uczniowie klasy III kelner Anna Stój, Dominika Rybarczyk i Krzysztof Kuziora.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się między innymi, jak prawidłowo zasiadać i siedzieć przy stole, jak poprawnie i estetycznie nakryć stół, co robić z serwetą oraz co to jest menaż, poznali także tajemniczą mowę sztućców, a także, co to jest goblet. Chętni mogli poćwiczyć używanie sztućców do zadań specjalnych, czyli sztućców do jedzenia owoców morza. Na specjalne życzenie przybliżone zostały zasady dawania napiwków. Obowiązki i zadania kelnera demonstrował Krzysztof, a Anna i Dominika cierpliwie i z wdziękiem uczyły ozdobnego składania serwetek. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że uzbrojeni w nabytą wiedzę uczniowie będą świadomymi konsumentami oraz z większą swobodą będą mogli korzystać z uroków biesiadowania w miłym towarzystwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie