Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Stalowej Woli wdrażają bezpieczny system pobierania krwi

Zdzisław Surowaniec
Nowoczesne probówki.
Nowoczesne probówki. Zdzisław Surowaniec
Zamknięty system pobierania krwi wdrażany jest od kilku dni na terenie stalowowolskiego szpitala. Pozwala na lepsze stawianie diagnozy i większe bezpieczeństwo badań.

System w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zranienia igłą podczas pobierania krwi oraz gwarantuje wyższą jakość badań analitycznych. Wdrażanie bezpiecznych systemów pobierania krwi to nie jakaś nowość tylko standard, wymagany przez prawo krajowe i unijne. Niemniej jednak standardu w tej dziedzinie do tej pory w naszym szpitalu brakowało. Dlatego cieszy mnie to rozwiązanie, bo nie tylko zwiększa bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów, ale także zapewnia lepszą jakość badań analitycznych - powiedział Mirosław Leśniewski, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Zakłucia igłami są powszechnym zagrożeniem związanym z pracą w służbie zdrowia. Według raportu Komisji Europejskiej z 2010 roku, każdego roku na terenie UE dochodzi do ponad miliona zakłuć igłami. Niejednokrotnie ich skutkiem są długotrwałe infekcje personelu medycznego, na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Grupą zawodową narażoną na największe konsekwencje zakłuć są pielęgniarki.

Mając na uwadze te argumenty, Unia Europejska wprowadziła na początku 2010 roku dyrektywę w sprawie zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w szpitalach i opiece zdrowotnej. Wdrożony na terenie stalowowolskiego szpitala System BD Vacutainer jest zamkniętym systemem próżniowym, składającym się z igły o dwóch ostrzach z zaworkiem bezpieczeństwa, uchwytu oraz sterylnej probówki z próżnią o kalibrowanej objętości. Krew jest pobierana przy pomocy igły wkręconej w uchwyt. Dzięki temu sam proces pobrania krwi jest bezpieczniejszy i bardziej higieniczny, ponieważ krew trafia w odpowiedniej ilości bezpośrednio do probówki, ograniczając kontakt personelu z krwią pacjenta. W ten sposób zwiększa się również wiarygodność badania, ponieważ ewentualny błąd osoby pobierającej krew, zostaje ograniczony do minimum.

Na lepszą diagnostykę wpływają także nowe probówki, wykonane z surowca odpornego na stłuczenie i będącego klinicznie bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnych próbek szklanych. Probówki oznaczone są kolorowymi kodami, używanymi w zależności od rodzaju badanych parametrów.

Także w ramach systemu szpitalne laboratorium diagnostyczne zostało wyposażone w nowy sprzęt medyczny (BD Sedi-40), który umożliwia dokładniejszą i szybszą analizę OB - jednego z najczęściej zlecanych badań krwi, pozwalającego określić z jaką szybkością opadają czerwone krwinki, co pozwala ocenić stopień występowania stanu zapalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie