Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu powstaje pierwsza sekcja capoeiry

Grzegorz LIPIEC
Akrobacje w trakcie symulowanych walk capoeiry sprawiają, że ta sztuka walki jest bardzo widowiskowa.
Akrobacje w trakcie symulowanych walk capoeiry sprawiają, że ta sztuka walki jest bardzo widowiskowa. Grzegorz Lipiec
Wszystko za sprawą pasjonatów tej sztuki walki z Companhia Pernas Pro Ar ze Stalowej Woli. Jak sami podkreślają, to idealna forma spędzania wolnego czasu.

Mogą ją uprawiać wszyscy, oprócz tych, którzy za nią nie przepadają.

- To naprawdę nie jest nic trudnego i każdy może spróbować swoich sił w capoeira - zachęca Jacek Wojciechowski, instruktor capoeira ze Stalowej Woli.

RYTM I ENERGIA

Capoeira jest trochę inna od popularnych wschodnich sztuk walki, ponieważ występują w niej również elementy muzyczne, taneczne oraz akrobatyczne. Spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść. Jak mówią miłośnicy brazylijskiej sztuki walki, są w niej zaklęte magia i tradycja.

Capoeira to wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca, wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Została stworzona w XVIII i XIX wieku przez niewolników w Brazylii, stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli.

ZACZĘŁO SIĘ OD FILMIKU

Zajęcia w Stalowej Woli pod szyldem grupy Companhia Pernas Pro Ar rozpoczęły się w roku 2006 od treningów z Guerreiro z Opola oraz wyjazdu na wakacyjny obóz. W roku 2006 odbyło się pierwsze Batizado (chrzest) członków stalowowolskiej grupy, na którym zdobyli swoje pierwsze stopnie.

- Zanim jednak zaczęliśmy być grupą, obejrzeliśmy w 2003 roku film w Internecie, który natknął nas do trenowania capoeiry - opowiada Jacek Wojciechowski. - Z czasem zauważyliśmy, że oprócz salt i kopnięć jest tam jakaś tradycja i kultura. Wtedy postanowiliśmy, że będziemy szukać źródeł tej kultury.

Stalowowolscy pasjonaci capoeiry zdobyli kontakty do profesjonalnych grup z różnych części Polski i tak to wszystko się zaczęło. - To jest początek naszej profesjonalnej działalności. Wyjazdy, szkolenia zagraniczne, treningi i wreszcie organizacja zawodów - dodaje instruktor. - Pamiętam czasy, kiedy capoeira była tylko w Kielcach czy też Rzeszowie, a teraz my prowadzimy już zajęcia dla kilkudziesięciu osób w Stalowej Woli czy też w Nisku. A dodam, że mogą ją trenować zarówno dzieci, jak i osoby już dojrzałe.
Z WARSZTATU W SEKCJĘ

W ubiegły piątek i sobotę w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu instruktorzy capoeiry ze Stalowej Woli spotkali się z czternastoma ochotnikami z naszego miasta. - W ciągu weekendu mogliśmy tylko pokazać podstawy capoeiry. Chodzi zarówno o ruchy, jak i rytm, a także samą kulturę brazylijskiej sztuki walki - wyjaśnia Jacek Wojciechowski.

Organizatorzy warsztatów byli zadowoleni z zaangażowania uczestników zajęć i mają nadzieję, że capoeira na stałe zagości w Tarnobrzegu. Dla tarnobrzeżan były to początki, ale każdy z uśmiechem na ustach i cierpliwie wykonywał kolejne ćwiczenia rozciągające, rozgrzewające, uczył się rytmu, a potem symulował walkę w kręgu (rytuał roda).

Mistrzowie capoeiry zapraszają na treningi w każdą środę - początek o godzinie 19 i w sobotę - godzina 13, w sali gimnastycznej tarnobrzeskiego "Rolnika".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie