Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu ruszyła jadłodzielnia. Dziel się i częstuj! (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Justyna Uchańska i Katarzyna Paluch, pomysłodawczynie jadłodzielni   w Tarnobrzegu
Justyna Uchańska i Katarzyna Paluch, pomysłodawczynie jadłodzielni w Tarnobrzegu Fot. Wioletta Wojtkowiak
W Tarnobrzegu powstała jadłodzielnia, czyli miejsce do bezpłatnego dzielenia się żywnością. Lodówka i regały stoją przy wejściu na targowisko miejskie. Możesz tu zostawić jedzenie, albo wziąć, jeśli potrzebujesz. - Najważniejsze, by nie wyrzucać, nie marnować. To miejsce jest dla wszystkich, bez względu na status materialny - mówią Justyna Uchańska i Katarzyna Paluch, pomysłodawczynie punktu i zwolenniczki foodsharingu, czyli idei dzielenia się jedzeniem.

Punkt przy ulicy Kwiatkowskiego mieści się przy wjeździe na parking przed targiem, jest oznaczony banerem. Można tu pozostawić półprodukty, żywność gotową, zarówno zabezpieczoną przed popsuciem, na przykład w słoiku, jak i wymagającą niskiej temperatury. Natomiast zabronione jest pozostawianie produktów mięsnych, produktów, które mają w składzie surowe jajka. Co ważne nie można pozostawiać alkoholu.

Zgodnie z ideą foodsharingu z żywności może skorzystać każdy mieszkaniec, bez wyjątku. Korzystając z tarnobrzeskiej jadłodzielni robimy to na własną odpowiedzialność. Zatem należy używać wszystkich zmysłów, by ocenić świeżość pozostawionych produktów.

Justyna Uchańska i Katarzyna Paluch od wielu miesięcy zapowiadały uruchomienie jadłodzielni. Pozyskały darczyńców, którzy wsparli inicjatywę lodówką i regałem zbudowanym z płyt OSB. Jednocześnie złożyły wniosek do prezydenta miasta o użyczenie na ten cel miejskiego terenu, zapewnienie monitoringu, by uchronić punkt przed wandalizmem, oraz o pokrycie kosztów prądu dostarczonego do kamery i chłodziarki. Wniosek został oceniony pozytywnie i skierowany do realizacji jako pierwsza w mieście inicjatywa lokalna.

Od 2021 roku to nowa forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. Mieszkańcy mogą zaoferować swoją pracę społeczną, wkład rzeczowy (na przykład przedmioty, projekty konieczne do wykonania inicjatywy) lub wkład finansowy.

Miasto zaoferować może pomoc finansową lub rzeczową. Ważne jest jednak, że w przypadku inicjatywy miasto nie przekazuje mieszkańcom pieniędzy, a jedynie realizuje niezbędne zakupy czy prace swoimi narzędziami, natomiast pomoc rzeczową przekazuje w ramach użyczenia na czas realizacji inicjatywy.

Jadłodzielnie działają wielu polskich miastach. Jak podkreślają inicjatorki tarnobrzeskiego punktu, jeżeli pomysł chwyci, powstaną kolejne takie miejsca.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie