Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu złożono kwiaty i odsłonięto pamiątkową tablicę (zdjęcia)

KaT
Podczas mszy za Ojczyznę w Tarnobrzegu w Kościele OO. Dominikanów odsłonięto tablicę poświęconą Władysławowi Jasińskiemu ps. "Jędruś
Podczas mszy za Ojczyznę w Tarnobrzegu w Kościele OO. Dominikanów odsłonięto tablicę poświęconą Władysławowi Jasińskiemu ps. "Jędruś K. Tajs
W Tarnobrzegu obchody Święta Konstytucji 3 Maja zainaugurowano mszą za Ojczyznę w kościele OO. Dominikanów. Podczas nabożeństwa odsłonięto tablicę poświęconą Władysławowi Jasińskiemu ps. Jędruś, twórcy organizacji konspiracyjnej "Odwet".

[galeria_glowna]
O tym, jak ważna i znacząca jest to postać dla Tarnobrzega i Polski mówił radny dr Tadeusz Zych. - Bohaterami byli twórcy Konstytucji 3 Maja i ci, którzy walczyli w jej obronie - przypomniał dr Zych. - Takim bohaterem był także Władysław Jasiński "Jędruś". Kiedy wybuchła wojna stworzył jedną z pierwszych na ziemiach polskich organizację niepodległościową. Fenomen Jasińskiego to nie tylko to, że był jednym z pierwszych. Ale stworzył organizację, która przetrwała przez cały okres wojny i okupacji. Przetrwała nawet po jego śmierci. Władysław Jasiński uważał, że sama walka nie prowadzi do niczego, jeżeli nie jest wsparta ideą i nie służy temu, co ma przyjść w wolnej i odrodzonej Polsce. Dzięki Jasińskiemu wyrosło niezwykle pokolenie ludzi. Wśród nich jest jeden z ostatnich jego żołnierzy i jedna z największych postaci w nauce polskiej i światowej Zbigniew Kabata, ps. "Bobo" słynny ichtiolog mieszkający w Kanadzie, który dziś przysyła nam okolicznościowy list.

Po mszy uroczystości przeniosły się przed pomnik Bartosza Głowackiego. Przy pomniku stanęły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy. O znaczeniu święta mówił między innymi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Zebraliśmy się, by jeszcze raz wyrazić dumę z naszych przodków, którzy w obliczu zagrożenia utraty niepodległości wznieśli się ponad podziałami politycznymi, odłożyli na bok swary i kłótnie, by wspólnymi siłami ustanowić ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów - mówił prezydent. - Dziś wspominamy także dwóch wybitnych Tarnobrzeżan, którzy zasłużyli na trwałe miejsce w historii naszej Ojczyzn. Nie tylko tej małej, tarnobrzeskiej, ale dużej Rzeczypospolitej. Pierwszy to Władysław Jasiński Jędruś. Drugim mieszkańcem, o którym z racji dzisiejszego święta należy wspomnieć jest Jan Słomka, którego imieniem ogłosiliśmy rok 2012. Okazji jest aż trzy. To 170 rocznica urodzin i 80 rocznica jego śmierci oraz setna rocznica wydania "Pamiętnika Włościania". To właśnie tym wiekopomnym dziełem Jan Słomka przeszedł do historii Polski, jako najwybitniejszy przedstawiciel chłopskiego pamiętnikarstwa.
Złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem Bartosza Głowackiego poprzedził okolicznościowy występ artystyczny gimnazjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie