W tym roku nie będzie plażowania i kąpieli w Jeziorze Tarnobrzeskim! Decyzja jest ostateczna. To teraz plac budowy

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Nad Jeziorem Tarnobrzeskim trwają dwie inwestycje. Rozbudowa infrastruktury i dróg. Jej efektem będą parkingi, punkty gastronomiczne, altany grillowe, przebieralnie, park linowy, ścieżka rowerowa i chodniki. Wioletta Wojtkowiak
Władze Tarnobrzega właśnie rozwiały nadzieje na to, że uda się wypocząć w tym roku nad Jeziorem Tarnobrzeskim. - Przede wszystkim względy bezpieczeństwa zdecydowały o całkowitym zamknięciu tegorocznego sezonu. Obecnie tereny nad jeziorem to wielki plac budowy. Do plażowania i kąpieli powrócimy w przyszłym roku, za to w lepszych warunkach - przekazuje rzecznik magistratu Wojciech Lis.

Od kilku już miesięcy trwa duża inwestycja nad Jeziorem Tarnobrzeskim, obecnie rusza kolejna - przebudowa dróg ciągnących się wzdłuż plaż, a mianowicie ulicy Żeglarskiej (od głównego wjazdu nad jezioro w lewo, w kierunku Mariny, aż do ulicy Siarkowej), oraz ulicy Plażowej (od wjazdu w prawo do wylotu na Wisłostradę). Przygotowywanie się do inwestycji stawiało pod znakiem zapytania tegoroczny sezon jeziorowy. Teraz już wszystko jasne, na plażowanie i kąpiele poczekać musimy do przyszłego roku.

Ostateczną decyzję odnośnie losów tegorocznego sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim podjęto w poniedziałek 27 kwietnia. W spotkaniu z prezydentem miasta udział wzięli przedstawiciele służb dbających o bezpieczeństwo wypoczywających nad jeziorem, a więc Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, tarnobrzeskiej Straży Miejskiej, a także Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest odpowiedzialny za organizację bazy WOPR.

Nie zabrakło przede wszystkim wykonawców, na których spoczywa obowiązek zapewnienie bezpieczeństwa, a także przedstawiciela Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega, odpowiedzialnego za te inwestycje. Stanowiska wszystkich uczestników spotkania były jednogłośne, a prawo budowlane nie dopuszcza nawet brania pod uwagę innych opcji. Zgodnie z przepisami kierujący budową ma bowiem obowiązek podjęcia wszelkich działań uniemożliwiających wstęp na plac budowy osobom nieupoważnionym.

Owszem, można było niczego nie robić, podobno prowizorki są najtrwalsze, ale czy takiego otoczenia jeziora chcemy? Po każdym sezonie do magistratu kierowano tysiące pytań o to, kiedy wreszcie nad jeziorem będą lepsze warunki. Teraz właśnie te lepsze warunki powstają. Teren przekazaliśmy wykonawcy. Obecnie to jeden wielki plac budowy, za który odpowiada wykonawca. Całkowita rezygnacja z tegorocznego sezonu niesie ten plus, że będzie taniej, a co ważniejsze, umknie nam tylko jeden sezon, wykonawca zobowiązał się bowiem oddać inwestycję przed przyszłorocznymi wakacjami. Tegoroczny sezon, w związku z epidemią, i tak nie mógłby być w pełni wykorzystany, więc lepiej ten rok odpuścić. Będzie bezpieczniej i szybciej

- mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Dodatkowo, nad bezpieczeństwem, mimo że sezonu w tym roku nie będzie, czuwać mają służby.

- Obecną bazę musimy opuścić, znajduje się bowiem na terenie budowy, co nie oznacza, że całkowicie wyprowadzimy się na ten sezon znad jeziora. Chociaż kąpielisko będzie zamknięte, od 1 czerwca wody jeziora patrolować będzie WOPR i policja - zapewnia Adam Strumiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Wyłączona zostaje tylko część wzdłuż plaż, a mianowicie od ulicy Siarkowej przez Marinę do głównego wjazdu i dalej aż do wylotu na Wisłostradę w okolicy schroniska dla zwierząt. O tym jednak, jakimi trasami będzie można się poruszać poinformujemy, gdy tylko ostatecznie ustalona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

A powody całego zamieszania? Obecnie prowadzona jest duża inwestycja, w efekcie której nad Jeziorem Tarnobrzeskim nareszcie będzie można planować nowe obiekty, bez ograniczeń jakie niesie między innymi brak kanalizacji. Tak właśnie, teren ten do tej pory nie doczekał się uzbrojenia. Zakres prowadzonych już teraz prac obejmuje budowę instalacji wodnej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oświetlenie terenu wraz z budową linii zasilających, zabudowę wolnostojącej rozdzielni.

Powstanie też parking, budynek wielofunkcyjny z wyposażeniem dla służb ratowniczych, cztery budynki gastronomiczne oraz toaleta publiczna i przebieralnie. Ale to nie wszystko. Od strony ulicy Plażowej będzie park linowy! Powstaną też trzy nowe place zabaw, boisko do siatkówki, a także trzy altany grillowe. Z tzw. małej architektury nad jeziorem pojawią się nowe schody terenowe, ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Koszt całkowity inwestycji to dokładnie 8 481 074,48 zł brutto. Miasto pozyskało na te prace 4 947 982,96 zł dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowny termin zakończenia prac to 31 sierpnia 2021 roku, który przy umożliwieniu wykonawcy nieograniczonego dostępu do terenu przesunie się na wiosnę 2021 r.

To nie wszystkie inwestycje zaplanowane na ten rok w okolicy Jeziora Tarnobrzeskiego. Prezydent miasta podpisał umowę z wykonawcą na “Budowę drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych miasta Tarnobrzega”, wykonawcy przekazano już teren budowy.

W ramach zadania zmodernizowane zostanie ponad 2,5 km ulicy Plażowej i blisko 2 km ulicy Żeglarskiej. Zakres robót przewiduje wykonanie podbudowy i nawierzchni jezdni, budowę chodników i ścieżek rowerowych, zjazdów, budowę oświetlenia drogi, odwodnienia, budowę kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej i urządzeń odwadniających, budowę zbiornika odparowującego.

Koszt całkowity tej inwestycji to dokładnie 15 689 259,53 zł. Miasto pozyskało na nią 8 667 468,55 zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V "Infrastruktura komunikacyjna" RPO Województwa Podkarpackiego. Zakończenie prac przewidziano na koniec kwietnia 2021 roku.

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy w naszym mieście nie ma fachowców od zarządzania??

Prosta zasada w marketingu: nie pozwól klientowi nawet na krótko odejść! Bo może się zdarzyć ,że w nowym miejscu mu się spodoba i nie wróci do dotychczasowego, ale jezioro jest miasta i jedyne konsekwencje ekonomiczne poniosą mieszkańcy nie pan urzędnik któremu w tym przypadku zabrakło wiedzy handlowej.Propozycja żeby dotychczasowi użytkownicy nie zapomnieli o naszym jeziorze NIE MOŻNA ZAMKNĄĆ NA GŁUCHO tego obiektu on musi żyć a w jakiej formie? przecież urząd ma na etacie osoby odpowiadające za rozwój niech wymyślą coś ciekawego. Ja za darmo pomysłami nie będę sypał,nauka kosztuje ,lub fachowa firma która będzie zarządzała jeziorem.Tak się składa , że ostatnio zamieszczam same krytyczne komentarze pod adresem włodarzy naszego nieszczęśliwego miasta. Nie, nie jestem zaangażowany politycznie, po prostu jeszcze mi zależy.

G
Gość

Kino samochodowe w Stalowej Woli.

Stalowa Wola znalazła się na liście piętnastu miast, w których zostanie zorganizowane Kino Samochodowe.

- Najbliższe miesiące będą wyglądać nieco inaczej, dlatego chcieliśmy znaleźć bezpieczną, ciekawą i nietypową rozrywkę dla mieszkańców - wyjaśnia Wiktoria Noga z zarządu Fundacji Klubu Młodych Liderów z Mielca, która jest organizatorem wydarzenia.

W naszym mieście seans zaplanowano wstępnie na 6 czerwca. Data ta może ulec zmianie z uwagi na stan epidemii koronawirusa. Cała trasa będzie prowadzona w czerwcu i w lipcu.

Kino będzie się odbywać na dużych parkingach, mogących pomieścić 100-150 aut. Na ekranie o powierzchni 72 m2 będzie wyświetlany film, którego dźwięk będzie przesyłany falami radiowymi prosto do samochodów. Impreza ma być biletowana i kosztować 20 złotych od samochodu.

Kino Samochodowe ma zagościć w Gdyni, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Mielcu, Tarnowie, Radomiu, Łodzi, Stalowej Woli, Poznaniu, Koninie, Gdańsku i Bydgoszczy.

Dodaj ogłoszenie