W wieku 75 lat zmarł Władysław Liwak

  W wieku 75 lat zmarł Władysław Liwak

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Świętej pamięci Władysław Liwak, legenda „Solidarności”

  Świętej pamięci Władysław Liwak, legenda „Solidarności” ©Zdzisław Surowaniec

  11 września w hospicjum w Górnie zmarł mecenas Władysław Liwak. Należał do opozycji antykomunistycznej, związany z „Solidarnością”.
  Świętej pamięci Władysław Liwak, legenda „Solidarności”

  Świętej pamięci Władysław Liwak, legenda „Solidarności” ©Zdzisław Surowaniec  „Nie sposób pominąć tego milczeniem. Zmarł człowiek, który był współtwórcą historii i to nie tylko naszej, lokalnej” wspominają go przyjaciele z podziemnej Solidarności.

  Przez wiele lat był członkiem Zespołu Radców Prawnych Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola. W 1980 roku w czasie strajków sierpniowych swoją wiedzą i intelektem służył Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” z wielkim zaangażowaniem. Nie zaniechał tej misji po ogłoszeniu stanu wojennego i aktywnie włączył się w działalność struktur podziemnej Solidarności.

  Był mózgiem i duchem wielu działań. Z jego inicjatywy powstała Tymczasowa Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”, w której imieniu złożył do sądu wniosek o rejestrację.

  Mecenas Liwak był też współorganizatorem i czynnym uczestnikiem strajków kwietniowego i wrześniowego w Hucie Stalowa Wola w 1988 roku. Ten ostatni zakończył się sukcesem i doprowadził do tego, że strona rządowa wraz z działaczami opozycji zmuszona była do podjęcia w rokowań, zwanych Obradami Okrągłego Stołu. W rokowaniach tych nasz region reprezentował Mecenas Liwak, który następnie został posłem I kadencji Sejmu RP po przeprowadzonych w dniu 4 czerwca 1989 roku wyborach. To tylko suche fakty, które nie powinny przesłonić nam tego, że pożegnaliśmy człowieka mądrego, odważnego i do bólu uczciwego, który ze swej pięknej karty historii nigdy nie wyciągnął osobistych korzyści.

  Urodzony 24 lutego 1942 roku w Branwiw województwie lubelskie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1964 roku na Wydziale Prawa. W latach 1965-1980 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1990-1991 wojewoda tarnobrzeski.W 1993 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Należał do Unii Wolności. Od 1996 roku wycofał się z działalności politycznej i był radcą prawnym we własnej kancelarii. W 2008 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  1 »

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!