Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W województwie podlaskim już nie płacą najwięcej za mleko

(koci)
Podlascy rolnicy w listopadzie otrzymywali za mleko średnio 147,07 zł/hl
Podlascy rolnicy w listopadzie otrzymywali za mleko średnio 147,07 zł/hl Archiwum
Końcówka ubiegłego roku była dobra dla producentów mleka – w listopadzie jego cena w kraju wzrosła o ponad dwa procent, danych GUS za grudzień jeszcze nie ma, ale oczekuje się, że będzie to kolejny miesiąc wzrostu cen mleka. A w pierwszych miesiącach tego roku oczekuje się stabilizacji cenowej.

Jak zauważa Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pod koniec roku (w listopadzie i grudniu) cena mleka w skupie zawsze rośnie. Nawet wówczas, gdy na rynku mleka panuje kryzys. Często bowiem na koniec roku mleczarnie wypłacają swoim dostawcom różnego rodzaju nagrody. To również może decydować o ubiegłorocznych wzrostach cen (danych za grudzień jeszcze nie ma – GUS powinien podać je 19 stycznia).

Podlascy rolnicy już nie dostają najwyższej ceny

W listopadzie – według Głównego Urzędu Statystycznego – średnia krajowa cena skupu mleka wyniosła 140,14 zł/1 hl. Była wyższa od ceny wypłacanej w październiku o 2,2 proc. Jednak w porównaniu do listopada 2017 r. była niższa o 7,3 proc.

Gdzie w listopadzie płacono najwięcej za mleko? Nie było to już woj. podlaskie. Pozycję lidera straciło ono na rzecz woj. lubuskiego. Dostawcy z Lubuskiego otrzymywali w październiku średnio 147,94 zł/1 hl. Natomiast w woj. podlaskim, które zajmowało drugą pozycję, rolnicy otrzymywali 147,07 zł/1 hl (w październiku było to 143, 17 zł/hl). Najniższą cenę za mleko otrzymywali w listopadzie producenci z woj. małopolskiego – 126,92 zł/1 hl.

Na razie bez spadków

W opinii Doroty Śmigielskiej trend wzrostowy cen mleka będzie można zaobserwować także w styczniu. W sumie w pierwszych trzech miesiącach tego roku cena powinna się trzymać – raczej nie należy się spodziewać spadków. Wcześniej duże obawy budziły unijne zapasy mleka w proszku. Teraz sytuacja się unormowała.

Czytaj też: Dramat rolników. Kupujemy unijną wieprzowinę, a dla polskiej brakuje miejsca na sklepowych półkach

Jednak dochody producentów i tak spadają ze względu na rosnące koszty produkcji.

Natomiast skup mleka w listopadzie był w kraju o 4 proc. niższy niż w październiku. Jednak, jeśli porównamy go do listopada minionego roku, okaże się że był wyższy o 3 proc. Wiadomo, że ten sezon dla producentów mleka jest bardo trudny ze względu na suszę i problemy z przygotowaniem pasz. W opinii analityka PFHBiPM, problemy z paszami objętościowymi powinny pojawić się w pierwszym półroczu tego roku.

Mlekovita. 90-lecie firmy 04.12.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W województwie podlaskim już nie płacą najwięcej za mleko - Gazeta Współczesna

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie