Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Woli Rzeczyckiej pamiętali o ofiarach wojny i walczących o wolność

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Organizatorem uroczystości była parafia Wola Rzeczycka, Szczep Harcerski „Bieszczadnicy” oraz wójt Jan Pyrkosz
Organizatorem uroczystości była parafia Wola Rzeczycka, Szczep Harcerski „Bieszczadnicy” oraz wójt Jan Pyrkosz Parafia w Woli Rzeczyckiej
W Woli Rzeczyckiej w gminie Radomyśl nad Sanem odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Uroczystość zainaugurowała Msza święta polowa odprawiona pod przewodnictwem księdza podporucznika Krzysztofa Tryka w intencji poległych i pomordowanych w II wojnie światowej.

Po mszy świętej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, na przykościelnym placu odczytany został przez kapitana Ireneusza Kozubala z garnizonu Nisko Apel Pamięci, upamiętniający obrońców Ojczyzny z września 1939 roku oraz ofiary i żołnierzy walczących na wszystkich wojennych frontach II wojny światowej.

Obchody uświetniły poczty sztandarowe. Wyjątkowym gościem obchodów była weteranka II wojny światowej Stefania Batorska – porucznik AK, pseudonim „Kalina”, która otrzymała życzenia i kwiaty od organizatorów uroczystości.

W przemowie do zebranych wójt Jan Pyrkosz podkreślił, jak ważna jest pamięć o ofiarach niemieckich i sowieckich represjach, pamięć o polskich żołnierzach walczących o niepodległość Ojczyzny w czasie wojny, jak istotne jest kultywowanie o nich pamięci i oddawanie szacunku. Natomiast Roman Niwierski – stalowowolski historyk i regionalista, wygłosił prelekcję o genezie wybuchu II wojny światowej i lokalnej historii w czasie wojny.

Za zasługi w odkrywaniu kart historii regionu otrzymał od wójta i przewodniczącego rady gminy Edwarda Wermińskiego medal wybity na okoliczność 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na cmentarzu delegacja samorządowa w asyście harcerzy, oddając hołd ofiarom II wojny światowej, złożyła kwiaty, zapaliła znicze pod krzyżem pamięci 1918 – 2018 wzniesionym w setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

Delegacje złożyły także pokłon i zapaliły znicze na mogile kapitana Melchiora Batorskiego pseudonim „Zemsta” – uczestnika walk w czasie II wojny światowej na Zamojszczyźnie, męża Stefanii Batorskiej.

W Woli Rzeczyckiej spotkali się: przedstawiciele gminnego samorządu, sołtysi, służby mundurowe, harcerze z Woli Rzeczyckiej, Lipy, Zaklikowa i Stalowej Woli. Byli mieszkańcy gminy. Wszyscy mogli pokosztować grochówki oraz regionalnych potraw przygotowanych przez stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich i gospodarzy z Woli Rzeczyckiej i Dąbrowy Rzeczyckiej.

Można było spróbować swoich sił w paintballu, a duże zainteresowanie wśród dzieci, wzbudzały łazik wojskowy do przewożenia niebezpiecznych materiałów wybuchowych, wykrywacze min oraz konni ułani z grupy rekonstrukcyjnej XX pułku ułanów imienia Jana III Sobieskiego z Rzeczycy Długiej dowodzonej przez Jarosława Luberę.

Atrakcją tego dnia były występy zespołów „Sanowiślaczki” z Chwałowic i kapeli „Łęgowianie” z Bojanowa, a także mecz piłkarski kawalerów z drużyną żonatych nawiązujący do „Meczu, który się nie odbył” - hipotetycznego meczu pomiędzy zespołami Gedanii i Lechii Lwów we wrześniu 1939 roku.

Po meczu wójt Jan Pyrkosz oraz ksiądz Marcin Hejman rozpalili ogień pamięci i wspólnie ze wszystkim odśpiewali pieśń „Płonie ognisko”. Kolejnym punktem programu była gawęda harcerzy ZHP ze szczepu „Bieszczadnicy”. Zebrani mogli zaśpiewać piosenki żołnierskie i patriotyczne wspólnie z zespołem z Woli Rzeczyckiej. Na zakończenie zawiązano Krąg Pamięci, minutą ciszy uczczono poległych w II wojnie światowej, a Iskrą Przyjaźni zakończono uroczystości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie