Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna uroczystość w Rudniku nad Sanem. Odnowiono Grób Nieznanego Żołnierza AK oraz Panteon Walczących o Polskę

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przy odnowionym grobie Nieznanego Żołnierza AK oraz Panteonie Walczących o Polskę przemawia Danuta Kacprzyk
Przy odnowionym grobie Nieznanego Żołnierza AK oraz Panteonie Walczących o Polskę przemawia Danuta Kacprzyk Materiały prasowe
Uroczystość poświęcenia wyremontowanych pomników - Grobu Nieznanego Żołnierza Armii Krajowej (żołnierzy zamordowanych w 1945 roku) i Panteonu poświęconemu Walczących za Polskę, miała miejsce w Rudniku nad Sanem w niedzielę 29 grudnia.

Uroczystość została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Uroczystą Mszę świętą odprawili księża: proboszcz rudnickiej parafii ksiądz kanonik Stanisław Czachor, ojciec Leszek Kowalik - franciszkanin z Niepokalanowa, ksiądz Wiesław Marszałek i ksiądz Tomasz Gawlak. Podczas uroczystości byli również obecni proboszcz parafii Rudnik – Stróża ksiądz kanonik Józef Sałek i ksiądz prałat Jan Mierzwa.

Po Mszy świętej w obecności Warty Honorowej 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku i Orkiestry Dętej OSP Husów złożone zostały do Grobu Nieznanego Żołnierza AK zamordowanego w 1945 roku urny, zawierające ziemię z obozów śmierci NKWD (w sowieckiej Rosji Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) w Jastkowicach, Byszówki koło Klimontowa i Turzy koło Sokołowa Małopolskiego. Urny podczas uroczystości nieśli przedstawiciel harcerstwa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawiciel rodzin, której członkowie są wymienieni na Panteonie.

Na pomnikach wśród 168 osób są wymienieni nie tylko mieszkańcy Rudnika nad Sanem, ale również patrioci pochodzący z innych miejscowości takich jak Leżajsk, Stalowa Wola, Nisko, Majdan Golczański, Ulanów, Kurzyna, Przędzel, Dąbrówka, Jeżowe. Dlatego na uroczystość przybyli i złożyli kwiaty i wieńce przedstawiciele Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie.

Odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza AK zamordowanego w 1945 roku dokonali naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie doktor Piotr Szopa i przedstawiciel rodziny upamiętnionej na Panteonie Walentyna Gietka.

Odsłonięcia Panteonu dokonali proboszcz rudnickiej parafii ksiądz Stanisław Czachor i prezes Stowarzyszenia imienia Jana Gietki Danuta Kacprzyk – organizator uroczystości, osoba odpowiedzialna za napisanie wniosku i przeprowadzenie remontu.

Wstępny koszt remontu Panteonu został wyceniony na 45 tysięcy złotych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania „Odnowienie patriotycznych pomników i nadanie im należnego prestiżu” przyznał dla parafii dofinansowanie przeznaczone na wydatki inwestycyjne w wysokości 30 tysięcy złotych. Brakującą sumę - 15 tysięcy złotych decyzją księdza proboszcza Waldemara Fariona opłaciła parafia. Dodatkowe koszty - oczyszczenie i zabezpieczenie elementów metalowych, dorobienie brakujących krzyży i tabliczek, częściowa opłata za kostkę pokryła rodzina Danuty Kacprzyk. W sumie oprócz własnej pracy i zaangażowania rodzina wsparła remont pomników na kwotę ok. 10 tysięcy złotych. Dodatkowe 7 tysięcy złotych (na częściową opłatę za kostkę chodnikową) podarowała rodzina Krasnodębskich. Rodzina Kacprzyk ufundowała dodatkowo muzyczną oprawę wydarzenia oraz gorący żołnierski posiłek.

Remontowi pomników towarzyszyły w tym roku również inne wydarzenia. Były one zorganizowane przez Stowarzyszenie imienia Jana Gietki w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnianie w kraju” realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra do Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Należały do nich: XXIX Memoriał Szachowy Jana Gietki który odbył się pod hasłem ,,Pamięć Przetrwa” i wystawa medali Koła Numizmatycznego w Nisku „Powstanie Warszawskie 1944, Żołnierz polski na frontach drugiej wojny światowej, Polskie odznaczenia wojskowe i Odznaki Garnizonu Nisko”.

W ramach programu, przy pomnikach poświęconych Bohaterom Armii Krajowej przedstawiciele Stowarzyszenia imienia Jana Gietki, Rudnickiego Stowarzyszenia Pasjonatów Historii ,,Tropiciele Przeszłości” i wolontariusze porządkowali teren oraz składali znicze i wiązanki. Aby popularyzować wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce w Rudniku nad Sanem w latach 1939 – 1956 i pomników znajdujących się w Rudniku nad Sanem, które upamiętniają Bohaterów Armii Krajowej, Stowarzyszenie zorganizowało we wrześniu Szkolny Konkurs Historyczny „Historia zapisana na pomnikach”. Nagrodami były atrakcyjne książki o tematyce historycznej. Ponadto Stowarzyszenie zorganizowało we wrześniu wieczór historyczny na temat Losów Żołnierzy Armii Krajowej.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie