Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrzawach obchodzono 125-lecie oświaty

Klaudia TAJS [email protected]
Wśród odsłaniających pamiątkową tablicę na obelisku byli Alina Pieniążek z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i radny województwa Władysław Stępień.
Wśród odsłaniających pamiątkową tablicę na obelisku byli Alina Pieniążek z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i radny województwa Władysław Stępień. Klaudia Tajs
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku upamiętniającego 125. rocznicę wzniesienia budynku Szkoły Powszechnej oraz nadanie imienia Wincentego Siemka placowi po byłej szkole, stały się okazją do uroczystości, jakie zorganizowano w poniedziałek przy Zespole Szkół we Wrzawach w gminie Gorzyce.

To był wyjątkowy dzień dla mieszkańców Wrzaw, którzy licznie przybyli na uroczystość. - 125 lat to dużo pracy poświeconej budowaniu lepszej przyszłości ojczyzny - mówił Wiesław Tworek, dyrektor Zespołu Szkół we Wrzawach, w gminie Gorzyce, który przypomniał w poniedziałek lokalnej społeczności i licznie przybyłym gościom historię miejscowej oświaty. - Stoimy na placu historycznym, dziś nazwanym imieniem Wincentego Siemka, pierwszego kierownika szkoły we Wrzawach.

NIELICZNA IZBA NA PODKARPACIU

Powodów do spotkania w tak licznym gronie na placu, gdzie jeszcze do niedawna stał budynek starej szkoły, było kilka. - To przede wszystkim 125-lecie oświaty we Wrzawach - wyliczał dyrektor Tworek. - To także odsłonięcie obelisku upamiętniającego atak partyzantów z Armii Krajowej na posterunek żandarmerii pod dowództwem miejscowego kata ludności. To także upamiętnienie budynku starej szkoły.

Obelisk wraz z pamiątkową tablicą stoi na placu, gdzie dawniej usytuowany był stary budynek szkoły. - Budynek starej szkoły został wybudowany w 1886 roku - przypomniał dyrektor. - Nauka trwała w nim do 2002 roku, po czym został on zburzony.

Na pytanie, jaka była oświata w Wrzawach na przestrzeni minionych lat, dyrektor Tworek wyliczał. - Oświata była trudna, pracowita i wdzięczna - mówił. - To wielu wychowanków i pracowitość ludzi. To ponad 100 pedagogów i cztery tysiące uczniów. Szkoła to także izba pamięci, która jest naszą dumą. Pokazujemy tam historię szkoły, miejscowości, ludzi stąd wywodzących się. Przybliżamy także codzienną pracę.

ŚWIĘTO CAŁEJ WSI

O tym, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców Wrzaw ma działalność szkoły, świadczyła liczba przybyłych na poniedziałkową uroczystość. To byli dyrektorzy, pedagodzy oraz absolwenci placówki. To także mieszkańcy, którzy z łezką w oku wspominali budynek starej szkoły, która służyła kilku pokoleniom mieszkańców sołectwa. To także samorządowcy i parlamentarzyści, którzy z okazji jubileuszu podarowali szkole sprzęt sportowy, książki i inne materiały edukacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie