Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wejdź do nanoświata. Niezwykła wystawa w zamku Tarnowskich (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Z Krakowa do Dzikowa przyjechała wyjątkowa wystawa. Eksponaty można tu dotykać! Znajdziecie tu między innymi domino, klocki, gry i przeróżne modele, które poprzez zabawę uczą zwiedzających czym jest nanotechnologia. Z wielu powodów to ekspozycja niezwykła. Odkrywa przed nami świat atomów i cząsteczek, przybliża zagadnienia związane z nanotechnologiami, zachęca do zrozumienia roli nauki we współczesnym życiu i promuje odpowiedzialne badania naukowe.

Wypożyczona z Collegium Maius wystawa “Witamy w nanoświecie”, którą prezentuje Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Przygotowana jest przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie edukacyjnym Irresistible pod kierunkiem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez kilka miesięcy uczniowie brali udział w zajęciach eksperymentalnych, wyjazdach, dyskutowali o roli nauki.

Na wystawie będącej podsumowaniem tego projektu prezentowanych jest 46 eksponatów wybranych spośród 294 prac, które zaprojektowali i wykonali uczniowie gimnazjów, liceów i techników z całej Polski. Dzięki nim dowiedzieć się czegoś o badaniach i technologiach możemy dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wcielając się w role naukowców.

Nanotechnologia to codzienność
Podczas sobotniego wernisażu kurator wystawy dr Beata Kotasiak-Wójcik wyjaśniała, że eksponaty ukazują świat nanotechnologii, która wielu osobom kojarzy się, zupełnie niesłusznie, z daleką przyszłością. Tymczasem nanotechnologia już dziś obecna jest w naszym życiu. Przykłady jej zastosowania są liczne. Najczęściej wykorzystywana jest tam, gdzie w grę wchodzi ludzkie bezpieczeństwo i komfort. Przykładem mogą być kuloodporne drzwi. W medycynie nanotechnologia stosowana jest na przykład przy produkcji leków niewywołujących skutków ubocznych,a niszczących źródło choroby. Strażacy mają dzięki niej tkaniny na kombinezony zabezpieczające przed rozdarciem i chroniące przed ogniem, a sportowcy przewiewne stroje.

Wystawę w zamkowych piwnicach muzeum historycznego można oglądać do 7 stycznia przyszłego roku

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie