Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej… palm, trzy kilometry plaży, najdłuższy w Polsce zjazd linowy i wiele atrakcji. Rusza sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim!

Klaudia TAJS
Jezioro Tarnobrzeskie to idealne miejsce do uprawiania wodnych sportów.
Jezioro Tarnobrzeskie to idealne miejsce do uprawiania wodnych sportów. Klaudia Tajs
Dwie kolejne palmy, stałe parasole pozwalające schronić się przed słońcem, 300 stojaków na rowery i najdłuższy w Polsce zjazd linowy, to tylko niektóre nowości, jakie w tym sezonie pojawią się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Inauguracja tegorocznego sezonu już w sobotę 3 maja.
Kolejny raz wydłużono plażę. Tym razem o 800 metrów. Dzięki temu łączna długość nadbrzeża wyniesie już ponad trzy kilometry.
Kolejny raz wydłużono plażę. Tym razem o 800 metrów. Dzięki temu łączna długość nadbrzeża wyniesie już ponad trzy kilometry. Klaudia Tajs

Kolejny raz wydłużono plażę. Tym razem o 800 metrów. Dzięki temu łączna długość nadbrzeża wyniesie już ponad trzy kilometry.
(fot. Klaudia Tajs )

Przypominamy. Zbiornik, który powstał po byłym wyrobisku Kopalni Siarki "Machów" ma powierzchnię 455 hektarów a jego głębokość sięga nawet 42 metrów. Jest to czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce, drugi na Podkarpaciu.

W ubiegłym sezonie nad jeziorem wypoczywało około 400 tysięcy plażowiczów, którzy przyjechali 65 tysiącami pojazdów. Rekordowa liczba wypoczywających nad wodą jednego dnia wyniosła 25 tysięcy osób. Władze miasta i zarządzający jeziorem mają nadzieję, że w tym roku rekord wypoczywających zostanie pobity.

NOWOŚCI I UDOGODNIENIA

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który w imieniu miasta zarządza zbiornikiem przygotował wspólnie z samorządem wiele atrakcji i nowości. Tegoroczna ofertę prezydent Norbert Mastalerz zaprezentował podczas ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega, zapraszając przy okazji mieszkańców całego regionu na bezpieczny wypoczynek, któremu będzie towarzyszyło wiele okolicznościowych imprez.

Kolejny raz wydłużono plażę. Tym razem o 800 metrów. Dzięki temu łączna długość nadbrzeża wyniesie już ponad trzy kilometry. Plaża, na którą dosypano cztery tysiące metrów sześciennych piasku, sięga od kanału wypływowego z jeziora do bazy nurków.

Na terenie plaż zostaną utworzone dwa oznakowane miejsca przeznaczone do kąpieli o długości 100 metrów każde i głębokości do czterech metrów. Przy plaży pojawią się trzy nowe drewniane schody, co pozwoli na korzystanie z rekreacji między kanałem wypływowym a keją przystani oraz między kąpieliskiem "B" a bazą nurkową. Od kilku tygodni trwają prace nad wyposażeniem i uzupełnieniem sprzętu na miejscach przeznaczonych do kąpieli.

Po raz pierwszy w tym sezonie, wypoczywający będą mogli dzielić czas pomiędzy pływaniem i opalaniem. Nad jeziorem powstaje najdłuższy w Polsce zjazd linowy "Tyrolka", która będzie mierzyć aż 520 metrów, a różnica poziomów wyniesie 20 metrów, co pozwoli uzyskać prędkość do 60 kilometrów na godzinę. Powodów do narzekań nie będą miały osoby przyjeżdżające nad jezioro rowerem, które przez ostatnie lata upominały się o montaż stojaków. Montaż trwa. Docelowo ma ich stanąć 300.

Oddana niedawno do użytku stanica wodniacka oraz keja, którą zarządza Jacht Klub "Kotwica" robi wrażenie. To pomost do cumowania, baza hotelowa z salą konferencyjną i miejscem do grillowania.

Oddana niedawno do użytku keja z pomostem, będzie służyła miłośnikom żeglowania.

Oddana niedawno do użytku keja z pomostem, będzie służyła miłośnikom żeglowania. Klaudia Tajs

Oddana niedawno do użytku keja z pomostem, będzie służyła miłośnikom żeglowania.
(fot. Klaudia Tajs )

POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA

Nadchodzący sezon to także większe bezpieczeństwo wypoczywających oraz poprawa warunków sanitarnych. Zostanie uruchomiony "złoty numer alarmowy" pozwalający na bezpłatne połączeni komórkowe plażowiczów ze służbami ratowniczymi. Na terenie jeziora działać będzie WIFI, a wokół akwenu zamontowane zostaną dodatkowe kamery internetowe.

Plażowicze będą mieli do dyspozycji dwie przebieralnie, a wzdłuż linii brzegowej stanie więcej koszy na śmieci. Na plaży będą działały na pewno cztery stoiska gastronomiczne. Miasto planuje przetarg na trzy kolejne miejsca.

Nad jezioro będzie można dojechać autobusem miejskich linii numer 6. Kto przyjedzie własnym pojazdem, będzie musiał zapłacić bilet. Koszt jednorazowego wjazdu na teren koło jeziora autem w tym roku wyniesie 6 złotych, motorem 3 złote. Miejsc do parkowania brakować nie powinno. Pierwszy parking na 500 samochodów zostanie zlokalizowany po lewej stronie od zjazdu z Wisłostrady (przy palmach). Parking rezerwowy na kolejnych 650 aut będzie mieścił się na miejscu po boisku piłkarskim przy "Kamie".

Sezon nad jeziorem, dla wodniaków i plażowiczów rusza 3 maja. Majówka pod żaglami, rozpocznie się o godzinie 15 przy stanicy. W programie szanty, karaoke, atrakcje dla dzieci warsztaty żeglarskie i konkursy.

Na Wisłostradzie, przy wjeździe nad jezioro pojawią się dwie kolejne palmy, które zakupiła prywatna firma.

Na Wisłostradzie, przy wjeździe nad jezioro pojawią się dwie kolejne palmy, które zakupiła prywatna firma. Klaudia Tajs

Na Wisłostradzie, przy wjeździe nad jezioro pojawią się dwie kolejne palmy, które zakupiła prywatna firma.
(fot. Klaudia Tajs )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie