Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Brytania. Paraolimpiada miała początek w Stoke Mandeville

Joanna Sosnowska
Visitbritain
29 sierpnia rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie w Londynie, które zakończą się 9 września. Na przyjazd kibiców i turystów niepełnosprawnych przygotowane były również brytyjskie muzea, trasy turystyczne oraz placówki kulturalne.

W pewnym sensie igrzyska paraolimpijskie wróciły do domu. To właśnie w Wielkiej Brytanii, a konkretnie na terenie szpitala w podlondyńskim Stoke Mandeville, w dniu otwarcia pierwszych - po dwunastoletniej przerwie - igrzysk olimpijskich w Londynie (28 lipca 1948 r.), neurochirurg sir Ludwik Guttmann zorganizował zawody łucznicze dla przebywających w ośrodku inwalidów wojennych. Źródła historyczne przyjmują tę datę za początek zorganizowanego, światowego uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne.

Z Wrocławia do Stoke Mandeville

Prekursorem sportu niepełnosprawnych był neurolog doktor Ludwik Guttmann, który przed II wojną światową pracował w żydowskim szpitalu we Wrocławiu, a w 1939 r. został zmuszony do emigracji do Anglii. Dr Guttmann twierdził, że sport idealnie nadaje się do rehabilitacji ruchowej osób niepełnosprawnych po wypadkach i przy różnych schorzeniach neurologicznych.

W 1944 dr Guttmann został poproszony przez brytyjski rząd do założenia Narodowego Centrum Urazów Kręgosłupa w Stoke Mandeville. Widząc sukcesy rehabilitacyjne, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie (28 lipca 1948 roku), doktor zorganizował w Stoke Mandeville pierwsze igrzyska na wózkach. Rywalizowało w nich 16 weteranów z Mandevillei Surrey.

Ale z każdym rokiem igrzyska w Mandeville rosły i przybywało konkurencji. Zaczęli przyjeżdżać Holendrzy, potem Kanadyjczycy, Amerykanie, wreszcie działacze MKOl: najpierw z odznaczeniami, a potem z pomysłem organizowania takich zawodów przy okazji igrzysk i dla wszystkich chętnych, nie tylko weteranów.

We wrześniu 1960 roku w pierwszych igrzyskach paraolimpijskich w Rzymie startowało 400 sportowców z 23 krajów. Obecnie w Londynie startuje ponad 4 tysiące zawodników ze stu 150 krajów w 471 dyscyplinach. Od 1988 roku obowiązuje zasada, że igrzyska paraolimpijskie muszą się odbywać tuż po igrzyskach olimpijskich i na tych samych obiektach.

Maskotka Mandeville

Maskotkami igrzysk są Wenlock oraz Mandeville, które zostały zaprezentowane w roku 2010. Powstały one z kropel stali, jakie pojawiły się podczas budowy Stadionu Olimpijskiego. Ich imiona mają wielkie znaczenie. Mandeville jest maskotką paraolimpiady, jej imię zostało zainspirowane nazwą szpitala Stoke Mandeville, w którym to narodziła się idea paraolimpiady. Wenlock to imię, które zostalo nadane maskotce na cześć wioski Much Menlock, która w XIX wieku stała się pierwszym organizatorem nowożytnychigrzysk olimpijskich.

Trochę statystyki

Ponad 4000 milionów funtów przeznaczonych na dostosowanie obiektów do potrzeb niepełnosprawnych, dostosowanie 66 stacji metra oraz wszystkich stacji kolejki DLR do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, 8500 autobusów niskopodłogowych na 700 trasach, 1540 hoteli i pensjonatów B&B oraz 122 schronisk z udogodnieniami dostępu, zaangażowanie niepełnosprawnych do projektu i budowy Parku Olimpijskiego.

Dodatkowe informacje o Accessible Britain na stronie:
http://www.london2012.com/accessibility

Dodatkowe informacje o igrzyskach paraolimpijskich:
http://www.london2012.com/paralympics/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka Brytania. Paraolimpiada miała początek w Stoke Mandeville - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie