Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka modernizacja sieci ciepłowniczej w Tarnobrzegu. Unijne wsparcie to blisko 10 milionów złotych [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zmniejszenie strat ciepła i spadek emisji gazów cieplarnianych to cele wielomilionowej inwestycji, którą można obserwować w Tarnobrzegu. Prowadzi ją spółka ECO Tarnobrzeg wraz z Tarnobrzeską Spółdzielnią Mieszkaniową i Spółdzielnią Mieszkaniową „Siarkowiec”.

„Modernizacja infrastruktury ciepłowniczej w Tarnobrzegu” to projekt zgłoszony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. ECO Tarnobrzeg jest partnerem wiodącym.

Umowę z Urzędem Marszałkowskim o dofinansowanie inwestycji podpisaliśmy 27 maja tego roku. Od złożenia pierwotnej wersji wniosku upłynęło blisko pięć lat z uwagi na konieczność notyfikacji tej inwestycji w Unii Europejskiej. W tym czasie niezbędne było wykonanie części robót, nastąpiły zmiany cen materiałów, usług, stąd konieczne były korekty zakresu rzeczowego i planowanych wydatków

- mówi prezes zarządu spółki ECO Tarnobrzeg Zdzisław Horwat.

Jak przekazuje, według skorygowanego i przyjętego przez Urząd Marszałkowski do realizacji wniosku o dofinansowanie szacowane wydatki ogółem wynoszą 19 638 754,37 złotych brutto. Po odjęciu wydatków niekwalifikowanych (podatek VAT, roboty dodatkowe, robocizna własna) koszty kwalifikowane wyniosą 13 078 753 złote, natomiast dofinansowanie 9 998 706,60 zł, co stanowi 76,45 procent.

Wymiana sieci, nowe węzły

Planowany zakres projektu obejmuje 13 zadań, których realizacja wiąże się z wymianą sieci wybudowanej w tradycyjnej technologii kanałowej o średnicach od DN100 do DN25 o łącznej długości 6,467 km na sieci preizolowane o średnicach od DN80 do DN20 o łącznej długości 6,393 km, likwidacją 10 grupowych węzłów cieplnych, likwidacją sieci ciepłowniczych niskoparametrowych za likwidowanymi węzłami o łącznej długości 5,236 km a także budową 4,134 km sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych preizolowanych w miejsce likwidowanych sieci niskoparametrowych i zabudową 121 nowych węzłów indywidualnych.

Inwestycja ma potrwać do 30 czerwca 2023 roku. Do głównych zadań, jakie pozostały do wykonania spółka zalicza wymianę sieci cieplnych na osiedlu Piastów oraz likwidację grupowego węzła cieplnego przy ulicy Wiślnej wraz z wymianą sieci cieplnych w zachodniej części miasta.

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Tarnobrzegu przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenia innych substancji zanieczyszczających. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 2 046,87 ton ekwiwalentu CO2. Dodatkowo umożliwi zmniejszenie strat ciepła. Zakładana ilość zaoszczędzonej energii cieplnej to 21 017,29 GJ na rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie