Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2023. Jak udekorować koszyczek wielkanocny i co do niego włożyć. Zobacz najnowsze trendy z Instagrama

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Koszyczek ze święconką to nieodłączny element świąt Wielkanocnych. Co roku zastanawiamy się jak udekorować, żeby wyglądał elegancko a zarazem kolorowo i wesoło. Zapraszamy do naszej galerii w której prezentujemy najnowsze trendy ozdabiania koszyczków z Instagrama. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Koszyczek ze święconką to nieodłączny element świąt Wielkanocnych. Co roku zastanawiamy się jak udekorować, żeby wyglądał elegancko a zarazem kolorowo i wesoło. Zapraszamy do naszej galerii w której prezentujemy najnowsze trendy ozdabiania koszyczków z Instagrama. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Pixabay.com
Koszyczek ze święconką to nieodłączny element świąt Wielkanocnych. Co roku zastanawiamy się jak udekorować, żeby wyglądał elegancko a zarazem kolorowo i wesoło. Zapraszamy do naszej galerii w której prezentujemy najnowsze trendy ozdabiania koszyczków z Instagrama.

Koszyczek ze święconką - skąd wziął się taki zwyczaj

Koszyczek ze święconką to nieodzowny symbole świąt Wielkiej Nocy. W Wielką Sobotę każdy chrześcijanin zanosi pokarmy do święcenia. To ma zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok.

Historia święcenia pokarmów ma bardzo długą tradycję. Już u Słowian przedchrześcijańskich, okres wiosny, czasu zrównania dnia z nocą był czasem świątecznym, rozpoczynającym wegetację roślin, nowe życie. Święcenie pokarmów łączy się z pogańskimi świętami, ofiarami, podziękowaniami.

Dzisiejszy zwyczaj zanoszenia koszyczków do świątyń związany jest jednak bezpośrednio z chrześcijańskimi obchodami Świąt Wielkanocnych. Okazuje się, że zanoszenie pokarmów w koszyczkach wbrew pozorom wcale nie ma takiej długiej tradycji. Początkowo wielkanocne święconki nie były zanoszone do świątyń. To kapłan przyjeżdżał na wieś i tam święcił pokarmy. Tradycja przynoszenia pokarmów do świątyń narodziła się dopiero w II połowie XIX wieku.

Czym ozdobić koszyk wielkanocny

Tradycja nakazuje, że koszyczek ozdabia się tym, co bezpośrednio kojarzy się z budzeniem do życia przyrody. Wśród tych ozdób królują bazie, bukszpan, forsycja, i wschodzący owies. Jednak ozdobą święconki nie jest tylko to, czym go się dekoruje, ale także to co się do niego wkłada. Do koszyczka wkładamy pisanki własnoręcznie zdobione, baranki, kurczaczki, króliczki, zajączki.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie pokazujemy najnowsze trendy w dekoracji koszyczków wielkanocnych. Wiele z tych dekoracji można zrobić samodzielnie i niewielkim kosztem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2023. Jak udekorować koszyczek wielkanocny i co do niego włożyć. Zobacz najnowsze trendy z Instagrama - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie