Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wielkanoc w Bojanowie” na scenicznych deskach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Widowisko folklorystyczne „Wielkanoc Lasowiacka w Bojanowie” w wykonaniu ludowego zespołu teatralnego „Łężanie”. To po „Wigilii Lasowiackiej w Bojanowie” druga inscenizacja zespołu.
Widowisko folklorystyczne „Wielkanoc Lasowiacka w Bojanowie” w wykonaniu ludowego zespołu teatralnego „Łężanie”. To po „Wigilii Lasowiackiej w Bojanowie” druga inscenizacja zespołu. archiwum
Najpierw w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie, a później w Domu Parafialnym świętego Józefa w Stanach zostało zaprezentowane widowisko „Wielkanoc Lasowiacka w Bojanowie”.

Przedstawienie opowiada o kilku dniach z życia Lasowiaków, o dniach zwyczajnych i świątecznych, o relacjach rodzinnych i sąsiedzkich. Przybliża klimat codzienności sprzed kilkudziesięciu lat. Ukazuje zwykłych ludzi, w zwyczajnych sytuacjach i podczas ważnych dni. Głęboki sposób przeżywania świąt religijnych i okazywanie wzajemnego szacunku świadczy o silnej wierze i mocnych zasadach naszych przodków. Bogate obrzędy, zwyczaje, przesądy, wróżby, rytuały Lasowiaków - to nasze korzenie, nasza tradycja i podwalina pod współczesną kulturę lokalną. „Wielkanoc Lasowiacka” dla dzieci to wyprawa w nieznane, dla seniorów podróż sentymentalna …

- Dzisiaj żyjemy inaczej, nowocześnie, wygodnie, szybko, nieraz lekko, czasem płytko, nawet byle jak, nie przywiązujemy wagi do spraw drobnych, codziennych, pędzimy od wydarzenia do wydarzenia. Z natłoku wrażeń, nadmiaru informacji trudno wybrać to, co najważniejsze, a łatwo zagubić sens… Dlatego warto czasem się zatrzymać - twierdzą twórcy artystycznego wydarzenia.

Zespół teatralny „Łężanie” powstał w grudniu 2015 roku, podczas przygotowywania widowiska „Wigilia Lasowiacka w Bojanowie" - w ramach projektu realizowanego z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. Skład zespołu stanowią mieszkańcy gminy Bojanów, amatorzy - dzieci, młodzież szkolna, osoby pracujące, seniorzy. Praca nad widowiskiem i mnóstwo pozytywnych emocji, jakie się ujawniły podczas spotkań grupy zaowocowały pomysłem utworzenia stałej formacji pod nazwą "Łężanie".

Nazwa grupy wywodzi się od płynącej przez bojanowskie tereny rzeki Łęg, która tak jak ludowe widowiska jest świadkiem przeszłości. Idea tworzenia widowisk ludowych powstała z potrzeby zebrania i utrwalenia dla potomnych bogactwa lokalnej kultury. Takie działania służą całemu społeczeństwu - odzyskując przeszłość, odkrywamy nasze fundamenty. Nie wszyscy muszą być pasjonatami folkloru, ale każdy powinien dążyć do poznania historii swoich przodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie