Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocna kuchnia trzech krajów i rękodzieło w Gorzycach

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Monika Zając/Urząd Gminy Gorzyce
Potrawy kuchni polskiej, greckiej i ukraińskiej królowały podczas V Festiwalu Wielkanocnych Potraw i Rękodzieła Artystycznego w Gorzycach. W Niedzielę Palmową uczestniczyło w nim 23 wystawców.

Atrakcją festiwalu była wielkanocna zagroda szlachecko-kozacka, którą przygotowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Lanca wraz z młodzieżą z Ukrainy, która uczy się w gorzyckim Zespole Szkół. Gości częstowali broziakami, jajkami z chrzanem, własnoręcznie wypiekanym chlebem oraz kozacką zupą, którą spożywano w wojskowych obozach w okresie wielkiej nocy.

- Nasze menu jest skromne i proste, bo taka była też kuchnia polowa - mówił Wojciech Kasak. Członkowie stowarzyszenia przygotowali również krótki pokaz szermierki oraz humorystyczną inscenizację o historii pewnego kozaka.

Podczas festiwalu odbył się kiermasz ozdób świątecznych i rękodzieła. Dla wystawców organizatorzy - Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury - przygotowali mnóstwo atrakcji i konkursów z nagrodami.

W konkursie na tradycyjny lasowiacki stół wielkanocny nagrodami po 500 zł wyróżniono wszystkie sołectwa, a dodatkową nagrodę główną otrzymało sołectwo Orliska. W konkursie na najlepiej zaaranżowane stoisko wygrało sołectwo Gorzyce reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, drugie miejsce zajęło sołectwo Furmany i Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”, a trzecie - stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Motyczu Poduchownym.

Smak potraw oceniali kucharze Marek Łukasiewicz oraz Krzysztof Jurek. Ich podniebienia podbiły potrawy przygotowane przez panie z koła Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach oraz greckie dania rodzin Dardi oraz Kazakis z Sokolnik.

- W Grecji na Wielkanoc podaje się głównie pieczonego baranka, ale też potrawy, którymi dzisiaj częstujemy, na przykład musaka czy pomidory i papryczki nadziewane orzeszkami pinii, rodzynkami i ryżem, kotleciki z mięsa mielonego z koprem - wylicza Renata Dardi-Rękas.

Mistrzowie kuchni chwalili także babki z fasoli i klopsy serwowane przez przedstawicielki Stowarzyszenia Razem dla Wrzaw, a także żurek przyrządzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej.

Oceniające konkursowe rękodzieło Małgorzata Jonaszek i Katarzyna Karp najwyżej oceniły prace przygotowane przez przedszkole w Orliskach. Drugie miejsce przyznały Gminnej Bibliotece Publicznej, zaś trzecie Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Gorzycach. Laureaci otrzymali karty upominkowe o wartości 300, 200 i 150 zł.

Podczas festiwalu odbył się również konkurs na najsmaczniejszą babkę wielkanocną. Nagrody wszystkim zwycięzcom wręczyli wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oraz europoseł Czesław Siekierski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie