Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winorośl lubi słońce

Redakcja
Najważniejszym zabiegiem jest cięcie. W ciągu sezonu wegetacyjnego winorośle wymagają czterech, pięciu zabiegów. Nie przycinana winorośl wyradza się i przestaje owocować.
Najważniejszym zabiegiem jest cięcie. W ciągu sezonu wegetacyjnego winorośle wymagają czterech, pięciu zabiegów. Nie przycinana winorośl wyradza się i przestaje owocować. Ł. Zarzycki

To długowieczne pnącze. W jednym miejscu może rosnąć tyle czasu, ile może żyć człowiek - nawet 100 lat. Winorośl dobrze czuje się nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie w donicy, gdzie także będzie owocowała.

Pnącze może piąć się do 6 - 10 metrów i można je sadzić przy dużych ogrodzeniach czy pergolach. Niektóre gatunki dostarczają słodkich, soczystych owoców. Winorośl szlachetna (winorośl właściwa) to krzew pnący o bardzo cenionych owocach. Kwitnie w czerwcu, a owoce dojrzewają od końca sierpnia do końca października.

Południowy stok

Warunkiem powodzenia uprawy jest dobrze nasłonecznione miejsce. Winorośle najlepiej rosną przy południowych ścianach domów i ogrodzeń. W terenach pagórkowatych nadają się do jej uprawy stoki południowe i południowo-zachodnie, północne i wschodnie raczej nie. Winorośle nie mają szczególnych wymagań, co do gleby, ale ziemie lekkie, piaszczyste, łatwo nagrzewające się są bardziej odpowiednie niż ciężkie i podmokłe. Jeśli więc gleba w ogrodzie jest gliniasta, to trzeba ją zdrenować przed posadzeniem winorośli. Podłożę dobrze jest użyźnić - najlepiej przefermentowanym obornikiem - i głęboko przekopać.

Na glebach żyznych, wilgotnych roślina lepiej rośnie, owoce są większe i plon jest obfity, za to później wchodzi w stan spoczynku zimowego. Na glebach słabych i suchych przyrost jest słaby, owoce są małe i mniej liczne lecz często słodsze, ale krzewy są lepiej przygotowane do zimowania i rzadziej przemarzają.

Pielęgnacja

Winorośl wymaga systematycznego nawadniania, gleba powinna być stale, lekko wilgotna. Przez trzy lata po posadzeniu glebę wokół nich trzeba okrywać, bo winorośle przemarzają przede wszystkim od korzeni. Ziemię ściółkujemy, a odmiany deserowe po jesiennym cięciu przyginamy i przysypujemy ziemią, trocinami lub korą. Ściółkę z kory i trocin wiosną usuwamy, bo zakwasza podłoże. Okrycie pędów zdejmujemy późno, najlepiej w połowie kwietnia, by winorośl zbyt wcześnie nie zaczęła wegetacji.

Najważniejszym zabiegiem jest cięcie. W ciągu sezonu wegetacyjnego winorośle wymagają czterech, pięciu zabiegów. Nie przycinana winorośl wyradza się i przestaje owocować.

W czasie cięcie wiosennego usuwa się pędy słabe i te, które nie zawiązały owoców. W lecie skracamy pędy z owocami za szóstym liściem licząc od grona oraz skracamy boczne pędy, wyrastające z kątów liściowych pędów jednorocznych, tak zwane pasierby. Cięcie letnie powtarza się w miarę potrzeby. Podczas cięcia zimowego zostawiamy tylko owocujące pędy.

Dla tych, którzy już wiedzą, że nie zamierzają bawić się w skomplikowane przycinania, mogą wybrać odmiany pergolowe. Nie wymagają one prawie żadnej opieki /choć dobrze jest je co roku przycinać/ i owocują. Są odporne na choroby i bardzo niską temperaturę, a ich owoce są smaczne. Jednak prawdziwy festiwal kolorów i smaków zapewnia tylko winorośle wymagające cięcia.

Od końca maja do połowy lipca winorośl rośnie bardzo intensywnie. Wówczas najlepiej cały czas podlewać ją rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, na przykład Florowitem, o dwa, trzy razy mniejszym stężeniu niż zaleca producent. W końcu lipca warto zasilić rośliny saletrą potasową lub innym nawozem zawierającym dużo potasu, na przykład Agrofoską jesienną, co przyspieszy drewnienie pędów.

Nie można zapomnieć o regularnej ochronie chemicznej winorośli przed chorobami grzybowymi, zwłaszcza mączniakiem rzekomym. Choroba objawia się żółtymi i brązowymi plamami na liściach. Stosuje się wówczas opryski ochronne co dwa, trzy tygodnie lub po dniach deszczowych z użyciem preparatów: Penkozeb, Mankuproks, Ridomil, Miedzian.

Polecane odmiany

Cascade - odmiana bardzo plenna, tworząca grona małe i rzadkie, doskonale nadające się na przetwory i do wyrobu win. Owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie września. Ma dużą wytrzymałość na mróz i małą podatność na choroby.

Canadice - odmiana średnioplenna, tworząca grona średnie lub małe, jagody o małych rozmiarach, barwy ciemnoróżowej. Polecana jest dla osób lubiących owoce bez pestek. Dojrzewa w połowie września. Wytrzymałość na mróz średnia i podatność na choroby średnia.

Iza - odmiana bardzo wczesna, jagody średnie, barwy zielonożółtej. Dojrzewa w drugiej dekadzie sierpnia, owoce nie powinny zbyt długo pozostawać na krzakach - należy je zerwać dość szybko, gdy tylko dojrzeją. Wytrzymałość na mróz dość duża, podatność na choroby przeciętna.

Prim - odmiana plenna, tworząca grona średnie i duże, barwy złocistożółtej, typowo deserowe - smaczne i aromatyczne. Dojrzewa we wrześniu. Wytrzymałość na mróz przeciętna i podatność na choroby średnia. ATA

Winorośl na balkonie

Architekt krajobrazu Małgorzata Skowron radzi:

- Winorośl możemy także uprawiać w donicy na tarasie lub balkonie. Jedyny problem, to zabezpieczanie rośliny na zimę. Ocieplanie pojemników oraz bardziej wrażliwych roślin, szczególnie młodych, jest konieczne. Wielkość donicy zmieniamy wraz ze wzrostem pnącza. Na jej dno sypiemy drenaż i napełniamy ziemią próchniczną o pH 6,5. Roślinie dajemy drewnianą podpórkę wysokości przynajmniej 1,2 m (przy prętach metalowych korzenie łatwo przemarzają). Jeśli winorośl uprawiamy przy ścianie, należy zrobić odpowiednią kratkę wysokości przynajmniej 1,5 m, na której będziemy rozpinać pędy. Ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna. Korzenie potrzebują nieco wilgoci także podczas zimy.

Kiedy sadzić?

Sadzonki ulistnione, sprzedawane w pojemnikach, sadzi się pod koniec maja, w czerwcu i lipcu. Okazy w stanie bezlistnym sadzi się w październiku, listopadzie i wiosną - do połowy kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Winorośl lubi słońce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie