Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Tarnobrzegu? Znaleziono dziesięć martwych dzików

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
pixabay.com
W Tarnobrzegu i bliskiej okolicy znaleziono w ostatnich dniach dziesięć martwych dzików, prawie na pewno padły z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Potwierdziły to wstępne badania próbek pobranych z jednego ze zwierząt. To pierwsze przypadki choroby w Tarnobrzegu, natomiast w powiecie niżańskim tylko w tym roku chorobę potwierdzono u 17 dzików na terenie gmin: Krzeszów, Rudnik nad Sanem i Nisko.

O wydarzeniu poinformował portal nadwisla24.pl Ponad tydzień temu pierwszego martwego dzika znaleziono w pobliżu garaży na tarnobrzeskiej „Kamionce” (osiedle Miechocin).

Próbki krwi martwego zwierzęcia trafiły do laboratorium Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Krośnie, jednego z pięciu laboratoriów regionalnych w kraju do wykrywania ASF. Wstępne analizy dały wynik dodatni, co oznacza, że dzik znaleziony w Tarnobrzegu padł wskutek afrykańskiego pomoru świń.

By ostatecznie potwierdzić wynik badania, próbki trafiły także do laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach (Lubelskie).

Jak informuje nadwisla24.pl kolejne trzy martwe dziki znaleziono w piątek, 14 lutego. Próbki krwi tych zwierząt również trafią do laboratoriów, jednak nie czekając na wyniki badań wdrożono procedury nadzwyczajne na terenie tarnobrzeskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego – rozpoczęto poszukiwanie martwych dzików w rejonach kompleksów leśnych. Chodzi między innymi o Budę Stalowską, gdzie dzików jest dużo. W efekcie odnaleziono sześć martwych zwierząt, dziki najprawdopodobniej są ofiarami wirusa ASF. Zweryfikują to ostatecznie badania pobranych próbek.

CZYTAJ TEŻ: Masowe polowania na dziki. Tak myśliwi chcą walczyć z ASF. Ekolodzy protestują i chcą odwołać ministra środowiska

Każdy, kto natrafi na padłe zwierzę, powinien skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii, strażą miejską lub policją.

W Tarnobrzegu dotąd nie było potwierdzonych przypadków występowania ASF. Przypadki takie potwierdzono w powiecie niżańskim – tylko w tym roku stwierdzono 13 przypadków (u 17 dzików) na terenie gmin: Krzeszów, Rudnik nad Sanem, Nisko.

W całym województwie podkarpackim w tym roku odnotowano chorobę u 60 dzików na terenie czterech powiatów.

Wirus jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze.

Wilk, żmija, dzik - Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zw...

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy Hermanowej: Dziki się nas już nie boją. Podchodzą pod drzwi i ryją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie