Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowano akt erekcyjny pod biurowiec Urbi Ferro w Stalowej Woli. To będzie pierwszy taki w mieście. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kapsuła z aktem, od lewej marszałek Władysław Ortyl, prezes Operator ARP Mariusz Domeradzki i prezydent Lucjusz Nadbereżny
Kapsuła z aktem, od lewej marszałek Władysław Ortyl, prezes Operator ARP Mariusz Domeradzki i prezydent Lucjusz Nadbereżny Zdzisław Surowaniec
U zbiegu ulic Floriańskiej i Okulickiego w Stalowej Woli za 17 miesięcy powstanie nowoczesny biurowiec. Takie deklaracje złożył wykonawca, a inicjatorzy budowy - miasto oraz Agencja Rozwoju Przemysłu - liczą na zainteresowanie powierzchniami lokalnych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów.

Przypomnijmy, że Stalowa Wola jako miasto średniej wielkości zakwalifikowała się do Programu Fabryka, którego celem jest przeciwstawienie się depopulacji oraz zwiększenie potencjału gospodarczego miasta. Mają powstać nowoczesne biura dla firm z sektora techniki informatycznej oraz firm outsourcingowych (wydzielenie z przedsiębiorstwa części działalności i przekazanie innym wykonawcą) gdzie zatrudnienie mogą znaleźć osoby ze średnim i wyższym wykształceniem. Do tej pory firmy tego typu nie lokowały się w miastach średniej wielkości, bo barierą była dostępność do atrakcyjnych powierzchni biurowych.

Mariusz Domeradzki, prezes spółki "Operator ARP", należącej do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, działającej w obszarach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami oraz gruntami mówił, że powstanie biurowca ma być impulsem ekonomicznym, pozwalającym ściągnąć do Stalowej Woli podmioty zewnętrzne zainteresowane tworzeniem centrów biznesu. Zatrudnienie miało znaleźć nawet 400 osób.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że wcześniej miasta średnie nie miały takich szans na rozwój jak obecnie, a to wszystko dzięki zrównoważonej polityce rządowej premiera Mateusza Morawieckiego: - Przez lata byliśmy pozbawieni konkretnego narzędzia, aby takie rzeczy realizować, a przecież nasi mieszkańcy nie mają innych ambicji, innych kompetencji, innych charakterów jak mieszkańcy wielkich miast - stwierdził prezydent.

Miasto, aby inwestycja mogła ruszyć, aportem za udziały przekazało działki, których wartość rzeczoznawca wycenił na 4,3 mln zł. W zamian gmina objęła 43.436 nowoutworzonych udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy.

Jak dodaje prezydent biurowiec będzie kolejną, silną odnogą, obok powstającej nowej strefy ekonomicznej, do budowania gospodarki miasta. Lokalizacja nieruchomości przy ulicy Okulickiego nie jest przypadkowa. To centrum miasta o tradycjach handlowo-usługowych, które ma szansę jeszcze bardziej się ożywić.

Biurowiec, jak wskazał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, dedykowany będzie pod potrzeby zarówno lokalnych przedsiębiorców jak i zagranicznych inwestorów, którzy szukają wysokiej klasy powierzchni biurowych. Jak dodał poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber szansę na zatrudnienie będzie mieć ponad 100 osób z branż miękkich, administracyjnych, ubezpieczeniowych.

W trzykondygnacyjnym budynku na parterze będą się mieścić lokale usługowe, dostosowane do potrzeb szerokiego wachlarza potencjalnych najemców; sklepy, restauracja, lokale usługowe. Na piętrach natomiast znajdować się będą pomieszczenia biurowe. W budynku zaprojektowano dwa trzony komunikacyjno - sanitarne, pozwalające na prowadzenie infrastruktury technicznej obiektu zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem najmu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz.

Standard biura będzie obejmował możliwość regulacji zacienienia każdego okna z osobna, zewnętrzne żaluzje automatyczne, uchylno - rozwierane okna, przyjazne oświetlenie, okna niemal na pełnej wysokości kondygnacji, czujniki dymu, rolety wewnętrzne w pomieszczeniach lokali usługowych, okablowanie strukturalne, energooszczędny system, klimatyzacji i wentylacji. Tereny zielone w pobliżu budynku zaprojektowano wraz z obiektami małej architektury tak, by stanowiły atrakcyjną wizualnie wartość. Wszelkie instalacje wewnętrzne obiektu są projektowane w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa, stąd np. na dachu obiektu pojawią się panele fotowoltaiczne będące odnawialnym źródłem energii. Na terenie parkingu naziemnego przewidziano stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane mają się zakończyć w drugim kwartale 2023 r. Adamietz obecnie buduje w Stalowej Woli żłobko-przedszkole. Miasta średniej wielkości mogą liczyć na wsparcie nie tylko ARP ale też Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek Władysław Ortyl poinformował, że trwają konsultacje społeczne nowego programu regionalnego. W regionie będą się odbywać konferencje. Chodzi o głos indywidualnego mieszkańca, jak również sugestie na temat oczekiwań, właściciela firmy, przedstawiciela instytucji, dyrektora szkoły, szpitala, czy innego podmiotu publicznego lub prywatnego. Wysłuchanie różnych uwag i sugestii pomoże wypracować finalną wersję programu regionalnego, którego treść będzie negocjowana z Komisją Europejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie