Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodniacy wyruszyli Wisłą z Sandomierza, by przekazać do Muzeum w Tczewie Order Rzeki Wisły. Pokonają 650 kilometrów. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Rozpoczął się flis V Orderu Rzeki Wisły, Sandomierz – Tczew. W czwartek rano wiślacy wyruszyli łodziami i przepłyną około 650 kilometrów. Flis jest pionierskim przedsięwzięciem mającym na celu ceremonialne dostarczenie flisacką drogą wodną Orderu Rzeki Wisły z Sandomierza do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Wisły w Tczewie, gdzie zostanie przekazany jako eksponat.

Flis 5. Orderu Rzeki Wisły, Sandomierz – Tczew.

18 lutego 2023 roku, w Sandomierzu na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się 5. Gala Orderu Rzeki Wisły, na którą przybyli flisacy i wodniacy rzeczni z całej Polski. Uroczystość miała na celu nadanie tytułu Kawalera Orderu Rzeki Wisły świętej pamięci Tomaszowi Szczęsnemu i przekazanie 5. Orderu Rzeki Wisły jego rodzinie.

Zmarły we wrześniu ubiegłego roku Tomasz Szczęsny był cenionym szkutnikiem, badaczem wiślanego dziedzictwa kulturowego i aktywnym członkiem wiślanego środowiska. Decyzję o przyznaniu orderu Kapituła Orderu Rzeki Wisły przyznała jednogłośnie jeszcze za życia Tomasza, w marcu 2022 roku. Zwieńczeniem tej wzruszającej i podniosłej uroczystości było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy dysponentką orderu, siostrzenicą Tomasza Ewą Szczęsną a Jadwigą Klim przedstawicielem Muzeum Wisły w Tczewie, które jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W liście intencyjnym uzgodniono, że Order Rzeki Wisły zostanie przekazany w charakterze eksponatu do muzeum, a trasę Sandomierz – Tczew pokona dawnym szlakiem flisackim.

Zobaczcie galerię zdjęć z rozpoczęcia flisu w Sandomierzu

Przy tej okazji powołano też strażników Orderu Rzeki Wisły pod przewodnictwem pomysłodawcy tej inicjatywy Jacka Marczewskiego, którzy mają zadbać o honorowe bezpieczeństwo przyszłego eksponatu.- Tomek niestety nie doczekał momentu wręczenia mu tego Orderu – powiedział Grzegorz Świtalski, jeden ze strażników Orderu Rzeki Wisły. Zaplanowaliśmy trudną ceremonię. Nie ma człowieka. Tęsknimy za nim. Ten rejs ma za zadanie upamiętnić jednego z nas ale i przyczynić się do promowania naszej rodzimej tradycji flisackiej, żeglarskiej, walorów naturalnych Rzeki Wisły, piękna naszego kraju z naciskiem na wyjątkowość nadwiślańskich miast, miasteczek i sołectw.

Przed wypłynięciem na sandomierskim brzegu Wisły odbyło się uroczyste przekazanie Orderu Rzeki Wisły na ręce Grzegorza Świtalskiego, jednego ze strażników Orderu, który będzie uczestniczył w rejsie.

Wodniaków pożegnał burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, sekretarz powiatu Andrzej Swajda, kasztelan Karol Bury, „Napędzani Wisłą”, którzy życzyli płynącym „dobrej wody”.

Słowa bożego na drogę udzielił przeor Dominikanów ojciec Marcin Lisak.

Sztafeta łodzi wiślanych pokona około 650 kilometrów. Na ich trasie będą Dwikozy, Zawichost, Basonia, Solec nad Wisłą, Kazimierz Dolny, Puławy, Dęblin, Kępeczki, Kozienice, Góra Kalwaria, Gassy, Warszawa, Toruń, Tczew.

Uroczysty wernisaż i przeniesienie Orderu Rzeki Wisły do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Wisły w Tczewie zaplanowano na 29 czerwca.

Zobaczcie galerię zdjęć z rozpoczęcia flisu w Sandomierzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wodniacy wyruszyli Wisłą z Sandomierza, by przekazać do Muzeum w Tczewie Order Rzeki Wisły. Pokonają 650 kilometrów. Zobacz zdjęcia i film - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie