Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Mapy powodziowe nie zablokują rozwoju gmin

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Podczas konferencji w Baranowie Sandomierskim wiceminister infrastruktury Rafał Weber, prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz samorządowcy z gmin dorzecza Wisły w województwach podkarpackim i świętokrzyskim ogłosili podpisanie porozumienia o poprawie bezpieczeństwa powodziowego w regionie. Do najważniejszych należą rozbudowa wałów przeciwpowodziowych i zmiany legislacyjne, które poskutkują zdjęciem zakazów inwestowania na terenach ujętych w mapach zagrożenia i ryzyka powodziowego.

Porozumienie dotyczy Tarnobrzega i powiatów tarnobrzeskiego, mieleckiego w województwie podkarpackim oraz Sandomierza i powiatów sandomierskiego, staszowskiego i buskiego w województwie świętokrzyskim, gdzie mapy wzbudziły ogromne emocje. Okazało się bowiem, że umiejscowione na nich poldery zalewowe blokowały inwestycje samorządów.

Przez ostatnie miesiące przedstawiciele Wód Polskich, miast i gmin dążyli do rozwiązania konfliktu interesów w ramach działań Zespołu do spraw poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie Wisły Sandomierskiej.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że efektem rozmów są rozwiązania, które pozwolą na poprawę bezpieczeństwa powodziowego w regionie.

Postanowiono, że wykonane zostanie szczegółowe Studium Wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem, które jeszcze raz dokładnie, i z uwzględnieniem interesów samorządów, przeanalizuje możliwość prowadzenia działań i inwestycji przeciwpowodziowych, w tym polderów.

Częścią studium będzie projekt rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski, które wzmocnią poziom ochrony przeciwpowodziowej w narażonym na podtopienia regionie.

Porozumienie przewiduje, że Wody Polskie otrzymają wsparcie w zakresie zmian legislacyjnych dotyczących wprowadzenia decyzji zwalniających z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią oraz przeprowadzenie aktualizacji map zagrożenia powodziowego na odcinku Wisły Sandomierskiej.

- Projekt ustawy, która nowelizuje prawo wodne, jest po uzgodnieniach międzyrządowych i konsultacjach społecznych. Kwestie sygnalizowane przez samorządy zostaną naniesione i mamy nadzieję, że w szybkim tempie ustawa wejdzie w życie a jej wszystkie elementy wzmocnią bezpieczeństwo i nie zakłócą rozwoju gmin, które znajdują się na terenie obszarów zalewowych - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Ponadto samorządy zadeklarowały zmiany legislacyjne umożliwiające występowanie gmin w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywalach na działkach prywatnych.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To teraz Wody Wolskie złapią każdego chętnego na pobieranie wody z Wisły do oprysków i mycia warzyw oraz chętnych mięsa z ryb i wędką w ręce ha ha ha ....
O
Okoń
Powietrze w tej sprawie najbardziej smrodzili dwaj pasożyci szczepieniec i Wielka stopa.
Dodaj ogłoszenie