Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Uroczystości pogrzebowe ukraińskiego żołnierza Andrija Szyjanoma, pseudonim "Hora", który zmarł w walce z rosyjskimi najeźdźcami w obwodzie Donieckim
Uroczystości pogrzebowe ukraińskiego żołnierza Andrija Szyjanoma, pseudonim "Hora", który zmarł w walce z rosyjskimi najeźdźcami w obwodzie Donieckim PAP/Vladyslav Musiienko
6 grudnia jest 286. dniem wojny na Ukrainie. Na Ukrainie utrzymuje się deficyt energii po zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury. Rosjanie wczoraj wystrzelili ponad 70 rakiet, z czego ponad 60 udało się strącić. Ukraińscy wojskowi raportują, że na wschodnim odcinku frontu trwają zaciekłe walki w Donbasie. Z kolei na jednym z lotnisk na terenie Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 49 poległych żołnierzy – powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.
13:3806.12.2022

Jak poinformowały ukraińskie władze, z niewoli powraca 60 wojskowych – 58 mężczyzn i dwie kobiety.  Wśród nich są ranni.

O uwolnieniu w ramach wymiany 60 ukraińskich wojskowych, 58 mężczyzn i dwóch kobiet – powiadomił we wtorek szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.

„W Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy do domu wraca 60 żołnierzy sił zbrojnych, gwardii narodowej, straży granicznej – 58 mężczyzn i dwie kobiety; 15 oficerów i 45 szeregowych i podoficerów” – powiadomił Jermak w Telegramie we wtorek.

Niektórzy wojskowi są ranni. Wśród uwolnionych wojskowych jest 34 obrońców Mariupola, a wśród nich – 14 obrońców Azowstalu.

Niektórzy z uwolnionych byli przetrzymywani na terytorium Rosji. W grupie są również wojskowi, którzy przebywali w obozie w Ołeniwce.

13:0106.12.2022

Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 49 poległych żołnierzy – powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

„Biuro pełnomocnika ds. zaginionych wspólnie ze strukturami siłowymi kontynuuje działania na rzecz sprowadzenia do domu poległych żołnierzy. Dzisiaj odbyło się kolejne przekazanie ciał bohaterów – na Ukrainę powraca 49 poległych” – podano w komunikacie resortu.

Od maja, gdy powołany został pełnomocnik ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach, do kraju sprowadzono ciała 827 żołnierzy – podano.

Stanowisko pełnomocnika do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach podlega ministrowi ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

11:0106.12.2022

Premier Czarnogóry Dritan Abazović i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli w poniedziałek wspólną deklarację o wspieraniu euroatlantyckich aspiracji Kijowa; przy tej okazji czarnogórskie władze postanowiły, że przekażą Ukrainie pomoc militarną o równowartości 11 proc. swojego budżetu wojskowego - poinformowało we wtorek Radio Swoboda.

Czarnogóra jest trzecim krajem członkowskim NATO, po Czechach i Belgii, który podpisał taką deklarację. Abazović podkreślił, że rząd w Podgoricy w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy i jej prawo wyboru międzynarodowych sojuszy. "Jestem pewien, że ta wojna zakończy się (skuteczną) obroną ukraińskiej ziemi" - oświadczył przedstawiciel czarnogórskich władz, cytowany przez Radio Swoboda.

W liczącej ponad 600 tys. mieszkańców Czarnogórze przebywa obecnie ponad 10 tys. ukraińskich uchodźców. W miasteczku Cetynia organizowane są cykliczne zbiórki pomocy na rzecz zaatakowanego kraju, które odbywają się 24. dnia każdego miesiąca, czyli w miesięcznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

W czerwcu prezydent Zełenski oznajmił, że szczególnie dużą równowartość swojego budżetu obronnego - aż 15 proc. - przekazały Ukrainie władze Luksemburga. "Gdyby inne państwa świata poszły w ślady tego kraju, już wygralibyśmy wojnę" - ocenił wówczas ukraiński przywódca

10:0206.12.2022

Rosjanie co najmniej czterokrotnie użyli ukradzionej na Ukrainie cysterny kolejowej, nie zmieniając jej właściciela ani rejestracji, do transportu ładunków z Rosji na Litwę – pisze niezależny portal The Insider.

W materiale zatytułowanym „Rosja używa ukradzionych ukraińskich cystern do transportu ładunków do UE” portal śledczy powołuje się na informacje przekazane w Telegramie przez pracowników białoruskich kolei.

Opisany jest tam przypadek ukraińskiej cysterny, ukradzionej wraz z innymi wagonami przez Rosjan w obwodzie sumskim w marcu.

8 listopada cysterna nie została wpuszczona na Litwę z Białorusi, ponieważ był na niej namalowany rosyjski symbol agresji, litera Z. Ładunek (nawozy lub ich składowe) były wysłane z Rosji na Litwę przez Białoruś. Po zamalowaniu symbolu 12 listopada cysterna została wpuszczona na Litwę.

Z informacji białoruskich kolejarzy wynika, że ta sama cysterna w okresie od września do listopada wykonała cztery kursy pomiędzy Rosją a Litwą.

„Rosjanie nie przerejestrowali wagonów, nie zmienili właściciela i nie nadali wagonom nowych numerów” – pisze Insider.

09:2306.12.2022

W okolicach Kurska wybuchł pożar w magazynie paliwa zlokalizowanym na jednym z tamtejszych lotnisk wojskowych. To trzeci taki przypadek w ciągu doby. Wcześniej do podobnych przypadków doszło w rejonach: Saratowa i Riazania. Jak podają rosyjskie media niezależne - w wyniku ataku dronów zginęły 3 osoby, a 2 trafiły do szpitala.

Do pierwszego ataku doszło w lotniczej bazie wojskowej w okolicach miasta Engels, w obwodzie saratowskim. Eksplozja drona raniła dwie osoby i uszkodziła dwa bombowce strategiczne Tu-95. W bazie lotniczej w okolicach Riazania eksplodowała cysterna z paliwem. W pożarze zginęły trzy osoby. O pożarze magazynów paliwowych w okolicach Kurska poinformowała lokalna administracja. Portal Meduza podał, że ministerstwo obrony Rosji potwierdziło, że w pierwszych dwóch przypadkach lotniska zostały zaatakowane przez drony. Kursk leży w pobliżu granic Ukrainy. Natomiast Riazań i Saratów znajdują się kilkaset kilometrów od linii frontu.

08:1606.12.2022

Poniedziałkowe ataki dronów na lotniska w pobliżu Riazania i Engelsa wywołały frustrację wśród rosyjskich komentatorów i blogerów; w ocenie niektórych osób z tego środowiska te incydenty zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Blogerzy wojskowi nie koncentrują się w swoich opiniach na "sukcesie" ostatniego ataku rakietowego na Ukrainę, przeprowadzonego w poniedziałek, lecz raczej na krytyce pod adresem władz, że nie udało im się zapobiec eksplozjom na lotniskach położonych kilkaset kilometrów w głąb kraju. Podkreśla się, że ukraińskie grupy dywersyjne muszą być aktywne na terytorium Rosji lub zdolne do atakowania odległych celów w sąsiednim państwie - oznajmili analitycy think tanku.

Fakt, że zaatakowano dronami nawet bazę bombowców strategicznych Tu-95 podważa wiarygodność Rosji jako mocarstwa jądrowego, ponieważ uderzono we flotę maszyn zdolnych do przenoszenia wielu ładunków nuklearnych - ocenili niektórzy komentatorzy popierający politykę Kremla, cytowani przez ISW.

07:4306.12.2022

Na Ukrainie utrzymuje się deficyt energii po zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury. Rosjanie wczoraj wystrzelili ponad 70 rakiet, z czego ponad 60 udało się strącić. Ukraińscy wojskowi raportują, że na wschodnim odcinku frontu trwają zaciekłe walki w Donbasie. Z kolei na jednym z lotnisk na terenie Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji. Najprawdopodobniej to efekt ataku Ukraińców. Ukraińscy energetycy potrzebują kilku dni aby stabilizować system energetyczny po wczorajszych atakach rakietowych. Jak wyjaśnia dyrektor operatora sieci przesyłowych - „Ukrenerho” Wołodymyr Kudrycki - deficyt będzie trwał, dopóki bloki energetyczne, które zostały odłączone w wyniku ataku nie nabiorą właściwej mocy.

W dzisiejszym porannym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego czytamy o odpartych przez ukraińską armię atakach w Donbasie - przede wszystkim na Bachmut. Rosjanie od wielu dni chcą otoczyć i zdobyć miasto. Wciąż jednak bezskutecznie. Ukraińcy z kolei atakują na innym odcinku w Donbasie - na linii Swatowe-Kreminna. Ukraińcom udaje się w ostatnim czasie dokonywać kolejnych uderzeń na tyłach wroga - na terenie Federacji Rosyjskiej. Wczoraj ukraińskie drony atakowały m.in. wojskowe lotnisko pod Riazaniem. Dziś są doniesienia o podobnym ataku za pomocą drona na lotnisku wojskowym w Kursku - około 100 km od granic z Ukrainą.

07:0406.12.2022

22:2905.12.2022

Bezpośrednio po poniedziałkowym zmasowanym ataku rakietowym Rosji, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem o dalszych krokach, mających na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

"Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał Reznikow na Twitterze (https://tinyurl.com/ypj6ywhc).

Rosja przeprowadziła w poniedziałek kolejny, już dziewiąty od października, zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

Alarm przeciwlotniczy trwał kilka godzin, w tym czasie informowano o licznych ostrzałach. Władze potwierdziły trafienia m.in. w obiekty w obwodzie kijowskim, odeskim i w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły co najmniej cztery osoby.

W poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, poinformował, że USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu.

Jak powiedziały dziennikowi źródła, modyfikacji dokonano, by uniknąć ryzyka "szerszej wojny z Rosją". Na skutek dokonanych zmian, wyrzutnie HIMARS przekazane Kijowowi nie są zdolne do wystrzeliwania rakiet takich jak ATACMS o zasięgu do 300 km.

O rakiety te od dawna zabiegali Ukraińcy, lecz Biały Dom konsekwentnie im ich odmawiał. Jak powiedział w listopadzie prezydent Joe Biden, robił to, bo nie chciał, by Ukraińcy mogli uderzać na terytorium Rosji. Wcześniej Pentagon tłumaczył, że zdecydowana większość celów dla ukraińskich sił zbrojnych znajduje się w zasięgu dostarczonych Ukrainie rakiet GMLRS, tj. 70-80 km.

21:4705.12.2022

W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tys. mieszkańców; miasto jest bez prądu i gazu – powiadomił w poniedziałek wieczorem szef władz obwodu donieckiego .

„Większość mieszkańców Bachmutu wyjechała, ewakuowała się, ponieważ istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Obecnie jest tam ok. 12 tys. mieszkańców – mówimy o mieście, w którym 24 lutego mieszkało 81 tys. ludzi” – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji szef władz obwodu Pawło Kyryłenko. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.

W mieście nie ma gazu i prądu. Władze zakupiły generatory, drewno na opał – poinformował.

21:0705.12.2022

Szefowa administracji w dzielnicy Łomonosowskiej w Moskwie nakazała dozorcom pracującym w jednej z tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych roznoszenie w nocy wezwań do wojska; nie mogą wracać bez potwierdzonych doręczeń - poinformował w poniedziałek portal Insider.

Ksenia Krawcowa, szefowa administracji dzielnicy Łomonosowskiej w Moskwie, zażądała od dozorców zatrudnionych w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych roznoszenia w nocy wezwań do odbycia służby wojskowej. Insider podał, że dysponuje nagraniami jej rozmów z podwładnymi.

"Doręczamy wezwania, jeżeli nie doręczycie - nie macie po co wracać (z pracy). Możecie chodzić całą noc, ale żebym w żadnym rewirze nie widziała, że są niedoręczone wezwania. I żadnych wymówek z powodu złej pogody. Macie tam kobiety do pomocy, które mogą to robić bez szkody dla sprzątania czy czyszczenie dachów. Dziś wychodzimy o 19.00 i powtarzam, że dopóki nie doręczycie wezwań, nie wolno wam wracać do domu" - powiedziała Krawcowa cytowana przez Insider.

Zgodnie z nagraniem przekazanym redakcji, dozorcy w dzielnicy Łomonosowskiej mogą w ciągu 24 godzin doręczyć 206 wezwań w czterech rewirach.

Redakcja portalu dysponuje również nagraniem, na którym Krawcowa wręcz krzyczy na swoich podwładnych. Jeden z nich ośmielił się powiedzieć: "Myślę, że chociaż w weekend możemy odpocząć. Cały czas chodzimy pod te adresy" - tłumaczy pracownik, mówiąc, że nie udało się doręczyć wezwań.

"Kiedy zostanie pan szefem dzielnicy, pozwolę panu myśleć" - odpowiedziała mu urzędniczka.

21:0105.12.2022

Podpisywanie czegokolwiek z tymi terrorystami nie przyniesie pokoju; tylko demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji” – powiedział Zełenski w poniedziałek wieczorem, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

„Jeśli cokolwiek podpisze się z tymi terrorystami – pokoju nie będzie. Jeśli coś się z nimi ustali – na pewno to złamią. Oddanie Rosji jakikolwiek elementu bezpieczeństwa innych – oznacza nową wojnę” – oświadczył Zełenski.

„Dlatego też potrzebna jest kontynuacja dotychczasowej polityki świadomych państw świata: tylko demontaż rosyjskich możliwości terrorystycznych, tylko wyzwolenie całej naszej ziemi i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój. Wierzę, że dojdziemy do tego” – podkreślił.

20:3205.12.2022

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu - podał w poniedziałek "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Jak powiedziały dziennikowi źródła, modyfikacji dokonano, by uniknąć ryzyka "szerszej wojny z Rosją". Na skutek dokonanych zmian, wyrzutnie HIMARS przekazane Kijowowi nie są zdolne do wystrzeliwania rakiet takich jak ATACMS o zasięgu do 300 km.

O rakiety te od dawna zabiegali Ukraińcy, lecz Biały Dom konsekwentnie im ich odmawiał. Jak powiedział w listopadzie prezydent Joe Biden, robił to, bo nie chciał, by Ukraińcy mogli uderzać na terytorium Rosji. Wcześniej Pentagon tłumaczył, że zdecydowana większość celów dla ukraińskich sił zbrojnych znajduje się w zasięgu dostarczonych Ukrainie rakiet GMLRS, tj. 70-80 km.

Mimo to, według agencji Reutera, Pentagon rozważa obecnie produkcję na potrzeby Ukrainy pocisków GLSDB o zasięgu 150 km. USA już wcześniej dostarczyły też rakiety przeciwradarowe HARM oraz przeciwokrętowe Harpoon, ale mają one węższe zastosowanie, niż te wystrzeliwane z HIMARS.

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder odmówił komentarza na temat rewelacji "WSJ" ze względów "bezpieczeństwa operacyjnego".

20:1105.12.2022

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.

Jak tłumaczyła ambasador w artykule, cytowanym przez agencję dpa, poprawa stosunków Berlina z Moskwą przez ostatnie kilkadziesiąt lat ugruntowała po stronie niemieckiej przekonanie, że wzajemne zależności doprowadzą do stabilności, przejrzystości, a ostatecznie - do zmian systemowych. Takie myślenie „okazało się błędne” - napisała Haber.

„Zignorowaliśmy sygnały ostrzegawcze i nie potraktowaliśmy krytyki ze strony naszych sojuszników i partnerów tak poważnie, jak powinniśmy – szczególnie w odniesieniu do geopolitycznych implikacji gazociągu Nord Stream 2” – przyznała, podkreślając, że „to już koniec”.

Haber wyjaśniła, że nastąpiła zmiana w polityce Niemiec, które „zdecydowanie obrały nowy kurs w kilku obszarach, takich jak większe uniezależnienie się od rosyjskiej energii, eksport broni na Ukrainę czy duży wzrost wydatków na obronność”.

„Należy dostrzec, jak daleko zaszły Niemcy w tak krótkim czasie. Ta zmiana jest prawdziwa i trwała” – podkreśliła Haber. Dodała, że ta zmiana pozwala na umocnienie „i tak już bliskich relacji z sojusznikami Niemiec, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi”.

Jak przypomina dpa, w ostatnich latach rząd USA ostro krytykował zaangażowanie Niemiec w powstanie gazociągu Nord Stream 2, co od dawna „wywoływało niezadowolenie i napięcia” w relacjach między Berlinem a Waszyngtonem.

19:0505.12.2022

Operator energetyczny Ukrenerho ogłosił awaryjne wyłączenia energii elektrycznej we wszystkich obwodach Ukrainy z powodu zmniejszenia mocy wytwórczych, spowodowanego rosyjskim ostrzałem rakietowym - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.

"Ze względu na skutki ostrzału niektóre elektrownie przez pewien czas nie będą mogły pracować z pełną mocą. To, w połączeniu z nasileniem się mrozu w ciągu najbliższej doby, doprowadzi do zwiększenia deficytu mocy w systemie. W celu zachowania równowagi między produkcją a zużyciem energii we wszystkich regionach Ukrainy zostanie wprowadzony tryb awaryjnego wyłączenia - poinformowała spółka w oświadczeniu na Facebooku w poniedziałek wieczorem.

Zaznaczono, że w pierwszej kolejności energia kierowana będzie do obiektów infrastruktury krytycznej: szpitali, zakładów wodociągowych, kotłowni.

Koncern Ukrenerho poinformował, że sytuacja jest trudna, ale na razie możliwa do kontrolowania, podkreślając, że ukraiński system energetyczny zachował integralność i nadal działa w synchronizacji z siecią w UE.

"Ekipy naprawcze Ukrenerho wraz z kolegami z regionów i przedsiębiorstw energetycznych rozpoczęły poawaryjne prace naprawcze w obiektach energetycznych w Odessie i innych regionach" - opisał sytuację operator systemu energetycznego.

"Tam, gdzie jest to możliwe, odbiorcy mają już energię" - podkreśliła firma.

18:3705.12.2022

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek o „przeprowadzonych przez Ukrainę dwóch próbach ataków” bezzałogowcami na lotniska wojskowe na terytorium Rosji - w Riazaniu i Engelsie, a także o śmierci trzech wojskowych oraz „lekkich uszkodzeniach” dwóch samolotów – podaje w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.

W poniedziałek rano media niezależne powiadomiły o dwóch niemal jednoczesnych eksplozjach na lotniskach pod Riazaniem (Diagilewo) i miastem Engels, w europejskiej części Rosji. W wyniku wybuchów zginęły co najmniej trzy osoby, uszkodzono też kilka samolotów wojskowych - informował niezależny rosyjski portal Meduza.

Według oświadczenia ministerstwa obrony drony zostały zestrzelone, jednak ich fragmenty „nieznacznie uszkodziły korpusy dwóch samolotów”. Zginęli trzej wojskowi, a czterej zostali ranni - zakomunikowano.

Meduza podawała, że na lotnisku w pobliżu Riazania eksplodowała cysterna z benzyną. W konsekwencji tego zdarzenia, a także spowodowanego nim pożaru co najmniej trzy osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych. Jeden z samolotów został uszkodzony.

Z kolei na pasie startowym w bazie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Engels, w obwodzie saratowskim, miało dojść do wybuchu bezzałogowego aparatu latającego. Uszkodzono dwa strategiczne bombowce Tu-95, dwie osoby zostały ranne - powiadomiła Meduza za kanałem Baza na Telegramie.

Baza lotnicza w pobliżu miasta Engels jest wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Z lotniska startują bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwują pociski manewrujące w kierunku sąsiedniego kraju.

Riazań leży około 200 km na południowy wschód od Moskwy. Baza lotnicza w mieście Engels znajduje się około 800 km od granicy z Ukrainą, natomiast miejsca obu wybuchów dzieli odległość około 650 km.

18:1505.12.2022

Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksij Kułeba.

Kułeba dodał, że brak dostaw energii elektrycznej, to awaryjne odłączenia mocy. Wahania napięcia prądu były - według Kułeby - pojedyncze, obecnie sytuacja się ustabilizowała.

Szef kijowskiej administracji dodał, że władze w najbliższym czasie przedstawią bardziej szczegółowe informacje na temat skutków ataku. Jednocześnie zwrócił uwagę na działania sił obrony powietrznej w rejonie Kijowa.

"Mamy przykłady udanego działania obrony przeciwlotniczej w Kijowie. Mamy dobre wyniki. Niestety, jeden z pocisków uderzył w obiekt infrastruktury. Mogę powiedzieć, że nie widzimy jeszcze żadnych krytycznych konsekwencji, ale więcej szczegółów podamy później" - dodał.

17:1205.12.2022

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 60 z wystrzelonych w poniedziałek ponad 70 rosyjskich rakiet, wycelowanych w cele na Ukrainie - przekazały Siły Powietrzne w komunikacie. Był to już dziewiąty zmasowany atak agresora na obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej.

Jak podano na podstawie wstępnych ustaleń, 38 rakiet Ch-101/Ch-555 zostało odpalonych z ośmiu samolotów Tu-95 z regionu Morza Kaspijskiego i Wołgodońska w obwodzie rostowskim w Rosji.

„Przeciwnik zaatakował także 22 rakietami typu Kalibr z okrętów Floty Czarnomorskiej” – podały Siły Powietrzne w komunikacie w komuniatorze Telegram.

Ponadto z regionu Morza Czarnego bombowce strategiczne Tu-22M3 wystrzeliły trzy rakiety manewrujące Ch-22, a myśliwce Su-35 – sześć rakiet lotniczych Ch-59 i jedną Ch-31P.

16:5705.12.2022

Władimir Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym Krymem – powiadomił w poniedziałek portal Hromadske, powołując się na komunikat Kremla.

Ukraiński portal zaznaczył, że jako potwierdzenie tej wiadomości w Rosji opublikowano nagranie z wnętrza samochodu, za kierownicą którego jechał Putin. Towarzyszył mu wicepremier Marat Chusnullin, który odpowiadał za naprawę mostu.

W październiku na moście na zaanektowany Krym doszło do wybuchu, w wyniku którego uszkodzona została część samochodowa tej trasy, ważnej dla przerzutu wojsk i dostaw dla sił rosyjskich, atakujących południe Ukrainy. Rosja oskarżyła o ten akt dywersji ukraińskie służby specjalne.

16:3105.12.2022

  • System energetyczny kraju funkcjonuje i pozostaje nienaruszony - informuje premier Ukrainy Denys Szmyhal.
16:3005.12.2022

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po kolejnym zmasowanym ostrzale rakietowym Ukrainy przeprowadzonym przez wojska agresora.

„Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, energetykom i naszemu narodowi. Obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, energetycy już zaczęli przywracać dostawy prądu. Nasz naród nigdy się nie poddaje. Chwała Ukrainie” – powiedział Zełenski w krótkim nagraniu opublikowanym na Telegramie w poniedziałek po południu.

Wcześniej Rosja przeprowadziła kolejny, już dziewiąty od października, zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

16:2605.12.2022

Co najmniej dwie osoby zginęły w poniedziałek w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech godzin alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju. W niektórych regionach są problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania.

O dwóch ofiarach śmiertelnych rosyjskich bombardowań poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

„Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni” – napisał w serwisie Telegram. „Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych” – dodał w kolejnym wpisie.

W trakcie alarmu sieci społecznościowe i media donosiły o wybuchach w Odessie oraz m.in. w obwodach: zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim. Pisano również o strąceniu kilku rosyjskich pocisków przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

16:0205.12.2022

Mołdawski operator energetyczny Moldelectrica informuje o zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę; w strefie przygranicznej znaleziono rakietę - poinformował mołdawski portal noi.md.

"Możliwe są przerwy w dostawie prądu" - podała spółka.

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oświadczył, że w przypadku takiej sytuacji wszystkie służby publiczne są gotowe do interwencji i przywrócenia zasilania w jak najszybszym czasie.

"Apeluję o ostrożność i gotowość" - powiedział.

Przerwy w dostawie prądu dotknęły stolicę kraju - Kiszyniów. Z kolei mieszkańcy lewego brzegu Dniestru spodziewają się, że wkrótce mogą całkowicie stracić zasilanie. Władze nie poinformowały jeszcze o tym, gdzie prąd będzie wyłączany.

Portal przypominał, że 23 listopada, po rosyjskich uderzeniach rakietowych na Ukrainę, w Mołdawii doszło do masowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Tysiące odbiorców zostały bez prądu, który przywrócono dopiero następnego dnia. Wcześniej podobne przerwy wywołane atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę miały miejsce 15 listopada. Wówczas nie działały sieci kilku operatorów telefonii komórkowej.

15:5005.12.2022

Dziesięć [rosyjskich] pocisków zostało zarejestrowanych na obszarze obwodu kijowskiego, a dziewięć z nich zostało zestrzelonych. Informacje są wyjaśniane, informuje Kijowska Państwowa Administracja Miasta.

15:1405.12.2022

Władze Odessy, na południu Ukrainy, powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono w poniedziałek prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, powiadomiono o przerwie w dostawach prądu.

W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomiły tamtejsze władze. W powietrzu wciąż są rosyjskie rakiety; istnieje groźba powtórnych ataków – podały władze miasta.

Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, powiadomił w Telegramie, że należy spodziewać się jeszcze „trzeciej fali ostrzału”.

14:4005.12.2022

Coraz więcej gwałtów popełnianych przez rosyjskich żołnierzy

Wraz z wyzwalaniem kolejnych terytoriów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji odnotowujemy coraz większą liczbę gwałtów popełnianych przez żołnierzy agresora; ofiary tych zbrodni to ludzie w bardzo różnym wieku, bez względu na płeć - poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin w rozmowie z niemieckimi i francuskimi mediami.

Przemoc seksualna jest wykorzystywana przez dowództwo wroga jako narzędzie prowadzenia wojny i nasiliła się w ostatnich tygodniach. Cztery miesiące temu mieliśmy 40 zarejestrowanych przypadków gwałtów, obecnie mamy ich już 110 i ta liczba stale wzrasta. W rzeczywistości jest z pewnością znacznie wyższa - oznajmił Kostin w wypowiedzi dla gazet z niemieckiej grupy medialnej Funke i francuskiego dziennika "Ouest-France". Ocenę prokuratora zacytował w poniedziałek portal międzynarodowego nadawcy Euronews.

"Gwałcone są (nawet) dzieci i osoby starsze. W obwodzie kijowskim pięcioletnia dziewczynka została zgwałcona po tym, jak spotkało to jej 30-letnią matkę. Naszej prokuraturze udało się ustalić podejrzanego, lecz (sprawca) niestety nie przebywa już na terenach kontrolowanych przez Ukrainę" - powiedział Kostin.

"Odnotowaliśmy liczne przypadki gwałtów po wyzwoleniu obwodu kijowskiego. Potem to samo było w obwodach charkowskim i chersońskim. Otrzymujemy również informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poprzez krewnych i przyjaciół o gwałtach w innych częściach kraju, które nie znajdują się jeszcze pod kontrolą Ukrainy. W wielu przypadkach ludzie są gwałceni, torturowani, a następnie zabijani przez rosyjskich żołnierzy. Często te gwałty odbywają się na oczach członków rodzin, w tym dzieci. Jesteśmy przekonani, że to metoda wojenna mająca na celu podkopanie morale Ukraińców oraz (...) zastraszenie (naszych obywateli)" - podkreślił prokurator.

Jak dodał, w wielu przypadkach dowódcy wroga akceptują takie postępowanie swoich podwładnych, a nawet popierają przemoc seksualną lub zachęcają żołnierzy do jej stosowania wobec mieszkańców podbitych terenów.

14:3705.12.2022

Prezydent Zełenski: Ten rok pokazał siłę wolontariuszy; Ukraina docenia wysiłki każdego z was

W tym roku cały świat zobaczył niesamowitą siłę wolontariuszy i ich wielki wkład w nasze zwycięstwo - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w który obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ukraina docenia wysiłki każdego z was - podkreślił.

Cały świat widzi, jak wolontariusze potrafią w kilka godzin zebrać pieniądze na drony, karetki pogotowia czy bieliznę termiczną - napisał ukraiński prezydent. "Jak są w stanie zdobyć wszystko. Kupić wszystko. Dostarczyć wszystko. A później znów zdobyć, kupić i dostarczyć, bo to nie wystarczyło" - kontynuował Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych.

"Ukraina docenia wysiłki każdego z was. Dziękujemy za wasze dobre serca i niestrudzoną pracę!" - podkreślił prezydent.

14:0805.12.2022

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęły dwie osoby w obwodzie zaporoskim

W wyniku trwającego w poniedziałek zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje; w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne – poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

13:3505.12.2022

Lokalne władze: ruch oporu w okupowanym Mariupolu zniszczył co najmniej dwa rosyjskie systemy S-300

Ruch oporu w zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, w nocy z piątku na sobotę zniszczył co najmniej dwa systemy rakietowe S-300 należące do sił wroga - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - M. Maląg o najnowszych danych dotyczących bezrobocia

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 85

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Kijowscy sataniści dostali się do

kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Szukając powiązań ze światem rosyjskim. Zabierają cerkiewny majątek. Duchowni i parafianie są bici. Jednak prześladowania UPC zaczęły się dużo wcześniej. UPC i Mińsk porozumiały się w sprawie jego nieudanej reelekcji. Prezydenci Ukrainy nie wyróżniali się jednak wcześniej siłą wiary. Modlili się tylko do pieniędzy.

Nie o nich chodzi, ale o fundamentalne prawa ustanowione przez ich rzekomo demokratyczną konstytucję, są deptane, a wierzący w obawie przed różnymi obrzydliwościami zmuszani do uczęszczania do „właściwych” kościołów.

Dlatego obecne władze ukraińskie jawnie stały się wrogami Chrystusa i prawosławia. Tak powinien być traktowany przez cały chrześcijański świat.

I oczywiście kijowscy zdrajcy Chrystusa powinni pamiętać o słowach Pisma Świętego: „Nie spojrzę na was z litością, nie oszczędzę was. Odpłacę

wam za wasze postępowanie i obrzydliwe praktyki wśród was.

poznacie, że to Ja, Pan, uderzam was

(Ezech. 7:9).
O
Onuca Putina
2 grudnia, 13:52, Gość:

Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??

Bo USrael nie podlega niestety ZADNYM prawom i robia, morduja gdzie chca, kogo chca i kiedy chca. "Nasz rzad niestety rowniez zrobil z nas niewolnikow tego bandyckiego imerium oddajac im NAWET tajemnice bankowe i wiele innych.

O
Onuca Putina
2 grudnia, 14:06, Gość:

Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,

Nie tracmy nadzieii. Wladimir da rade.

O
Onuca Putina
Moze tak przy okazji faszysci UPAinscy zajma sie morderstwami i zbrodniami na Polakach. W koncu wymordowali nas 60 tys.
G
Gość
Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,
G
Gość
Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??
G
Gość
Jest wojna, takie sytuacje się zdarzają. Czyż nie?
s
seba
Dwa lata covid i jedna jedyna prawda najprawdziwsza która była w mediach czyli zbawienny płyn dożylny i maseczki a teraz taka sama jedna jedyna prawda najprawdziwsza to co piszą i mówią o tej wojnie ukraincy ... Jak cos przeciw szczepieniom to foliarz i szur a jak coś przeciw ukrainie to ruska onuca i muzyka gra na nowo ...
a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie