Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Unia Europejska ma zawrzeć kompromis z Rosją w sprawie dostaw do Kaliningradu. Czy Litwa wyrazi na to zgodę?

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wagony towarowe na stacji w Kaliningradzie
Wagony towarowe na stacji w Kaliningradzie Fot. AP/Associated Press/East News
W Unii Europejskiej mają trwać rozmowy na temat kompromisu w sprawie dostaw z Rosji do obwodu kaliningradzkiego. Chodzi o dostarczanie towarów sankcjonowanych, których dostawy, ze względu na unijne sankcje, zablokowała Litwa. Z powodu tej decyzji Federacja Rosyjska nie mogła transportować produktów do Kaliningradu.

Celem kompromisu ma być rozładowanie napięcia, które wzrosło po decyzji litewskiego rządu o zablokowaniu dostaw sankcjonowanych towarów. Powstały obawy, że jeżeli wstrzymanie dostaw się utrzyma, to Federacja Rosyjska może się uciec do działań militarnych.

Według agencji Reutera, głównym zainteresowanym zniesieniem ograniczeń są Niemcy. Ma to być spowodowane stacjonowaniem na Litwie dużej liczby niemieckich żołnierzy, którzy w wypadku konfliktu zostaliby do niego wciągnięci. Władze zachodniego sąsiada Polski obawiają się również, że Kreml może całkowicie odciąć dostawy gazu, co znacząco uderzyłoby w niemiecką gospodarkę, .

– Musimy się zmierzyć z rzeczywistością. Putin ma znacznie większy wpływ niż my. W naszym interesie jest znalezienie kompromisu – miała powiedzieć osoba posiadająca wiedzę na temat prowadzonych rozmów, na którą powołuje się agencja Reutera.

Dyplomata miał również zaznaczyć, że dla Rosji „Kaliningrad jest święty”, co zwiększa ryzyko zaognienia konfliktu.

Litwini obawiają się odblokowania dostaw

Głównym argumentem, który miałby tłumaczyć zawarcie kompromisu, jest fakt, że dostarczanie towarów przez Rosję do Kaliningradu nie jest handlem międzynarodowym. Odpowiedzialność za to, gdzie ostatecznie trafi towar, spadnie jednak na Litwę, która będzie odpowiadała za kontrolę dostaw pod względem celu ich transportu, co również może się wiązać z napięciami na linii Moskwa-Wilno.

Innym uzasadnieniem kompromisu jest kwestia humanitarna. Unijni urzędnicy tłumaczą, że sytuacja w obwodzie kaliningradzkim jest zła, choć jeszcze nie wszystkie sankcje weszły tam w życie.

Litwa ma obawy, ponieważ taki ruch mógłby zostać odebrany jako ustępstwa wobec polityki Władimira Putina.

– Sankcje muszą być egzekwowane. Podejmowane decyzje nie mogą podważać wiarygodności i efektywności polityki unijnych ograniczeń – przekazał rzecznik litewskiego resortu dyplomacji.

Według Reutera, decyzja w sprawie ewentualnego kompromisu może zapaść w przyszłym tygodniu, przed 10 lipca, kiedy wejdzie w życie zakaz transoprtowania rosyjskiego cementu i alkoholu przez terytorium Europy.

Źródło: Agencja Reutera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie. Unia Europejska ma zawrzeć kompromis z Rosją w sprawie dostaw do Kaliningradu. Czy Litwa wyrazi na to zgodę? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie