Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Radomyśla odwiedził groby bohaterów "pory burz"

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Znicz na mogile księdza Franciszka Latowicza - kapelana oddziału Armii Krajowej Ojca Jana
Znicz na mogile księdza Franciszka Latowicza - kapelana oddziału Armii Krajowej Ojca Jana Dawid Wąsikowski
W czasie Zaduszek wójt Jan Pyrkosz odwiedził groby bohaterów, którzy w ”porze burz” zasłużyli się ojczyźnie, stali się ofiarami wojen albo represji aparatu komunistycznego.

Na cmentarzu parafialnym w Pniowie znajdują się mogiły księdza doktora Franciszka Lądowicza (Ⴕ 1973 kapelana Oddziału AK Ojca Jana), jego brata Stanisława (Ⴕ 1988) - żołnierza organizacji WiN), pułkownika Dominika Jabłoszewskiego (Ⴕ 1843), pułkownika Felicjana Wierzbickiego (Ⴕ 1846).

Znajduje się tam również nagrobek braci Antoniego i Franciszka Kozłowskich. Pierwszy z nich zginął w obronie Lwowa w 1919 roku, natomiast Franciszek, ranny w bitwie warszawskiej w 1920 roku, zmarł niespełna rok później. Na pniowskiej nekropolii znajduje się również Grób Nieznanego Żołnierza.

Wójt Jan Pyrkosz i Jacek Dudek odwiedzili wszystkie te mogiły zmarłych, a na cmentarzu parafialnym w Woli Rzeczyckiej – grób kapitana AK i WiN Melchiora Batorskiego(Ⴕ 2011), zapalając znicze i oddając cześć ich pamięci.

Latem tego roku poświęcony został krzyż i tablica upamiętniająca ofiary antykomunistycznego podziemia więzione w sowieckim obozie NKWD w Żabnie. To miejsce zostało również odwiedzone przez wójta ku pamięci ich ofiary dla wolnej Polski.

Natomiast 7 listopada wójt udał się na cmentarz wojenny w Łążku Chwałowskim, gdzie znajdują się groby pomordowanych w lutym 1942 roku rodzin z tej miejscowości, w ramach okrutnej pacyfikacji.

Znicz pamięci został również zapalony przed tablicą upamiętniającą postać mjr Tadeusza Kirchnera, znajdującą się na froncie budynku WDK w Chwałowicach. Major Tadeusz Kirchner to pochodzący z Chwałowic oficer wojska polskiego, wybitny lekkoatleta, który został zamordowany przez sowieckie NKWD w Charkowie w 1940 roku, jako jedna z ofiar „zbrodni katyńskiej”.

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, oraz w czasie Zaduszek, pamięć o bohaterach i ofiarach wojen jest szczególnie pielęgnowana w Gminie Radomyśl nad Sanem.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie