Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wprowadzili do parafii w Stalowej Woli relikwię świętej Rity, patronki spraw beznadziejnych [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Relikwiarz z cząstką habitu świętej Rity umieszczono u stóp figury patronki rozwiązywania spraw beznadziejnych
Relikwiarz z cząstką habitu świętej Rity umieszczono u stóp figury patronki rozwiązywania spraw beznadziejnych Zdzisław Surowaniec
Cząstka habitu, w jakim pochowana została święta Rita, jako relikwia została w niedzielę 17 stycznia wprowadzona do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli, gdzie pracują księża michalici. Relikwiarz umieszczono u stóp figury świętej, której wierni powierzają sprawy beznadziejne.

Życie świętej Rity przypomniał zaproszony do wygłoszenia kazania augustianin ojciec Beniamin Kuczała. - Kazanie będzie z półtorej godziny, tylko proszę się nie martwić, jak ktoś uśnie – zażartował.

Rita należy do najbardziej popularnych świętych na świecie. Urodziła się około 1380 roku w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) we Włoszech. Była jedynym dzieckiem swoich rodziców. Według podania miała być dzieckiem wymodlonym. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita jest jego zdrobnieniem). Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Związek ten był podobno bardzo nieudany. Porywczy, brutalny mąż był powodem wielu jej dramatów.

- Nie jest to do końca prawdą, to troszkę podbarwia nam życiorys Rity, żeby był bardziej dramatyczny. Znając jej rodziców, jest nie do pomyślenia, żeby oddali ją mężczyźnie tak bardzo gwałtownemu. Faktem jest, że Paulo był porywczy, starał się kochać Ritę tak jak umiał ale nie zawsze mu to wychodziło, ponieważ wzrastał w społeczności gdzie panowała vendetta, zemsta – mówił zakonnik. Mąż Rity zginął zabity w porachunkach zwaśnionych rodów.

Rita była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Bojąc się, by nie kontynuowali wendetty, prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj młodzieńcy, którzy planowali pomścić ojca, zmarli podczas epidemii.

Rita wybaczyła zabójcom uśmiercenie jej męża. Jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Ponieważ była analfabetką, została przyjęta do sióstr konwersek, które były przeznaczone do codziennej posługi w klasztorze. Z całą radością, z miłości dla Oblubieńca, spełniała najniższe posługi w klasztorze.

Zmarła 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś. Sanktuarium świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem licznych pielgrzymek.

Podczas Mszy świętej w kościele Trójcy Przenajświętszej odprawione zostało nabożeństwo do świętej Rity z litanią. Została poświęcona figura świętej i umieszczenie relikwii w przygotowanym dla nich miejscu.

- Módlcie się do świętej Rity, pamiętając o naszym powołaniu, o tym do czego wezwał nas Bóg. Warto pamiętać że nie wzięliśmy się na ziemi z przypadku, ze pochodzimy z miłości Bożej. Tak samo jak Święta Rita. Warto ją prosić żeby wyjednała nam dar wspólnego zbawienia, żebyśmy kiedyś stanęli przed Chrystusem wspólnie i zobaczyli w nim sędziego, który jest naszym przyjacielem, jednocześnie adwokatem, obrońcą, sędzią który odnowi w nas to co jest dobre. Abyśmy za wstawiennictwem świętej Rity kiedyś stanęli przed Panem, jako naszym Bogiem i przyjacielem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie