WR Chess Masters w Duesseldorfie. Czwarty z rzędu remis Dudy

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z reprezentantem Indii Rameshbabu Praggnanandhaą w 5. rundzie arcymistrzowskiego turnieju WR Chess Masters w Duesseldorfie. Polak zgromadził 2 pkt i dzieli 6-10. miejsce. Na prowadzeniu umocnił się Levon Aronian z USA - 4.

Wtorkowa partia klasyfikowanego na 21. miejscu w rankingu światowym 24-letniego Dudy z młodszym o cztery lata utalentowanym Hindusem (46. FIDE) zakończyła się po 34 posunięciach. Był to czwarty z rzędu remis arcymistrza z Wieliczki.

Na inaugurację turnieju najlepszy polski szachista przegrał czarnymi z urodzonym na Filipinach reprezentantem USA Wesleyem So (8. FIDE), w drugiej rundzie zremisował z wiceliderem światowego rankingu Janem Niepomniaszczim, który wystąpi w meczu o mistrzostwo globu z Chińczykiem Dingiem Lirenem (7 kwietnia – 1 maja, Astana), w trzeciej podzielił punkt z innym Rosjaninem, także grającym pod flagą FIDE, Andriejem Jesipienką, a w czwartej nie rozstrzygnął pojedynku z liderem Aronianem.

Tuż za półmetkiem turnieju, po pięciu z dziewięciu rund, prowadzący w klasyfikacji Aronian powiększył przewagę nad rywalami, dzięki wygranej z Holendrem Anishem Girim. O punkt wyprzedza So i najmłodszego z uczestników, 16-letniego Dommaraju Gukesha z Indii.

W środę w szóstej rundzie Duda zmierzy się białymi z reprezentantem gospodarzy Vincentem Keymerem, który pokonał Nodirbeka Abdusattorowa z Uzbekistanu i także ma 2 pkt. Aż pięciu, czyli połowa uczestników turnieju legitymuje się takim samym dorobkiem jak Polak.

Do soboty 10 arcymistrzów rywalizować będzie w hotelu Hyatt Regency w Duesseldorfie w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. Tempo gry to 120 minut na pierwsze 40 ruchów, 60 minut na następne 20 posunięć i 15 minut na dokończenie pojedynku. Od 61. posunięcia obowiązuje 30-sekundowy dodatek po każdym ruchu.

Impreza jest pierwszym od blisko czterech lat prywatnie organizowanym superturniejem w Niemczech. Głównym sponsorem jest WR Events GmbH, firma zajmująca się organizacją imprez i konferencji. Pula nagród wynosi 130 tysięcy euro. Trzej pierwsi w klasyfikacji otrzymają - odpowiednio - 40, 25 i 15 tys., a ostatni zawodnik - 5 tys. euro.