Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniała Sarmacja w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega

/gli/
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Adam Wójcik jest zachwycony obrazami Dariusza Kalety.
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Adam Wójcik jest zachwycony obrazami Dariusza Kalety. G. Lipiec
Obrazy prezentujące najpiękniejszy okres w historii Rzeczpospolitej można oglądać w podziemiach zamku dzikowskiego.

Dariusz Kaleta:

Urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki w Katowicach. W dorobku ma udział w licznych wystawach w kraju oraz zagranicą. Obecnie pełni funkcję dyrektora kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej.

- Zawsze waham się, kiedy przychodzi zgłoszenie organizacji takiego przedsięwzięcia. W końcu muzeum nie jest chyba odpowiednim miejscem na prezentację współczesnego malarstwa - tłumaczy Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Tym razem sprawa była zupełnie inna, bo przełom XVI i XVII wieku to szczególny moment w dziejach naszego kraju. To okres, kiedy staliśmy się prawdziwą potęgą polityczną, militarną oraz kulturową w skali ówczesnej Europy. Dlatego te obrazy musiały choć na chwilę trafić do Dzikowa.

Kilkanaście prac przedstawia między innymi polskie rycerstwo, zamki oraz postacie fantastyczne, takie jak smoki, które dodają im oryginalności i współczesnej świeżości.

- Mogę je oglądać wielokrotnie, i nadal czymś mnie zaskakują. Zresztą osoby, które były na wernisażu są zachwycone zdolnościami Dariusza Kalety - mówi dyrektor.

Jak dodaje Adam Wójcik promocja kultury staropolskiej będzie w przyszłości jednym z nieodłącznych elementów w codziennej działalności tarnobrzeskiego muzeum.

- Takim moim małym marzeniem jest, zorganizowanie tuż obok zamku dzikowskiego, festiwalu kultury staropolskiej. Oczywiście stanie się to możliwe dopiero po zakończeniu prac remontowych w dawnej rezydencji rodu Tarnowskich.

Wystawa obrazów Dariusza Kalety potrwa do końca października. Natomiast podziemia zamku dzikowskiego są czynne dla zwiedzających we wtorki, środy, czwartki oraz piątki od godz. 10 do 16, a w niedzielę od godz. 13 do 17. Cena biletu: 4,5 zł. - normalny, 2,5 zł. - ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie