Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniała wycieczka harcerzy z parafii Wola Rzeczycka

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
„Bieszczadnicy” w drodze na obóz mieli postój w Warszawie na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
„Bieszczadnicy” w drodze na obóz mieli postój w Warszawie na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Bieszczadnicy
W ramach Harcerskiej Akcji Letniej zuchy i harcerze ze szczepu ZHP „Bieszczadnicy” z parafii Wola Rzeczycka udali się do miejscowości Przerwanki, bazy harcerskiej Hufca ZHP Otwock niedaleko Giżycka i Węgorzewa w województwie warmińsko-mazurskim.

Wypoczynek rozpoczęli od udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będąc w Warszawie zobaczyli Muzeum Wojska Polskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, a póżniej podziwiali Stare Miasto.

O godzinie 17 oddali hołd Powstańcom Warszawskim przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowy na Powązkach oraz uczestniczyli w akcji muzycznej „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki- wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnego dnia dotarli do miejsca zakwaterowania czyli do Przerwanek, małej wioski oddalonej od Giżycka o 17 kilometrów.

Tegoroczny obóz nosił nazwę: Wyspa Wykuwania Charakterów. Zgodnie z fabułą obozu uczestnicy byli podzieleni na cztery drużyny: „Mężnych”, „Odważnych”, „Dzielnych”, „Śmiałych”. Każdego dnia pracowali z kolejnym punktem Prawa Harcerskiego. Wyniki konkurencji w dużym stopniu pokazały zgranie drużyn i ich wiedzę na temat grupy.

Na obozie, gdzie panowały survivalowe warunki, uczestnicy doskonalili swoje umiejętności z zakresu technik harcerskich, głównie: pionierki, terenoznawstwa, przyrodoznawstwa, sygnalizacji i szyfrów oraz samarytanki. Harcerki i harcerze mieli zadania związane z Prawem Harcerskim, do każdego dnia zostały dostosowane sprawności zuchowe i harcerskie do zdobycia, a przede wszystkim na każdy dzień zaplanowana była „próba wodza”. Zajęcia i zabawy obejmowały poziom artystyczny. Harcerze wykazali się umiejętnościami wokalnymi, aktorskimi i tanecznymi.

Celem głównym obozu było poznanie się wzajemne i zżycie uczestników należących do różnych drużyn w czasie bycia ze sobą na co dzień. W programie obozu znalazły się również treści z zakresu profilaktyki m.in. relacje rówieśnicze, sposoby spędzania wolnego czasu, asertywność, itp. Ważnym zadaniem było utrwalenie i doskonalenie wiedzy zdobywanej w pracy śródrocznej z zakresu technik harcerskich czyli wyrobienie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu.

Wszyscy postarali się również pobudzić do działania wyobraźnię poprzez różnorodne zadania wymagające pomysłowości. Podkreślono również potrzebę ochrony środowiska naturalnego w którym żyjemy, aby mogło służyć następnym pokoleniom. Oprócz ścisłej pracy harcerskiej podczas obozu harcerskiego uczestnicy zobaczyli: „Wilczy Szaniec”- wojenną kwaterę Adolfa Hitlera w Gierłoży, bunkier Heinricha Himmlera w Pozezdrze pokaz wojskowych statków powietrznych w Giżycku „Mazury AirShow”, Świętą Lipkę, sanktuarium Maryjne z bogato zdobionym prospektem organów należącym do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie.

Do atrakcji należały rejs statkiem po łabędzim szlaku, spływ kajakowy po jeziorze Gołdopiwo i rzeką Sapiną, a także koncert EKT Gdynia z piosenką szantową.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie