Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia na scenie - jubileusz Teatru Amatorskiego z MDK

Zdzisław Surowaniec
Obecny teatr w nowoczesnej etiudzie teatralnej.
Obecny teatr w nowoczesnej etiudzie teatralnej. Zdzisław Surowaniec
Teatrowi Amatorskiemu imienia Józefa Żmudy z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli stuknęło sześćdziesiąt pięć lat. Na byłych i aktualnych członków zespołu spadł w sobotę deszcz nagród i podziękowań podczas wieczornej gali.

Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury:

- W ten wieczór spotkali się reprezentanci wszystkich twórców mających wpływ na architekturę teatru. Zgodnie z prawem, dzieła architektury liczącej ponad pięćdziesiąt lat są już zabytkiem. Cieszmy się więc z p[piękna, dostojności, szlachetności detali szacownego Jubilata.

Obsada sprzed trzydziestu lat Małgorzata i Antoni Kopytowie oraz Archanioł Gabriel.
Obsada sprzed trzydziestu lat Małgorzata i Antoni Kopytowie oraz Archanioł Gabriel. Zdzisław Surowaniec

Obsada sprzed trzydziestu lat Małgorzata i Antoni Kopytowie oraz Archanioł Gabriel.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Przy scenie, na poziomie widowni, stanął stół pamiętający legendarnego patrona zespołu Józefa Żmudę - genialnego aktora i reżysera, za którego czasów zespół odnosił największe sukcesy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. A przy stole zasiedli najstarsi i byli członkowie zespołu, wspominający teatralne role. Wśród gości na widowni były także córki Józefa Żmudy, wnuczki i prawnuczka.

REŻYSER ODCHODZI

Jednym z prowadzących wieczór był obecny reżyser Wawrzyniec Ciesielski, który tylko do końca roku będzie prowadził zespół. Odchodzi. Natomiast dyrektor domu kultury Marek Gruchota powiedział: - Teatr to nie budynek, nie da się go zburzyć. Delikatną architekturę teatru tworzy praca, zdolności, talenty, pasja autorów, aktorów, reżyserów, scenografów, kompozytorów, krawcowych, stolarzy, elektryków, akustyków, krytyków, dziennikarzy oraz ciekawość, życzliwość publiczności, a także szczodrość mecenasów i sponsorów.

Było mnóstwo wspomnień. Aktorzy przypomnieli fragmenty spektakli, "Krakowiaków i górali", "Zemsty" - wyreżyserowanej przez Żmudę i Ciesielskiego, "Tato, tato sprawa się rypła" oraz "Betlejem Polskie", które gotowe do wystawienia, nie odbyło się z powodu wprowadzenia stanu wojennego. Wystąpili aktorzy z obsady sprzed trzydziestu lat - jako święta rodzina Małgorzata i Antoni Kopytowie, jako Archanioł Gabriel piszący te słowa. Również Chór Cantus i Zespół Pieśni i Tańca "Lasowiacy".

OMAR SANGARE

W kolejnej części trzygodzinnego wieczoru wystąpili goście, między innymi Teatr OKNA, kielecki teatr Ecce Homo, przedstawiciele wrocławskiego teatru Zielona Latania. Gościem specjalnym był Omar Sangare - amerykański aktor i reżyser rodem ze Stalowej Woli.

Wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła wręczył przyznaje przez prezydent Polski Złote Krzyże Zasługi Emilowi Brzozie i Longinowi Janikowi oraz Srebrny Krzyż Annie Płesze. Wicemarszałek Zygmunt Cholewiński przekazał teatrowi Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej dostali Kazimierz Jarem, Leszek Baran i Lila Wojciak. Trzynaście osób otrzymało dyplomy od ministra kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie