Wstrząs w ZG Rudna Główna. Jeden górnik zginął, trzech jest...

  Wstrząs w ZG Rudna Główna. Jeden górnik zginął, trzech jest poważnie rannych

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wstrząs w ZG Rudna Główna. Jeden górnik zginął, trzech jest poważnie rannych
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Do wstrząsu doszło o godzinie 9.58 w rejonie GG-1, Rudna Główna, oddział G-7. Zakładach Górniczych Rudna. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostało siedem osób, śmierć poniosła jedna osoba, operator samojezdnych maszyn górniczych. Górnik miał 58 lat, osierocił dwójkę dzieci.
  Akcja ratownicza zakończyła się po około 1, 5 godziny. Brało w niej udział sześć zastępów ratowniczych. Poszkodowani zostali odwiezieni do szpitali w Zielonej Górze, Legnicy i Lubinie.

  Prezes Zarządu KGHM ogłosił trzydniową żałobę.
  Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak złożył kondolencje dla rodziny zmarłego górnika i życzenia zdrowia dla osób przebywających w szpitalach.


  - W wyniku wstrząsu poszkodowanych zostało siedem osób. W trakcie akcji ratunkowej, była mowa o czterech górnikach. Trzech, których ratownicy wydostali na powierzchnię i jednego do którego próbowali dotrzeć. Już na powierzchni do lekarza zgłosiło się kolejnych trzech górników. W tym momencie możemy mówić o siedmiu poszkodowanych w tym jednej zmarłej – poinformowała Anna Osadczuk, rzecznik KGHM.
  Jak zaznaczyła, doszło do wyjątkowo silnego wstrząsu, który był trudny do przewidzenia, gdyż wstrząsy o różnej intensywności występują w kopalni regularnie.


  W ciągu ostatnich godzin to była już druga akcja ratunkowa w kopalni KGHM. Po północy na oddziale G3, w rejonie GG-1, ZG Rudna Główna zanotowano tzw. górniczą „szóstkę”. Skały przysypały operatora ładowarki. Górnikowi, który został uwolniony po godzinie, nic się nie stało.
  Czarna sobota w KGHM, ratownicy interweniowali już trzeci raz w dniu dzisiejszym.
  Jak się okazuje ratownicy dzisiaj mają dużo pracy. Jak informują na na facebookowym profilu 112Polkowice.pl "Przed godzina 14 doszło do pożaru taśmociągu w Zakładach Górniczych Polkowice - Sieroszowice. Na miejsce udali się ratownicy JRGH KGHM z Sobina. Pożar został już zalkalizowany. Ratownicy udali się do bazy. Jest to już trzecia dziś poważna akcja w polkowickich kopalniach."


  Zobacz jak wygląda praca w kopalni miedzi KGHM

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo