Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Tarnobrzegu. Kwesta na ratowanie zabytkowego cmentarza

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Już po raz 22. wolontariusze zbierali datki na odnowę zabytkowych nagrobków na najstarszej tarnobrzeskiej nekropolii. Hojność odwiedzających cmentarze była bardzo duża. Do puszek wpadło 21 286 złotych! To najwyższa kwota w historii kwesty.

Na rzecz ratowania starej miechocińskiej nekropolii kwestowało 1 listopada ponad 70 wolontariuszy. Najmłodszym był czteroletni Mateusz.

- Najbardziej wzruszające momenty to te, w których zbiórkę wspierają sędziwe osoby oraz maluchy, którym rodzice wkładają pieniądze do rączki, żeby wrzuciły je do puszek. To uczenie od najmłodszych lat wspólnej odpowiedzialności za to, co jest dla nas najważniejsze, za naszą przeszłość. A przecież cmentarz na Piaskach to jest tarnobrzeska przeszłość. Spoczywa tu wiele wybitnych i zasłużonych dla miasta osób. Dzięki kweście wiele nagrobków zostało zrekonstruowanych i uratowanych - mówi Katarzyna Opioła, jedna z kwestujących.

Każdy, kto wsparł kwestę otrzymał cegiełkę - zaproszenie na nastrojowy koncert, który odbędzie się w Dzień Zaduszny w kaplicy cmentarza na „Piaskach”. Występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 imienia Akademii Miechocińskiej poprzedzi o godzinie 16 msza święta w rycie dominikańskim za zmarłych.

Licząca ponad 200 lat miechocińska nekropolia jest miejscem spoczynku wielu osób zasłużonych dla miasta i regionu. Spoczywają tu między innymi burmistrzowie, starostowie, cesarsko-królewscy urzędnicy, nauczyciele, powstańcy, żołnierze, księża, nauczyciele.

Stan osiemnastowiecznego cmentarza był niegdyś rozpaczliwy. Przed zagładą uratowała go hojność mieszkańców, którzy wspierają Społeczny Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Miechocinie w ocaleniu miejsca pamięci. Z roku na rok wyniki zbiórek są coraz lepsze. W 2018 roku było to 20 tysięcy, w 2019 roku już ponad 21 tysięcy złotych.

Dzięki hojności odnowy doczekają się kolejne zabytkowe pomniki. Tadeusz Zych, pomysłodawca i inicjator kwesty zapowiedział prace przy renowacji nagrobka Karola Mattauscha (1856 - 1906), dyrektora Teatru Lwowskiego, aktora, autora dramatycznej baśni "Madej zbój", który pod koniec życia pracował jako urzędnik w Tarnobrzegu.

POLECAMY: RELIGIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie